تاثیرات مثبت کوهنوردی بر سلامت جسم و روان

مقالات
کوهنوردی و زندگی در لحظه حال
943 بازدید
کوهگرد
شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲

کوهنوردی  Mountaineering  فواید بیشماری دارد . بدیهی ترین مزایای آن بهبود آمادگی جسمانی و سلات قلب و عروق است اما در کنار این فواید جسمانی تاثیرات شگرفی بر سلامت روانی دارد که  بارز ترین آن افزایش اعتماد به نفس و مهارتهای گروهی است که باعث بهبود  کیفیت مهارتهای اجتماعی می شود .

فواید کوهنوردی برای سلامتی

کوهها همیشه به دلایل مختلف برای مردم جذابیت داشته اند . کوهها چالشی برای ماجراجویان ، رهایی برای عارفان و عرصه ای برای ورزشکاران محسوب می شوند . کوهنوردی به همان اندازه که یک فعالیت فیزیکی است یک تلاش معنوی است . در این مقاله سعی داریم با فواید کوهنوردی آشنا شویم با ما همراه باشید .

 سلامتی و تناسب اندام

کوهنوردی وقتی به صورت مستمر انجام شود علاوه بر اینکه قدرت و استفامت شما  را بالا می برد ، تاثیر انکار ناپذیری در بهبود رژیم غذایی شما خواهد گذاشت .

در طی کوهنوردی متوجه خواهید شد که غذاهای ناسلم انرژی مورد نیاز را برای شما فراهم نمی کند. کوهنوردی نیاز به انرژی زیادی دارد و این انرژی فقط از غذاهای سالم و طبیعی قابل دریافت است .

کوهپیمایی باعث افزایش ظرفیت ریه ها می شود. هربار که در سراشیبی راه می روید تنفس شما آسان تر از قبل خواهد شد. ورزش در طبیعت چیزهای زیادی به شما خواهد آموخت.

 

دیدن مناظری که کمتر کسی می تواند موفق به دیدنشان شود

بسیاری از افراد هنگامیکه کارت پستال و یا تصاویر گرفته شده از فراز  کوهها را می بینند آرزو می کنند که این مکانها را با چشم خود ببینند اما زمانیکه  از سختی راه مطلع می شوند منصرف شده و به تماشای عکس بسنده می کنند .

کوهنوردی و تاثیرات فوق العاده آن بر سلامت جسمی و روحی

صرف زمان و انرژی برای رسیدن به قله کوه چیزی است که از توان بسیاری از افراد خارج است یا شاید بهتر است که بگوییم هرکسی چنین همتی ندارد . زیرا صعود به کوه علاوه بر توان جسمی ، عزم و ارده قوی نیز می طلبد .

لذت رسیدن به قله و دانستن این موضوع که شما هم اکنون در مکانی ایستاده اید که کمتر کسی تجربه آن را دارد و نظاره گر منظره ای هستید که بیشتر افراد فقط در مجله ها می توانند تصاویر آن را ببینند حس غرور و سرزندگی را در شما شعله ور می کند .

 

شانس آشنایی با افراد شگفت انگیز

اکثر کوهنوردان ویژگیهای مشترکی دارند. این چند شباهت را بین آنها خواهید یافت: همه آنها  ، مثبت ، قوی ، مطمئن و شاد هستند. از طریق عضویت در باشگاههای کوهنوردی و یا تورهای طبیعت گردی و کوهنوردی می توانید با این افراد آشنا شوید .

نکته جالب درباره گروههای کوهنوردی این است که همه هدفی یکسانی دارند  ، رسیدن به قله کوه و لذت بردن از ورزش در دل طبیعت  .

دوستیهایی که در این گروهها شکل می گیرد معمولا زمینه ساز رفاقتهای  قوی و مادام العمر است زیرا افراد گروه زمان زیادی را با هم می گذرانند و مناظر زیادی را در کنار هم می بینند و تجربه های زیادی را از سر می گذرانند  که این شرایط خود می تواند افراد را به نحو خاصی به هم نزدیک کند .

 

 شما جذب انرژی کوهستان خواهید شد

کوهها همیشه مکانی مقدس بشمار می آمدند شاهد آن  زیارتگاهها و معابدی است که  در کوهها بنا شده اند . خداوند برای اولین بار در کوه با انسان سخن گفته است . بسیاری از پیامبران در کوه به پیامبری مبعوث شده اند . در اساطیر ایران کوه همیشه خواستگاه قهرمانان بوده است .

تمام این داستانها و حکایت گویای آن است که کوه در فرهنگ و تاریخ و تمدن بشری جایگاه خاص و ویژه ای دارد . سکوت و آرامش کوه ، قله ای که شما را فرا می خواند ، هیجانی که در طی صعود لحظه به لحظه بیشتر می شود و البته از همه مهمتر مشغولیات فکری که تا دیروز تمام ذهن شما را اشغال کرده بودند حالا خاموش و بی صدا شده اند !

باور کنید که به زودی به این آرامش و سکوت معتاد خواهید شد .

 

صعود به کوهها به شما صبر  و  استقامت را آموزش می دهد

کوهنوردی کار آسانی نیست. راه رفتن در شیب تند به مدت طولانی می تواند خسته کننده ترین و سخت ترین کاری باشد که انجام داده اید . کوهپیمایی علاوه بر خستگی جسمی از نظر روحی نیز شما را به چالش می کشد .

 

کوهنوردی و یافتن مسیر درست می تواند کارکرد مغز را بالا ببرد . در طی بالا رفتن از کوه ممکن است بارها و بارها از شدت خستگی تصمیم بگیرید که متوقف شوید . بسیاری از افراد در این مرحله متوقف می شوند . در مقابل عده ای هستند که به راه خود ادامه می دهند و می دانند پاداشی که در مقصد انتظار آنها را می کشد ، ارزش این همه تلاش را خواهد داشت .

 

پس از رسیدن به قله  متوجه خواهید شد که این همه هیاهو و اشتیاق درباره چیست. این مانند رسیدن به یک هدف ، دستیابی به یک رویا و فهمیدن این است که شما هر کاری را که اراده کنید می توانید انجام دهید . این یک احساس اعتیادآور است که هیچ کس نمی تواند به درستی توضیح دهد و شما باید خود آن را تجربه کنید.

کوهنوردی و ترشح هورمون شادی

 

 چشم انداز بی نظیر کوهها به شما می آموزد که حفظ محیط زیست یک ضرورت است

پس از دیدن مکان های بکر و دست نخورده   ، تمایلی قوی در شما بیدار می شود و آن حفاظت و نگهداری از آن است  . شما با تمام وجود ضرورت اجرای قوانین  مربوط به حفظ منابع طبیعی را درک خواهید کرد . جای تعجب نیست که بسیاری از کوهنوردان در این  تشکلهای محیط زیستی  حظوری فعال دارند .

 

 کوهها  به شما تغییر و انعطاف لازم برای پذیرش تغییر را آموزش می دهند

اگر تا به حال وقت خود را در کوه گذرانده باشید  ، باید بدانید که آب و هوا می تواند ظرف چند دقیقه  تغییر کند ، بنابراین آمادگی برای مواجه شدن با این تغییرات بسیار مهم است.

هیچ گاه  فقط یک مسیر  برای صعود  به کوه وجود ندارد ، گاهی اوقات شرایطی پیش می آید که نمی توانید طبق برنامه پیش بروید مثلا مجبور هستید مسیر خود را تغییر دهید. کوهها به شما خواهند آموخت که همه چیز همیشه در حال تغییر است و شما فقط باید تاکتیک جدیدی  را برای تغییر بیابید.

 

کوهنوردی و سلامت روان

تحقیقات نشان می دهد که پیاده روی در مناطق کوهستانی با اختلاف ارتفاع می تواند احساس لذت ، سرخوشی (یا شادی) و آرامش را افزایش دهد همچنین احساس اضطراب و خستگی ممکن است بلافاصله پس از کوهپیمایی  کاهش یابد.

به عنوان مثال ، یک مطالعه کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس) در بزاق پس از پیاده روی در خارج از منزل را نشان داد. وقتی پیاده روی ساده تا این اندازه تاثیر گذار است  تصور کنید کوهپیمایی تا چه حد برای سلامتی مفید است .

مطالعه محققان دانشگاه استنفورد نشان داد که گذراندن وقت در طبیعت نشخوار فکری یا الگوهای تفکر تکراری در مورد احساسات منفی را کاهش می دهد. کوهنوردی  به شما لذت زندگی در لحظه حال را می آموزد .

کوهنوردی و تاثیرات آن بر سلامت روان

در هنگام کوهپیمایی ترشح اندورفین در خون افزایش پیدا می کند این هورمون به عنوان هورمون شادی شناخته می شود . یکی از عمده دلایلی که کوهپیمایی پس از مدتی تبدیل به اعتیاد می شود ترشح همین هورمون است به عبارت دیگر کوهنوردان معتاد به اندورفین هستند .

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و بهرهمندی از کارشناسان مجرب و متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید .

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
نظرات (0 نظر)