نکات کاربردی برای کوهنورد مبتدی

مقالات
آموزش نکات پایه ای کوهپیمایی برای کوهنورد مبتدی
687 بازدید
کوهگرد
یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲

برای یک کوهنورد مبتدی  MOUNTAIN CLIMBING BEGINNERS  ایده صعود به قله یک کوه مرتفع درعین هیجانی که دارد می تواند دلهره آور نیز باشد . شما می دانید پس از رسیدن به قله پاداش شما چشم انداز فوق العاده ای است  که  در مقابل چشمانتان گسترده شده است . اما خود روند کوهپیمایی و چگونگی طی کردن مسیر تا قله  می تواند تا حدود زیادی ذهن شما را درگیر کند .

نکاتی که باید یک کوهنورد مبتدی قبل از صعود بداند

ممکن است سوالاتی برای شما مطرح باشد مثل :  چگونه آماده می شوید؟ چه انتظاری باید داشته باشید؟ آیا باید و نبایدهایی دارید؟ در این مقاله سعی شده  است که نکات پایه ای  و ضروری کوهنوردی برای علاقه مندان  تازه وارد  در این رشته  مفرح  ورزشی  مورد بررسی قرار گیرد.

 

قبل از صعود در هفته  چند ساعت بدوید

دویدن و ورزشهای شدید که باعث افزایش ضربان قلب می شوند می تواند آمادگی جسمانی و سلامت شما را برای صعود تضمین کند . به این ترتیب می توانید بدن خود را حالت دهی کرده و استقامت خود را برای صعود در دامنه پرشیب کوهستان  بالا ببرید .

اگر شما کوهنورد مبتدی هستید و معمولا به طور منظم ورزش نمی کنید یا عادت به فعالیتهای نفسگیر ندارید بسیار مهم است که دویدن را در برنامه هفتگی خود بگنجانید ، چراکه  اگر  بدون آمادگی قبلی  در دامنه کوه راهپیمایی کنید به بدن خود شوک وارد می کنید . این بسیار مهم است که چند هفته قبل از اقدام به صعود ورزش و تمرینات هوازی را انجام دهید .

 

درباره کوهی که قصد صعود دارید مطالعه کنید

وقتی شما کوهنورد مبتدی هستید و هیچ تجربه ای در این زمینه ندارید ، مطالعه و تحقیق در مورد مسیر کوهپیمایی به شما امکان می دهد تا قبل از صعود در مورد کم و کیف مسیر و اتفاقات احتمالی آن آمادگی ذهنی داشته باشید .

به عنوان مثال ممکن است  در طول مسیر نیاز باشد که از عرض رودخانه  موجود در مسیر رد شوید ، دانستن این موضوع باعث می شود که شما لباس مناسب به همراه داشته باشید . یا برای صعود به بعضی از کوهها باید هزینه  ورود بپردازید و…

اطلاع  از اینکه ، از کجا می توانید آب تهیه کنید ، یا در کدام بخش مسیر احتمال آلودگی انگلی (زالو) وجود دارد . با مطالعه و بررسی می توانید اطلاعات با ارزشی در مورد  مقصد خود کسب کنید . آمادگی و آگاهی می تواند صعودی بی دقدقه را برای شما فراهم کند زیرا  چیزی برای غافلگیری شما وجود نخواهد داشت .

 

از تجهیزات ضد آب استفاده کنید

حتی اگر باران نمی بارد ، باز هم خود را ملزم کنید که از وسایل ضد آب استفاده کنید . شما  هرگز نمی دانید که آیا قرار است به گودالی یا نهری برخورد کنید؟ ، یا همانطور که در بالا ذکر شد ممکن است  مجبور شوید تن به آب زده و از رودخانه عبور کنید ، یا بدتر از آن ممکن است  در طول مسیر به گودالی پر از آب  سقوط کنید !

آشنایی با تجهیزات کوهپیمایی برای کوهنورد مبتدی

بعنوان یک کوهنورد مبتدی باید بیاموزد ، ضمن اینکه از خود محافظت می کنید باید از تجهیزات خود نیز نگهداری کنید . استفاده از لباسهای ضد آب یا کوله پشتی ضد آب بسیار مهم است زیرا از لوازم داخل کوله ( به ویژه موبایل ، ابزارهای جهت یابی و ….)  در برار آب  محافظت می شود .

 

 حدود دو لیتر آب همراه خود داشته باشید

مراقب باشید که در طول صعود دچار کم آبی نشوید. دهیدراته شدن  می تواند منجرب به خستگی ، سردرد و حتی گیجی شود . یافتن منبع آب شیرین و تمیز در کوهستان کار  دشواری  خواهد بود.

از آنجایکه کوهنورد مبتدی هستید بسیار خوب است  که بدانید هنگام برنامه ریزی برای کوهپیمایی به همراه داشتن آب مورد نیاز را هم در نظر بگیرید . در حین کوهپیمایی  مطمئن شوید که به مقدار مناسب آب می نوشید . مطمئناً شما نمی خواهید که دچار عوارض کم آبی شده و برای همنوردان خود اسباب زحمت شوید.

 

 میان وعده های حاوی کربوهیدرات و پروتئین بالا همراه داشته باشید

در هنگامیکه ورزش می کنید ، کربوهیداتها منبع اصلی تولید انرژی محسوب می شوند . شما در پیاده روی خود مقدار زیادی کربوهیدرات و چربی می سوزانید.

بنابراین در طول کوهپیمایی تمرکز خود را بر روی تامین کربوهیدرات کافی برای بهینه سازی عملکرد بدن قرار دهید. مقداری ، آجیل ، آب نبات ، نان  به همراه داشته باشید.

یکی از چیزهای جالبی که بعنوان کوهنورد مبتدی لازم است با آن آشنا شوید اصطلاح ریزه خواری است . که به مصرف همین وعده های کوچک کربوهیدرات گفته می شود .

 

 قبل از صعود حرکات کششی انجام دهید

شما کوهنورد مبتدی عزیز باید بدانید که هیچ چیز مانند حرکات کششی برای افزایش قدرت و گرم کردن ماهیچه ها مناسب نیست . حرکات کششی شما را برای ساعت های پیاده روی که در پیش روی دارید آماده می کند . سعی کنید به جای حرکات کششی ایستا ، کشش های پویا ( دینامیک ) را انجام دهید.

حرکات کششی پویا می تواند شامل  : حرکت زانو بلند تا اسکوات پرشی، لانج چرخشی و حرکت بلند کردن پا به سمت سینه باشد . حرکات کششی پویا به بهبود دامنه حرکتی مفاصل کمک کرده و خطر آسیب دیدن در طول کوهنوردی  را کاهش می دهد. از سوی دیگر با گذشت زمان به دلیل افزایش انعطاف پذیری مفاصل، توانایی حرکتی شما تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.

 

جعبه کمک های اولیه همراه داشته باشید

حتما داروهای اساسی ، پانسمان ، پنبه ، بتادین و هر چیزی که فکر می کنید لازم است را در کوله خود جای دهید . در صورت بروز هر حادثه ای این ابزار حکم طلا را خواهند داشت . این یک قانون طلایی است. همراه داشتن جعبه کمک های اولیه را هرگز فراموش نکنید!

نکات ایمنی که هر کوهنورد مبتدی باید بیاموزد

آداب معاشرت در کوه را رعایت کنید

به افرادی که در طول مسیر از کنار آنها می گذرید سلام کنید . احتمالاً در مسیر خود با افراد محلی و کوهنوردان برخورد خواهید کرد. به گرمی  و روی خوش به آنها خدا قوت بگویید . با اخلاق خوب خاطره ای زیبا از خود به یادگار بگذارید . باور کنید این برخورد خوب به شما انرژی زیادی خواهد داد .

 

 زباله ها را با خود حمل کنید

هرگز زباله ها را در کوه ها نیندازید! یک ظرف یا کیسه  پلاستیک همراه داشته باشید تا بتوانید زباله های خود را در آن جمع کنید. به طبیعت احترام  بگذارید و به یاد داشته باشید که شما فقط یک مهمان هستید .

خوب است که 7 اصل را در ذهن داشته باشید: از قبل برنامه ریزی کنید ، روی سطوح با دوام اردو بزنید ، زباله ها را در محیط رها نکنید ، از محیط چیزی برندارید جز عکس  ، در نهایت دقت از آتش استفاده کنید و از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنید ، به حیات وحش احترام بگذارید و به سایر بازدیدکنندگان توجه داشته باشید.

 

 بهداشت را رعایت کنید

در مواقعی که ناچار به اجابت مزاج هستید توجه داشته باشید که  ، هرگز این کار را در طول مسیر انجام ندهید. مکانی را بیابید که خارج از دید باشد تا مردم از آنچه به جا می گذارید ناراحت نشوند . برای شماره دو ، یک چتر و یک بیل کوچک وسایل بسیار مفیدی هستند.

عکس سلفی نگیرید

هرگزدر لبه پرتگاها عکس  سلفی نگیرید . از همه مهمتر ژستهای خطر ناک و پرش به هنگام عکس سلفی می تواند شما را دچار حادثه کند .

به موسیقی طبیعت گوش دهید

صدای خس خس و وزش باد ، صدای علفها که بر اثر وزش باد به هم ساییده می شوند  ، صدای جیر جیر پرندگان و ریتم حشرات همه بخشی از این تجربه هستند. آوای طبیعت اثری درمانی برای روح و جسم شما دارد و کمک می کنید تا دقایقی مشکلات خود را فراموش کنید  و فقط شکر گذار هدایایی باشید که  مادر طبیعت به شما پیشکش کرده است .

نکات ضروری برای آشنایی با کوهنوردی برای کوهنورد مبتدی

بعد از صعود در بدن درد و  به خصوص در پاها احساس کوفتگی خواهید داشت   ، اما شما اندورفین و خاطرات خوبی  با خود ، به  خانه خواهید برد  که به همه این زحمات می ارزد و شما را وادار می کند تا برای صعود دیگر برنامه ریزی کنید.

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه ارزشمند در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و حرفه ای و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

 

 

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
نظرات (0 نظر)