شناخت ویژگیهای عینک آفتابی مناسب کوهنوردی

مقالات
شناخت عینک آفتابی مناسب کوهنوردی
651 بازدید
کوهگرد
شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲

عینک آفتابی hiking sunglasses یکی از ضروری ترین تجهیزات کوهنوردی است . فرقی نمی کند که از اورست بالا بروید یا برای طبیعت گردی به دل کوهستان و جنگل بزنید عینک آفتابی ابزاری است که  به محض خروج از خانه در همه فصلها به کار می آید .

ویژگیهای مهم عینک آفتابی مخصوص کوهنوردی

مهمترین وظیفه عینک آفتابی محافظت از چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV ) خورشید است .علاوه بر این باید از چشمها در برابر باد شدید ، آلودگی و همچنین  بازتاب نور خورشید از سطح برف محافظت کند .پیاده روی در زمین های ناهموار در آب و هوای خشن کوهستان  می تواند بیشتر از آنچه فکر می کنید به چشم شما آسیب برساند.

همانطور که در ارتفاعات هوا رقیق تر می شود ، اشعه خورشید راحت تر به محیط می تابد . به ازای افزایش هر 1000 متر ارتفاع،  تابش خورشید %12-10 افزایش می یابد ، در نتیجه اشعه ماوراء بنفش به میزان زیادی در ارتفاعات وجود دارد و در این شرایط حفاظت از چشم امری ضروری است .

نور ماوراء بنفش خورشید به  شکل امواج UVA و UVB به محیط می تابد  در صورتی که از چشمها محافظت نشود این اشعه وارد چشم شده و باعث مشکلات جدی سلامتی از جمله ، ابتلا به آب مروارید ، دژنراسیون ماکولا ، فتوکراتیت ( برف کوری ) می شود .

اما چه نوع عینک آفتابی مناسب کوهنوردی است ؟ آیا از یک نوع عینک می توانیم در همه جا با شرایط مختلف آب و هوایی استفاده کنیم ؟ برای خرید عینک آفتابی باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم ؟

در این مقاله سعی شده است که نکات مهم و ضروری در مورد عینک آفتابی  مخصوص کوهپیمایی  و طبیعت گردی در ارتفاعات مختلف مورد بررسی قرار بگیرد،  با ما همراه باشید .

 

انواع لنزها

اولین و مهمترین چیزی که باید بررسی شود لنزهای عینک آفتابی است. دسته های مختلفی از لنزها وجود دارد که از چشمان شما در درجات مختلف محافظت می کند.

دسته اول : دسته اول عینک آفتابی ، حداقل محافظت را از شما ارائه می دهد. این معمولاً به عنوان “عینک مد” شناخته می شود. شاید احساس کنید که استفاده از این عینک ها ایده خوبی است اما باید بدانید که ، آنها شما را در برابر  تابش شدید خورشید و روشنایی در ارتفاعات بالا محافظت نمی کنند. بنابراین ،این عینکها برای کوهنوردی مناسب نیستند .

دسته دوم : این دسته از عینک های آفتابی 20 تا 45 درصد از اشعه ماوراء بنفش را از طریق لنز عبور می دهند. این عینکها نیز  برای کوهنوردی مناسب نیستند . هر دوی این دسته از عینک های آفتابی ( دسته اول و دوم ) معمولاً برای قدم زدن در شهر،  در یک بعد از ظهر آفتابی مناسب هستند.

رده سوم : لنزهای تحت رده سوم تقریباً 80 درصد از اشعه ماوراء بنفش را مسدود می کنند. اگر برای پیاده روی معمولی و کوتاه مدت در ارتفاعات پایین مثل دامنه های کوه می روید ، این نوع لنز مفید خواهد بود. با این حال ، این برای کوه نوردی  کافی نیست.

رده چهارم : معمولاً بیشتر عینک های آفتابی کوهنوردی در این دسته قرار می گیرند. این عینک ها فقط 3-8 درصد از اشعه ماوراء بنفش را عبور می دهند . آنها رتبه VLT _ مقدار نوری که از طریق لنز به چشم شما می رسد، انتقال نور مرئی (VLT) نام دارد) _ بسیار پایینی دارند.

 

رنگهای مختلف لنزهای عینک آفتابی و کاربردهای آن

همه اینها به شما کمک می کند تا از تابش شدید نور و اشعه ماوراء بنفش شدید که حتی می تواند پوست شما را بسوزاند ، محافظت شوید .

توجه داشته باشید که عینک های افتابی رده چهارم برای استفاده روزانه در شهر مخصوصا هنگام رانندگی مفید نیستند زیرا نور کمی را عبور می دهند و ممکن است به خاطر کاهش دید تصادف کنید . این عینکها برای مناطق پرنور مثل ارتفاعات طراحی شده اند .

 

لنزهای  پولاریزه

نکته مهم بعدی که باید به آن توجه کنید ، پولاریزه بودن لنزهای عینک آفتابی است. اگر لنز شما پولازیزه باشد ، به این معنی است که تابش نور را کاهش می دهد. هنگام صعود به ارتفاعات ، محافظت از چشم ها در برابر تابش خیره کننده ضروری است. هرچه بالاتر بروید ، شدت تابش بیشتر می شود .

 

لنزهای پولاریزه  تصویری واضح و دید بهتری به شما می دهد تا بتوانید دید بهتری از محیط خود داشته باشید . با این حال ، گاهی اوقات به دلیل پولاریزه  شدن لنزها ، تشخیص یخ و برف دشوار است.

 

برای مقابله با این امر ، برخی از عینک های آفتابی از پوشش های خاصی استفاده می کنند. شاید خاصیت پولاریزه  کاهش یابد ، اما انواع دیگر پوشش ها به شما کمک می کنند تا وضوح بیشتری از محیط داشته باشید .

 

حتی لنزهای انتقالی نیز وجود دارند که خود را با میزان نور خورشید تطبیق می دهند. با افزایش نور خورشید ، آنها به طور خودکار تیره تر می شوند. این نوع لنزها در بین کوهنوردان بسیار محبوب هستند.

 

 پوشش های اضافی

برخی از شرکت ها در ساخت لنز ، علاوه بر موارد ذکر شده لایه های محافظتی اضافی نیز بکار می برند . این باعث می شود که عینک آفتابی برای کوهنوردی مناسب تر باشد. (Anti-Scratch)  ) لایه مقاوم در برابر ضربه و خش ، رایج ترین پوشش است. همچنین لایه ضد مه هنگام رفتن به ارتفاعات بسیار مفید است.

برخی از لنزها دارای پوشش ضد مه و ضد آب هستند ، چنین عینک آفتابی مناسب استفاده در مناطق مرطوب و مه آلود است .

 رنگ لنز عینک آفتابی

لنزهای رنگی متفاوت ، عملکردهای متفاوتی دارند ، رنگ های مختلف محافظت متفاوتی را ارائه می دهند . برخی از آنها حتی برای مکانهای خاصی مناسب هستند.

 

لنز آینه ای : معمولاً این لنزها معمولا محیط اطراف را تیره تر نشان دهند. با این حال ، آنها در بازتاب خیره کننده عملکرد خوبی دارند .

لنزهای خاکستری و سبز : آنها در حفظ رنگ محیط خوب عمل می کنند. همچنین محافظت خوبی در برابر تابش خورشید دارند . اگر قصد پیاده روی کوتاه مدت  دارید می توانید از آن استفاده کنید .

آگاهی از شاخصه های مهم عینک آفتابی مخصوص کوهنوردی

لنزهای قهوه ای بسیار شبیه به لنزهای خاکستری و سبز هستند. با این حال ، عمق بیشتری به میدان دید  می بخشد.

معمولاً بهترین گزینه ها برای ارتفاعات لنزهایی با رنگهای آبی ، بنفش و سیاه است. این لنزها عمق دید را افزایش می دهند .  عینک آفتابی با لنز قرمز در مناطق برفی بسیار کارآمد است .

 

مواد تشکیل دهنده لنز عینک آفتابی

عامل مهم دیگر ، موادی است که لنز عینک آفتابی از آن ساخته شده است. موادی که در ساخت  لنز بکار می رود  معمولاً عمر و دوام را تعیین می کند.

شیشه رایج ترین ماده تشکیل دهنده لنزها است. اکثر لنزها از شیشه ساخته شده اند. اگرچه مقاومت شیشه در مقابل خش  بسیار خوب است  ، اما احتمال شکستن آنها زیاد است.

لنزهای با کیفیت بالا از مواد قوی و بادوام مانند پلی کربنات ، Trivex یا پلاستیک ساخته شده اند. همچنین قابلیت مقاومت در برابر خط و خش باعث می شود که عینک آفتابی راحت تر قابل حمل و نقل باشد .

پلی کربنات نوعی پلاستیک است که از لنزهای پلاستیکی معمولی نازک تر و سبک تر است. این ماده  دارای ساختار مقاوم در برابر ضربه است ، عینک آفتابی با این لنز بهترین انتخاب برای کوهپیمایی و پیاده روی در طبیعت است .

لنزهای Trivex از پلاستیک جدیدتری تشکیل شده اند که ویژگی های مشابه لنزهای پلی کربنات را دارد. عینک آفتابی با لنزهای Trivex سبک و مقاوم در برابر ضربه و خط و خش است اما معمولاً گران تر از انواع دیگر لنزها است.

لنزهای پلاستیکی معمولی اغلب مقرون به صرفه ترین هستند ، اما به راحتی خراشیده و آسیب می بینند ، بنابراین مانند سایر لنزها دوام ندارند. البته این مدل لنز در برابر اشعه ماوراء  بنفش محافظتی ندارد .

پلی اورتان به عنوان بهترین ماده برای لنزهای عینک آفتابی در نظر گرفته می شود. این ماده لنز را در برابر خش و ضربه بسیار مقاوم می کند . آنها حتی نیازی به پوشش اضافی ندارند.

اگر از عینک آفتابی با لنز پلی اورتان استفاده می کنید  ، دیگر نگران نباشید این لنز از چشمان شما بهترین محافظت را به عمل می آورد . آنها می توانند بسیار گران قیمت باشند ، اما از دوام بالایی نیز برخوردار هستند. در نتیجه ، خرید این عینک افتابی سرمایه گذاری هوشمند است.

مشخصات لنز عینک آفتابی مناسب کوهنوردی

گاهی تابش خورشید در ارتفاعات به حدی شدید است که باید عینک از کناره ها نیز پوشش لازم برای حفاظت در برابر باد و نور را داشته باشد . معمولا عینک های مناسب کوهنوردی خمیده  و دارای پوشش در کناره چشم هستند .

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه ارزشمند در زمینه  برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای مجربه و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی اماده پاسخ گویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
نظرات (0 نظر)