طبیعت گردی و کمپینگ در فصل زیبای پاییز

مقالات
کمپینگ در فصل پاییز
762 بازدید
کوهگرد
پنجشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اگر تا کنون با شگفتیهای کمپینگ در فصل پاییز fall camping آشنا نشده باشید احتمالا مثل بیشتر مردم فکر می کنید که با اتمام فصل تابستان باید کلیه اسباب و لوازم کمپینگ از جمله چادر  را در انبار خانه بگذارید و تا تابستان بعدی منتظر بمانید .

طبیعت گردی در فصل پاییز

احتمال بارش باران و خنکی هوا در فصل پاییز بیشتر مردم را از چادر زدن در دل طبیعت منصرف می کند اما غافل از اینکه این فصل هزار رنگ شگفتیی و زیبایی دارد که در هیچ فصل دیگری نمی توانید شاهد آن باشید .

رنگهای باشکوه پاییز از طلایی ، نارنجی و قرمز آتشین آن را به یکی از جادویی ترین زمانهای سال برای کمپینگ تبدیل کرده است. نگران خنکی هوا نباشید مطمئناً با وسایل مناسب کمپینگ می توانید چادر خود را در هر فصلی برپا کنید . تماشای کارناوال رنگ در این فصل خارق العاده و بودن در دل طبیعت انرژی شما را صد چندان می کند .

 

بهترین آب و هوا برای ماجراجویی

در پاییز ، هوا به طور مداوم مطبوع است نه خیلی گرم و نه خیلی سرد ، کاهش تعرق به دلیل درجه حرارت مناسب این فصل انجام فعالیتهایی چون پیاده روی در جنگل یا قدم زدن در دامنه های پایین کوهستان  ، دوچرخه سواری کوهستانی ، ماهیگیری  را خوشایند تر می کند .

 

شبهای سرد ، خواب طولانی

در تابستان درجه حرارت و تابش خورشید بسیار شدید است ، اما در پاییز هوای ملایم  صبح و طلوع  دیرتر آفتاب به این معنی است که شما در داخل چادر گرم و نرم خود  بیشتر می خوابید. بیدار شدن از خواب با صدای جیر جیر پرندگان وقدم گذاشتن به بیرون چادر و مشاهده پاییز رنگارنگ و نوشیدن یک فنجان چای  یکی از بهترین راههای شروع  یک روز است.

 

جمعیت کمتر گردشگران

با شروع فصل پاییز  مسافرت و گردشگری در طبیعت کاهش چشمگیری می یابد ، بدین معنی که شما واقعاً می توانید از آرامش خارج از منزل لذت ببرید. افراد کمتر به این معنی است که به دست آوردن یک مکان عالی برای برپا کردن چادر  راحت تر است و در بسیاری از سایت ها به دلیل تقاضای کمتر ، قیمتها پایین تر است .

 

دورهمی کنار آتش

یکی از بهترین چیزها در مورد کمپینگ در فصل پاییز  دورهمی کنار آتش  و نوشیدن چای  یا غذای گرم  است. خنکی هوا در این فصل ، گرمای آتش را دلپذیر تر می کند  . ( لازم به ذکر است که روشن کردن آتش باید با رعایت اصول ایمنی انجام شود تا به جنگل و محیط آسیب نرساند ).

کمپینگ و دورهمی کنار آتش در فصل پاییز  

جمع آوری هیزم در این فصل راحت تر است زیرا می توانید از شاخ و برگهای خشک  که به مقدار زیاد در کف جنگل وجود دارد استفاده کنید ( البته در صورتی که خشک باشند )

 

کاهش حشرات موذی

جمعیت حشرات معمولاً در ماههای سرد سال مانند پاییز کاهش می یابد . تعداد پشه ها ، مگس ها و مگس های ماسه ای کمتر است ، بدین ترتیب گردش در طبیعت راحت تر و دلپذیرتر می شود و دیگر نگران گزش حشرات نیستید .

 

در ادامه با برخی تجهیزات ضروری کمپینگ در فصل پاییز آشنا می شویم .

چادر

در هنگام خرید چادر دقت داشته باشید که برای سه فصل مناسب باشد . داشتن لایه محافظ در برابر رطوبت و باران بسیار مهم است زیرا در فصل پاییز احتمال بارندگی زیاد است  . چادر حتما باید کف داشته باشد بدین صورت بهترین عایق در برابر رطوبت و سرمای زمین را به شما ارائه می دهد .

 

تشک خواب

تشک مخصوص کمپینگ یا تشک بادی می تواند لایه محافظ و مناسبی بین شما و زمین سرد ایجاد کند . البته استفاده از تشک مخصوص در تمام طول سال توصیه می شود اما در فصل پاییز باید از تشکهای ضخیم تر استفاده کنید . بهتر است که سطح تشک را با یک پتو بپوشانید بدین شکل به هنگام  خواب گرم تر خواهید شد .

یکی دیگر از راههای تامین گرما در هنگام خواب ، قرار دادن یک بطری  حاوی آب گرم در داخل کیسه خواب یا تشک است . این وسیله گرمای قابل قبولی برای شما فراهم می کند .

درست قبل از خواب یک میان وعده بخورید. بدن شما با سوزاندن کالری گرمتر می شود ، بنابراین یک میان وعده پر از کربوهیدرات درست قبل از خواب می تواند به افزایش گرمای بدن کمک کند. نگران کالری نباشید شما آنها را با تمام حرکتهایی که در حین کمپ زدن انجام می دهید می سوزانید.

 

کیسه خواب

اطمینان حاصل کنید که کیسه خواب شما حداقل دارای رتبه 2-3 فصل است ، اگرچه کیسه فصل 3-4 ترجیح داده می شود. اگر هنوز از کیسه خواب تابستانی خود استفاده می کنید ، زمان ارتقا رسیده است.درجه حرارت موجود در کیسه خواب خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای کمپینگ  در هوای پاییز شما را راحت نگه می دارد – اما بیش از حد گرم نمی کند.

 

اسباب و لوازم سرگرمی

تعدادی کتاب یا وسیله بازی مثل شطرنج یا سایر ابزارهای جدید سرگرمی را  با خود بردارید تا در صورت بارندگی بتوانید در چادر با آنها سرگرم شوید. گاهی یک بازی دسته جمعی می تواند اوقات خوشی را برای شما و دوستانتان  رقم بزند ، مخصوصا در داخل چادر در حالی که صدای قطرات باران را می شونید .

 

لباس مناسب

لایه بندی لباس  کلید راحت ماندن در هنگام کمپینگ در پاییز است. لایه هایی از لباس های قابل تنفس و ضد آب را همراه داشته باشید.  پشم و مواد مصنوعی به گرم و خشک نگه داشتن شما کمک می کند. از پوشیدن لباس های نخی خودداری کنید.

لباس مناسب برای کمپینگ در فصل پاییز

  • لباس با خاصیت جذب رطوبت
  • ژاکت پشمی ، پیراهن یا ژاکت پشمی یا سایر لایه های مصنوعی برای گرما
  • کاپشن مقاوم در برابر باد و آب
  • کلاه زمستانی – برای استفاده در روز و برای خواب
  • دستکش ، به علاوه یک جفت اضافی در صورت خیس شدن جفت اول. دستکش بافتنی مناسب تر است .
  • ژاکت زمستانی (حتی اگر هوا گرم پیش بینی شود)
  • چکمه های محکم ، با غشای ضد آب
  • کفش اضافی و تعداد زیادی جوراب خشک اضافی
  • پانچو باران و شلوار باران

 

وسایل روشنایی

چراغ قوه  و چراغ های پیشانی یکی از مهم ترین وسایلی است که در کمپینگ باید همراه داشته باشید مخصوصا در فصل پاییز، چراکه خورشید در این فصل زودتر غروب می کند و ساعتهای طولانی تری را در تاریکی خواهید بود . دقت داشته باشید که چراغ قوه باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد و طول مدت روشنایی آن مناسب نیاز شما باشد .

کوله پشتی

در ماههای سردتر مثل پاییز بدیهی است که باید اقلام بیشتری از لباس را بسته بندی کنید ، بنابراین باید مطمئن شوید که یک کوله پشتی به اندازه کافی بزرگ دارید تا بتوانید با این تقاضای اضافی کنار بیایید.

 

لذت آشپزی در فضای باز را فراموش نکنید

گاهی درست کردن یک نیمروی ساده بر روی آتش می تواند بسیار جالب و سرگرم کننده باشد . آشپزی بر روی آتش در فصل سرد مثل پاییز احساس خوشایندی به شما می دهد به ویژه وقتی با چای آتشی همراه باشد .

 

آب آشامیدنی

دقت کنید که آب آشامیدنی سالم با خود بردارید  . ممکن است در محیطی که کمپینگ کرده اید آب شرب در دسترس نباشد پس حتما در هنگام بسته بندی تجهیزات سفر مطمئن شوید که ظرف مناسب برای حمل مقدار آب مورد نیاز را برداشته اید .

 

احترام به طبیعت و رعایت اصول ایمنی

از زیبایهای طبیعت در فصل پاییز لذت ببرید اما به خاطر داشته باشید که هر وسیله ای را که با خود آورده اید در پایان سفر  با خود برگردانید . به هنگام عکاسی از حیات وحش همیشه فاصله را رعایت کنید و از زوم استفاده کنید .

زباله نریزید

شاخه درختان را نشکنید

در مکان نامناسب آتش روشن نکیند . یا از خاموش شدن آتش مطمئن شوید

به حیوانات وحشی غذا ندهید

فصل پاییز معمولا پر بارش است پس از کمپینگ در مجاورت رودخانه ها پرهیز کنید چراکه  احتمال سیل در این فصل بسیار زیاد است .

مکان مناسب کمپینگ در فصل پاییز

انتخاب محل نصب چادر بسیار مهم است بهتر است که از مکانهایی استفاده کنید که برای این کار در نظر گرفته شده اند و از کمپینگ در مکانهای دور افتاده تا آنجا که می شود خود داری کنید .

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
نظرات (0 نظر)