نقش اکوتوریسم در حفظ منابع طبیعی

مقالات
اکوتوریسم و توسعه گردشگری مسولانه نسبت به حفظ منابع طبیعی
795 بازدید
کوهگرد
شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲

اکوتوریسم Ecotourism شکلی از گردشگری است که شامل بازدید از مناطق طبیعی شکننده ، بکر و نسبتاً دست نخورده است و به عنوان جایگزینی کم اثر و اغلب در مقیاس کوچک برای گردشگری تجاری (انبوه) استاندارد در نظر گرفته شده است.

اکوتوریسم و نقش آن در حفظ منابع طبیعی و رشد اقتصادی جوامع بومی
هدف آن ممکن است آموزش مسافران ، تأمین بودجه برای حفاظت از محیط زیست ، بهره مندی مستقیم از توسعه اقتصادی و توانمندسازی سیاسی جوامع محلی ، یا تقویت احترام به فرهنگ های مختلف و حقوق بشر باشد.
به طور کلی ، اکوتوریسم با قسمتهای زنده محیطهای طبیعی سروکار دارد.

اکوتوریسم بر سفرهای مسئولانه اجتماعی ، رشد شخصی و پایداری محیطی تمرکز دارد.

اکوتوریسم معمولاً شامل سفر به مقاصدی است که گیاهان ، جانوران و میراث فرهنگی جاذبه های اصلی آن هستند.

برنامه های مسئول اکوتوریسم شامل برنامه هایی است که جنبه های منفی گردشگری معمولی را بر روی محیط زیست به حداقل می رساند و یکپارچگی فرهنگی مردم محلی را افزایش می دهد.

بنابراین ، علاوه بر ارزیابی عوامل محیطی و فرهنگی ، بخش لاینفک اکوتوریسم ترویج بازیافت ، بهره وری انرژی ، صرفه جویی در مصرف آب و ایجاد فرصت های اقتصادی برای جوامع محلی است.

انواع گردشگری

گردشگری یک صنعت گسترده و با رشد سریع است و سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی جهان دارد. بر اساس گزارش منتشر شده توسط شورای جهانی سفر و گردشگری در سال 2017 ، این صنعت 10.2 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص داده است. گردشگری شامل مقوله های مختلفی از جمله :

گردشگری ماجراجویی
گردشگری تجاری
گردشگری آشپزی
گردشگری فرهنگی
اکوتوریسم
گردشگری پزشکی
گردشگری مذهبی
گردشگری ورزشی

اکوتوریسم و رشد اقتصادی

اکوتوریسم چیست؟

همانطور که توسط انجمن بین المللی اکوتوریسم تعریف شده است ، اکوتوریسم به “سفر مسئولانه ای گفته می شود که محیط زیست را حفظ کرده و رفاه مردم محلی را بهبود می بخشد.
هدف گردشگری بوم گردی که “گردشگری طبیعت” نیز نامیده می شود ، به حداقل رساندن تأثیرات ناشی از گردشگری بر محیط زیست است. در حقیقت تمرکز اکوتوریسم گسترش گردشگری در منطقه مورد نظر با هدف حفظ جوامع بومی و توسعه پایدار است .

چرا اکوتوریسم مهم است؟

افرادی که در طبیعت گردی شرکت می کنند باید از دستورالعمل های خاصی پیروی کنند. با توجه به اینکه شرایط آب و هوایی دائماً رو به وخامت است ، اصول اکوتوریسم برای کل جهان مفید است. در زیر به مزایای اکوتوریسم اشاره می شود:

اکوتوریسم بر محیط های طبیعی دست نخورده و بکر تمرکز می کند.
این باعث ایجاد آگاهی فرهنگی و زیست محیطی می شود.
اکوتوریسم همزمان باعث جلب رضایت مردم بومی و گردشگران می شود .
تأثیر مخرب گردشگری بر محیط زیست را به حداقل می رساند.
اکوتوریسم فرصت های شغلی و کسب درآمد را برای مردم محلی افزایش می دهد.
اکوتوریسم با فراهم کردن منافع مالی حفاظت از منابع طبیعی را ترقیب می کند.

آیا اکوتوریسم شغل خوبی است؟

آیا بیشتر اوقات شما شیفته زیبایی طبیعت شده اید؟ آیا به شدت احساس می کنید که باید از طبیعت محافظت شود؟ خوب ، این حرفه برای شما است! در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا شما باید بوم گردی را به عنوان یک حرفه انتخاب کنید.

شما از نظر اندازه و اقتصاد بخشی از یکی از سریع ترین صنایع در حال توسعه خواهید بود.
اگر به طبیعت علاقه دارید ، می توانید به طور قابل توجهی در بهزیستی آن سهیم باشید.
شما مسئول ارتقای اهمیت فرهنگی و اقتصادی یک مقصد گردشگری خواهید بود.
شما بوسیله اکوتوریسم می توانید به افزایش نرخ اشتغال کمک کنید .
از آنجا که گردشگری یک صنعت جهانی است ، شما فرصت همکاری با همتایان بین المللی را خواهید داشت و در معرض دید جهانی قرار خواهید گرفت.

هدف بوم گردی

گردشگری ، به طور کلی ، بر زیبایی طبیعی مکانهای خاص تأثیر منفی گذاشته است. این نتیجه تجاری سازی مقاصد گردشگری به منظور مطابقت با استانداردهای گردشگری است.
تغییرات شدید آب و هوایی ، زنگ خطری برای علاقه مندان به طبیعت و گردشگری است. تأثیر اکوتوریسم برای ساکنان بومی منطقه ها ، مسافران و به طور کلی جهان مثبت و مفید است.
اکوتوریسم ، به عنوان یک حرفه ، این فرصت را به متخصصان می دهد که با دیدی متفاوت به جهان نگاه کرده و در جهت دستیابی به محیطی بهتر برای زندگی تلاش کنند.

انواع مشاغل در بوم گردی

اکوتوریسم با دیگر انواع گردشگری همگام است و به سرعت در حال توسعه است. انواع مختلفی از مشاغل در زمینه اکوتوریسم وجود دارد. برخی از مشاغل مرتبط با بوم گردی در زیر توضیح داده شده است:

مشاغل مربوط به ارزیابی و توسعه مکان ها:

مشاغلی که در این دسته قرار می گیرند عبارتند از – مشاور گردشگری و منابع انسانی ، متخصص توسعه اکوتوریسم ، مدیر توسعه پایدار گردشگری ، و غیره. پتانسیل گردشگری پایدار ، تأثیرات گردشگری بر تنوع زیستی محل ، و تعیین چگونگی آوردن بوم گردی به منطقه به نحوی که به نفع مردم محلی باشد .

مشاغل مرتبط با مدیریت پایدار:

این بخش از بوم گردی شامل مشاغلی مانند مدیر پروژه اکوتوریسم ، اپراتور گردشگری پایدار ، محیط بان طبیعت گردی و غیره می باشد. اگر قصد دارید در این بخش کار کنید ، مسئولیت عملکرد روزانه تجارت اکوتوریسم بر عهده شما خواهد بود. وظیفه شغلی شما مستلزم نظارت بر عملیات و پروژه ها ، تخصیص بودجه ، ایجاد مشارکت با جوامع محلی و توسعه ظرفیت های محلی است.

اکوتوریسم و نقش آموزشی آن در توسعه فرهنگ حفظ محیط زیست

مشاغل مربوط به ارتباطات و بازاریابی:

مانند هر بخش دیگر ، بازاریابی جزء ضروری صنعت اکوتوریسم است. وظایف شغلی که می توانید در این بخش انجام دهید عبارتند از: – مسئول ارتباطات مناطق حفاظت شده ، مدیر بازاریابی گردشگری ، مدیر ارتباطات گردشگری و غیره. ، استراتژی کمپین های بازاریابی و جذب مشتری.

چگونه می توان حرفه ای را در زمینه اکوتوریسم آغاز کرد

مدارک تحصیلی: متقاضیان می توانند از طریق آموزشگاههای فنی حرفه ای و گذراندن دوره های لازم دیپلم گردشگری را دریافت کنند . در ضمن آشنایی به زبان انگلیسی در این زمینه بسیار مفید خواهد بود .
برای شروع حرفه ای خود در زمینه اکوتوریسم ، پس از اخذ دیپلم در این زمینه ، می توانید از نکات زیر استفاده کنید:

کنفرانس ها: از آنجا که هدف اصلی اکوتوریسم ایجاد آگاهی فرهنگی و اجتماعی-اقتصادی است ، کنفرانس های متعدد اکوتوریسم و سفرهای پایدار در سراسر جهان برگذار می شود. شرکت در این کنفرانس ها به شما درک بهتری از عملکرد اکوتوریسم به عنوان یک صنعت می دهد.

شبکه سازی: شبکه بخش بزرگی از موفقیت را تشکیل می دهد. اگر می خواهید رشد خود را در صنعت افزایش دهید ، می توانید با افراد برجسته این صنعت ارتباط برقرار کنید ، از طریق سایت های رسمی شبکه با آنها ارتباط برقرار کرده و به صورت آنلاین در بحث های اجتماعی شرکت کنید. این نه تنها آگاهی لازم برای درک دیدگاههای دیگران را فراهم می کند ، بلکه به رشد شما در صنعت نیز کمک می کند .

داوطلب: داوطلب شدن برای کارگاه ها و توسعه پایدار جامعه محلی به شما کمک می کند تا درک عمیق تری از چگونگی مواجهه مردم محلی با گردشگران داشته باشید . این به شما کمک می کند تا حرفه ای قوی در زمینه اکوتوریسم بر اساس شناخت روحیه مردم محلی بسازید.

فعالیت در زمینه اکوتوریسم

کارآموزی: قبل از اینکه به شغل دائمی در یک شرکت اکوتوریسم مشغول شوید ، کارآموزی را انتخاب کنید. کارآموزی بهترین راه برای یادگیری و کسب تجربه است .

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و بهرهمندی از لیدرهای مجرب و متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل الیمستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور اسالم به خلخال
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور ییلاق فیلبند
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
نظرات (0 نظر)