وسایل مورد نیاز برای کمپینگ در طبیعت

مقالات
وسایل ضروری برای کمپینگ در طبیعت
885 بازدید
کوهگرد
پنجشنبه ۰۶ مهر ۱۴۰۲

کمپینگ CAMPING در طبیعت می تواند یک ماجراجویی شگفت انگیز باشد یا کاملا برعکس ، تبدیل به یک کابوس شود. معمولاً یک تجربه کمپینگ خوب یا بد تنها به یک عامل وابسته است : آنچه برای سفر بسته بندی کرده اید (یا بسته بندی نکرده اید).

وسایل مورد نیاز کمپینگ در طبیعت

داشتن وسایل ضروری کمپینگ در کوله پشتی می تواند به معنای تفاوت بین تعطیلات آرام و زیبا در طبیعت باشد یا انصراف از ادامه سفر و بازگشت به خانه با کلی خاطرات بد.

اگر جزء کسانی هستید که دوست دارید چند روزی را در دل طبیعت بگذرانید لازم است با ملزومات کمپینک آشنا شوید . وسایلی که به همراه داشتن آنها می تواند بودن در طبیعت را برای شما تبدیل به یک خاطره دل انگیز و تجربه ای دلنشین کند .

چادر

حتی اگر خوابیدن زیر ستاره ها را ترجیح می دهید ، باید در هر صورت چادر یا پناهگاه اضطراری دیگری در دست داشته باشید. در غیر این صورت ، طوفان نیمه شب ، طوفان برفی وحشتناک یا حتی شبنم بامدادی ، شما را خیس ، گرفتار و در معرض سرما قرار می دهد.

به هنگام کمپینگ یک چادر می تواند شما و وسایل شما را در برابر باد شدید محافظت کند. چه بهترین چادر دو نفره را انتخاب کنید و چه یک چادر بزرگتر به سبک کابین ، مطمئن شوید که همه لوازم ضروری آن را با خود به همراه داشته باشید: طناب ، تیرهای چادر ، گیره ها و لایه عایق رطوبت (rain fly )

کیسه خواب

استراحت روی بستری از خزه و برگ ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد ، اما هنگام غروب آفتاب شما را گرم نمی کند. کمپینگ در مناطق کوهستانی یا بیابانی با هوای متغیر همراه است دمای هوا در هنگام شب به طور قابل توجهی کاهش می یابد ، گاهی اوقات 20 درجه یا بیشتر.

همچنین به خاطر داشته باشید که بسیاری از حشرات شبها بیشترین فعالیت را دارند و ممکن است مورد گزش قرار بگیرید یا حتی گرفتار حشرات موذی مثل کک یا ساس شوید، فراموش نکنید که طبیعت محل زندگی حشرات نیز هست !.
به همراه داشتن کیسه خواب می تواند باعث خواب راحت و ایمن شود ، مخصوصا وقتی با خانواده و بچه ها به کمپیگ می روید .

بطری آب

آب برای زنده ماندن در طبیعت بسیار ضروری است . بسته به اینکه چه مدت زمان می خواهید کمپینگ داشته باشید به همراه داشتن آب آشامیدنی بسیار ضروری است .

آشنایی با تجهیزات کمپینگ در طبیعت

آخرین چیزی که هر طبیعت گردی می خواهد این است که بدون آب آشامیدنی سالم در طبیعت گیر کند ، مخصوصاً که نوشیدن از حوضچه یا دریاچه می تواند به دلیل آلودگی باکتریایی یا انگلی باعث بیماری شود.

پس حتی اگر فقط برای چند ساعت گردش و طبیعت گردی وارد جنگل یا بیابان می شوید ، مطمئن شوید که در بین تجهیزات خود آب کافی به همراه دارید . گاهی یک دستگاه کوچک تصفیه کننده ( مخصوص طبیعت گردی ) ، آب یا یک فیلتر یا قرص های تصفیه آب می تواند کمک بزرگی باشد .

روشن کننده آتش

کمپینگ بدون آتش معنایی ندارد تمام لذت چادر زدن در طبیعت روشن کردن آتش و نشستن دور آن است مخصوصا شبها با سرد شدن هوا واقعا هیچ چیز به انداره یک آتش گرم دلچسب نیست .

بنابراین شما می خواهید بی دردسر آتش داشته باشید .روشن کردن آتش در طبیعت گاهی می تواند یک چالش باشد مخصوصا وقتی هیزم و مواد سوختی مورد نیاز باشد .

طبیعت گردان می توانند بوسیله سنگ چخماق و فلز (فولاد ) ، کبریت ، فندک یا آتش زنه منیزمی آتش روشن کنند. اگر کبریت را انتخاب می کنید ، مطمئن شوید که ضد آب است. همچنین برای اینکه راحت تر آتش روشن کنید به همراه

داشتن چند برگ روزنامه قدیمی یا استفاده از برگهای خشک می تواند به شما کمک کند .
بهتر است که روزنامه یا برگ خشک را در داخل ظرفی ضد آب به همراه خود بردارید . یافتن اینگونه مواد خشک در مواقع مورد نیاز می تواند در خارج از منزل یک چالش باشد.

کیت کمک های اولیه

این روزها به مدد تجهیزات پیشرفته طبیعت گردی و افزایش آگاهی درباره مسائل ایمنی بسیار بعید است که در کمپینگ دچار آسیب جانی شوید ، اما حتی یک روز طولانی پیاده روی می تواند منجر به تاول هایی شود که نیاز به پانسمان دارند.
زخمها و خراش های کوچک نیز در صورت عدم درمان سریع می توانند عفونی شوند ، بنابراین وسایل مورد نیاز بای بانداژ و ضد عفونی کننده را در دسترس داشته باشید.

کیت کمکهای اولیه شما باید سایر ملزومات را نیز شامل شود: قیچی ، چسب ، گاز ، صابون ،وسیله مناسب تنفس دهان به دهان و سوت اضطراری. حتماً کرم ضد آفتاب و دافع حشرات را نیز در آن لحاظ کنید . آفتاب سوختگی و گزش حشرات می تواند سفر شما را نیمه کاره به پایان برساند .

 چاقوی جیبی

چاقوی جیبی بهترین ابزار چند منظوره در طبیعت است. از چاقو می توان برای کوتاه کردن طناب ، نخ ماهیگیری ، طعمه ، برش پنیر یا سوسیس ، باز کردن یک بسته ، تیز کردن چوب ، برخورد با توده گیاهی درهم پیچیده ، یا پوست گرفتن یک میوه استفاده کرد. بدون چاقو ، چنین کارهایی تقریباً غیرممکن می شود.

ابزار و وسایل ضروری که باید برای کمپینگ در طبیعت به همراه داشته باشید

ضرورت همراه داشتن چاقو را در کمپینگ دست کم نگیرید زیرا همین وسیله کوچک می تواند در بسیاری موارد راه گشا بوده و انجام بعضی از کارها را راحت تر کند .

نقشه و قطب نما (یا GPS شارژ شده)

اگر برنامه دارید در مناطق بکر و دورافتاده کمپیگ کنید ، همراه داشتن نقشه و قطب نما یا GPS را در نظر داشته باشید . جهت یابی بوسیله عناصر طبیعی خیلی قابل اعتماد نیست چراکه تغییرات مداوم در موقعیت خورشید می تواند باعث شود که بسیاری از مسیرها نا آشنا به نظر برسند و در نهایت در جنگل یا کوه گم شوید .

گاهی اوقات پیش از آنکه گروههای امداد و نجات برسند و یا مطلع شوند ممکن است روزها در جنگل سرگردان شوید . گم شدن یا گیر افتادن در یک منطقه جنگلی ، به ویژه با محدودیت آب ، شوخی نیست. حتی اگر بچه های شما فقط می خواهند از محل کمپینگ به نزدیکترین نهر برسند ، مطمئن شوید که راه بازگشت را می دانند .

پوشاک مناسب آب و هوا و همراه داشتن بارانی

کمپینگ به این معنی است که فقط چند دست لباس ضروری با خود بردارید بنابراین خشک نگه داشتن آنها بسیار مهم است. راه رفتن با لباس های مرطوب نه تنها ناخوشایند است ، بلکه در آب و هوای سرد می تواند خطرناک باشد.

همچنین وسایل مرطوب سنگین هستند و اضافه وزن حاصل از آن می تواند حمل کوله را ناراحت کننده و دشوار کند.
یک کاپشن بارانی سبک و ضد آب انتخاب کنید که چندین لایه لباس را در خود جای دهد. همچنین استفاده از کوله عایق ضد آب می تواند وسایل شما را نسبت به رطوبت محفوظ نگه دارد .

 چراغ قوه یا چراغ پیشانی ( head lamp )

استفاده از آتش برای گرما مناسب است اما برای روشنایی محیط زیاد کارآمد نیست چراکه فقط چند متر اطراف شما را روشن می کند. اگر لازم باشد که درتاریکی چادر دنبال چیزی بگردید یا در طول شب نیاز داشته باشید که دستشویی بروید ، چراغ قوه بسیار ارزشمند است.

بسیاری از طبیعت گردان و کوهنوردان استفاده از چراغ های پیشانی را به دلیل آزاد بودن دستها بهترین گزینه و ضروری ترین وسیله برای کمپینگ می دانند.

زباله هارا با خود ببرید

یکی از اصلی ترین چیزهایی که در حین کمپینگ باید رعایت کنید عدم آلودگی محیط با زباله های تجزیه ناپذیر است . چراکه زباله ای که از خود برجای می گذارید صرفنظر از جوه نازیبایی که دارد ممکن است باعث بیماری حیوانات شود .

شما چند ساعت یا چند روز مهمان طبیعت هستید پس به میزبان خود احترام بگذارید و در پایان سفر زباله های تولید شده را به همراه خود ببرید .به همراه داشتن کیسه زباله یکی دیگر از ملزومات سفر است .

رعایت بهداشت و حفظ طبیعت در کمپینگ

سبک سفر کنید . از محصولات تجزیه پذیر و دوستدار طبیعت استفاده کنید و در حفظ طبیعت احساس مسئولیت داشته باشید . نسل آینده نیز حق دارند لذت بودن در طبیعت پاک را تجربه کنند !

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
نظرات (0 نظر)