شناخت ویژگیهای کلیدی در انتخاب کیسه خواب

مقالات
انتخاب نوع مناسب کیسه خواب
704 بازدید
کوهگرد
جمعه ۱۴ مهر ۱۴۰۲

هنگام خرید کیسه خواب SLEEPING BAG باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟ در این مقاله سعی شده مهمترین ویژگیهای کیسه خواب مورد بررسی قرار گیرد چراکه امروزه در بازار کیسه خواب با تنوع بسیار زیادی عرضه می شود و هر کیسه خواب مخصوص شرایط خاص آب و هوایی است . از این رو داشتن آگاهی قبل از اقدام به خرید بسیار مهم است .

ویژگیهای مهم کیسه خواب

نکات مورد بررسی در این مقاله به اختصار در پایین  آورده شده است :

 

 • عایق : کیسه خواب با چه موادی عایق بندی می شود ؟
 • درجه حرارت : آیا کیسه خواب مرا گرم نگه می دارد؟
 • شکل : کیسه مومیایی چیست؟ آیا می توانید یک کیسه خواب برای دو نفر تهیه کنید؟
 • وزن – وزن کیسه خواب چقدر است؟
 • طرح های مربوط به جنسیت و سن- آیا برای کودکان کیسه خواب وجود دارد؟
 • ویژگی های تخصصی – چگونه می توانم لغزش روی پد خواب خود را متوقف کنم؟
 • جایگزین کیسه خواب – لحاف کوله پشتی چیست؟

نوع عایق

مواد عایق داخل کیسه خواب بسیار مهم است زیرا می تواند بر وزن ، هزینه ، دوام و گرمای آن تأثیر بگذارد. این مواد عایق به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند :

 • مصنوعی
 • کرک
 • کرک مقاوم در برابر آب
 • ترکیبی

مواد عایق ، طبیعی یا مصنوعی ، هوا را در شبکه الیاف به دام می اندازند. این هوای بی حرکت ،عایق بسیار خوبی است زیرا هوای به دام افتاده ، بین گرمای  داخل و هوای  سرد بیرون مانعی ایجاد می کند.

 

عایق مصنوعی

عایق مصنوعی از الیاف مصنوعی با اشکال و طول های مختلف برای به دام انداختن هوا استفاده می کند. انواع عایق مصنوعی وجود دارد که توسط بسیاری از تولید کنندگان کیسه خواب مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین پرکننده های مصنوعی وجود دارد که به طور اختصاصی توسط تولیدکنندگان کیسه خواب ساخته شده اند.

 

تفاوت های فنی بین برندهای  مختلف پر کننده مصنوعی وجود دارد ، اما آنها دارای برخی ویژگی های مشترک  هستند.

 

 • مقاومت در برابر آب : الیاف مصنوعی آب را جذب نمی کنند بنابراین قابلیت عایق خود را حتی در شرایط مرطوب یا خیس حفظ می کنند
 • ضد حساسیت و فاقد هرگونه مواد حیوانی ( در روند تولید آن حیوانات مورد ظلم قرار نگرفته اند) : پر کننده ساخته شده توسط انسان فاقد محصولات حیوانی است و باعث ایجاد حساسیت های رایج نمی شود
 • نگهداری آسان : مراقبت از مواد مصنوعی آسان است و اغلب قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند
 • مقرون به صرفه هستند : هزینه تولید مواد مصنوعی اغلب کمتر از سایر گزینه ها است

با وجود پیشرفت در تکنولوژی ، پرکننده های  مصنوعی در مقایسه با حالت طبیعی دارای اشکالاتی است. پرکن های مصنوعی به اندازه کرک  موثر نیستند و برای رسیدن به درجه حرارت یکسان نیاز به پر شدن بیشتری دارند ، بنابراین یک کیسه خواب حاوی مواد مصنوعی سنگین تر از یک کیسه حاوی کرک  است. همچنین ، مواد عایق مصنوعی به اندازه کرک فشرده نمی شود و در نتیجه اندازه پر شده بزرگتری ایجاد می کند.

 

کرک

کرک به همان شکلی که باعث گرم نگهداشتن ما می شود به همان صورت  پرنده را گرم می کنند: کرک در  شرایط سرد با به دام انداختن هوا گرم باعث گرمای بیشتر می شود . کرک یکی از مواد محبوب و امتحان شده برای پر کردن کیسه خواب است زیرا هر دو ویژگی مثبت سبکی و گرمی  را دارد.

ضعف قابل توجه و شناخته شده کرک  آسیب پذیری آن در برابر آب است. پرهای کرک  آب را جذب می کنند ، بنابراین وقتی در معرض رطوبت قرار می گیرند به شکل  توده های مرطوب به هم می چسبند. نکته پایانی این است که کرک  در شرایط مرطوب  تمام یا قسمتی از خصلت عایق خود را از دست می دهد .

اصلی ترین ویژگی کیسه خواب عایق حرارتی است

حقایق مهم در مورد کرک :

 • آلرژی : پرهای کرک ممکن است آلرژن ها را در خود جای داده یا حتی به عنوان آلرژن عمل کنند
 • هزینه : جمع آوری طبیعی کار زیاد و هزینه برداری است بنابراین کرک گرانتر از مواد مصنوعی است
 • آب : هنگامی که در معرض رطوبت قرار می گیرد ، برخی از خواص عایق خود را از دست می دهد

کرک عایق ضد آب

در تلاش برای کاهش کارکرد ضعیف کرک در برابر رطویت ، تولید کنندگان یک روش برای ضد آب کردن کرک ، ابداع کردند. یک لایه ای  میکروسکوپی و آبگریز روی هر یک از پرهای کرک  استفاده می شود که جذب آب توسط پرها را کند می کند.

 

کرک های مقاوم شده در برابر آب به راحتی خیس نمی شوند و اگر در شرایطی خیس شوند به سرعت خشک خواهند شد این در حالی است که کرک های طبیعی درصورت خیس شدن به مدت بسیار طولانی آب را در خود حفظ می کند .

 

نکات مهم  کرک مقاوم در برابر آب:

 

گرم و ایمن : کرک مقاوم شده در برابر آب ویژگیهای سبکی و عایق را با هم دارد .

هزینه : کرک مقاوم در برابر آب ارزانتر از مواد مصنوعی (سنتیک ) است

عایق ترکیبی

عایق ترکیبی،  ترکیبی ابتکاری از مواد مصنوعی و روکش کرک است که به دنبال استفاده از نقاط قوت مواد طبیعی و مصنوعی است. عملکرد ، وزن و هزینه این کیسه خواب  ها بین کیسه های خواب محتوی مواد طبیعی و مصنوعی است .

 

درجه بندی دما

کیسه خواب ها برای درجه حرارت خاصی درجه بندی می شوند. برخی از شرکت ها کیسه های خود را آزمایش می کنند. سایر شرکت ها کیسه های خود را توسط آزمایشگاه های معتبر می سنجند  و در نتیجه دارای  رتبه ( EN/ISO  ) استاندارد اروپا می شوند. صحت درجه بندی دما بحث پیچیده ای است ، اما می توانید از آنها به عنوان راهنما استفاده کنید.

 

کارآیی گرمایی

اولین مورد این است که شما در چه شرایط آب و هوایی می خواهید از کیسه خواب استفاده کنید ، کمترین دمایی که انتظار دارید چقدر است؟ میانگین چطور؟ یک کیسه خواب 45 درجه برای کمپینگ تابستانی مناسب است ، در حالی که یک کیسه خواب  صفر درجه  برای ماجراجویی های زمستانی کارکرد بهتری  ارائه می دهد .

 

بعد از اینکه محدوده دمای عمومی را در نظر گرفتید ، به نحوه خواب شخصی خود توجه  کنید. آیا به راحتی سرما می خورید یا گرمای بدن شما باعث می شود که هنگام خواب پتو را کنار بزنید؟ این دانش می تواند به شما در انتخاب دقیق کمک کند. به عنوان مثال ، اگر در دمای 30 درجه ماجراجویی می کنید ولی هنگام خواب تمایل دارید در شرایط خنک تری بخوابید ، ممکن است یک کیسه 20 درجه را برای راحتی انتخاب کنید.

 

روکش کیسه خواب راهی سبک برای افزایش گرمای کیسه خواب است. روکشها  در اندازه ها و اشکال مختلف موجود است که مناسب هر کیسه خوابی  است.

 

شکل

کیسه خواب در سه شکل کلی مومیایی ، مستطیلی و نیمه مستطیلی موجود است. شکل کیسه خواب بر بازده حرارتی آن تأثیر می گذارد.

 

کیسه خواب های  مومیایی معمولاً سبک ترین و گرم ترین هستند و برای سفرهای کوله گری  ترجیح داده می شوند. به همان اندازه که محبوب هستند ، برخی افراد شکل باریک انتهای آن  را محدود کننده می دانند.

شکلهای مختلف کیسه خواب

کیسه های مستطیلی راحت هستند. آنها فضای زیادی برای جابجایی فراهم می کنند. در نتیجه مواد اضافی مورد استفاده در ساخت آنها ، سنگین تر هستند و به اندازه کیسه های مومیایی کارآمد نیستند (~ گرم). این کیسه خواب ها  زمانی که راحتی در اولویت است و وزن اهمیت ندارد بسیار کاربردی است مثل ، کمپینگ با اتومبیل و کمپینگ معمولی .

 

کیسه های خواب نیمه مستطیلی بین دو شکل مومیایی و مستطیلی  هستند. آنها گرمتر از یک کیسه مومیایی ، و  سبک تر و گرم تر از یک کیسه مستطیلی هستند. اینها برای کسانی که در شرایط خنک تر کمپینگ به دنبال فضای بیشتری هستند مفید است.

 

اگر شما و همسرتان نمی خواهید در سفرهای کمپینگ خود از هم جدا باشید ، کیسه های خواب برای دو نفر تهیه شده است. این کیسه خواب ها ی دونفره  دو عرض بوده و فضای کافی برای دو نفر را فراهم می کند.

 

وزن

وزن کیسه خواب  بعضی ویژگیهایی که قبلا درمورد آن صحبت کرده ایم مانند شکل و عایق را منعکس می کند . یک کیسه خواب مستطیلی وزن بیشتری نسبت به کیسه خواب مومیایی شکل دارد و عایق مصنوعی وزن بیشتری نسبت به کرک  دارد .

 

درجه حرارت یکی دیگر از عوامل مهم است زیرا کیسه خواب  که برای استفاده در 0 درجه تولید شده است  به مواد عایق بیشتری احتیاج دارد و بنابراین وزن آن بیشتر از کیسه خواب مخصوص 30 درجه خواهد بود .عوامل دیگر تأثیر گذار بر وزن کیسه خواب پارچه روکش کیسه خواب و نوع زیپ بکار رفته در ساختار آن است .

 

طراحی های خاص جنسیتی و سنی

فرزندان

می دانید  که فضای اضافی داخل کیسه خواب باعث کاهش میزان گرما می شود . این موضوع برای  بسیاری از افراد می تواند نگران کننده باشد زیرا تصور می کنند که کیسه خواب، در سایزهای بزرگ ویژه افراد بالغ طراحی می شود و برای کودکا ن کارایی ندارد .

کیسه خواب مناسب کودکان

اما باید بدانید که برخی از تولید کنندگان این نکته را مورد  توجه قرار داده کیسه  خواب  مخصوص برای کودکان را نیز طراحی و تولید کرده اند.

 

زنان

زنان دارای ابعاد  کوچکتری نسبت به مردان هستند ، و تضادهای فیزیولوژیکی مهمی نظیر الگوهای گردش خون ، توزیع چربی ، میزان متابولیسم پایه و غیره بین زن و مرد وجود دارد . برای رفع این تفاوت ها ، تولیدکنندگان کیسه خواب مخصوص بانوان با ویژگی های خاص زنانه طراحی می کنند که شامل ویژگیهایی نظیر :

 

 • طول کوتاه تر برای بهره وری حرارتی بهتر
 • شانه های باریک تر و باسن پهن تر برای تناسب با فرم بدن زن
 • افزایش عایق در قسمت مربوط به پاها و قسمت های بالای بدن ، جایی که زنان اغلب گرمای بیشتری را نسبت به مردان از دست می دهند.

ویژگی های خاص

برخی از کیسه خواب ها  دارای ویژگی های خاصی هستند تا عملکرد خود را افزایش دهند. مثلا:

لوله عایق پرشده در امتداد زیپ  و عایق یقه : این قسمتهای عایق شده که در ورودی کیسه خواب قرار دارند از ورود هوای سرد و خروج گرما جلوگیری می کنند این ویژگی در کیسه خواب زمستانی بسیار اهمیت دارد .

حلقه ها/تسمه های دشک خواب – این سیستم ها در بین برندها شکلهای  متفاوت دارد  ، اما هدف یکسان است: جلوگیری از غلتیدن ، لغزش یا سرخوردن  روی تخت خواب.

قسمتهای داری ویژگی کشسان و منعطف  – ترکیب پارچه های کشسان به افراد اجازه می دهد در حین حفظ بازده حرارتی کیسه خواب  ، آزادی بیشتری برای حرکت داشته باشند

ساخت بدون زیپ – این نوآوری باعث کاهش وزن و کاهش مزاحمت سر زیپ میشود.

 

جایگزینی برای کیسه خواب

اگر کوله گرد هستید می توانید از لحاف یا پتو به همراه (دشک ) به جای کیسه خواب استفاده کنید این لحاف با  طراحی جدید و استفاده از فناوریهای مدرن بسیار سبک و کم حجم  و عایق خوبی است و به راحتی می توانید در کمپینگ  از آن استفاده کنید.

 

اینها از نظر عایق و درجه حرارت شبیه به کیسه خواب هستند. با این حال ، ساختار تک لایه “بدون پشت” آنها به این معنی است که وزن آنها به طور کلی کمتر از کیسه خواب است.

جایگزین کیسه خواب برای کوله گردی

از آنجا که لحاف و پتو به طور کامل بسته نیستند  ، آزادی حرکت بیشتری نسبت به کیسه خواب ها ارائه می دهد. این ساختار همچنین به این معنی است که بازده حرارتی آنها کمتر است و استفاده از آنها در دمای بسیار پایین  محدود است.

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای مجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات و ابزار کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (شهریور 1403)
نظرات (0 نظر)