آشنایی با جاذبه های گردشگری کویر ابوزیدآباد

مقالات
آشنایی با جاذبه های گردشگری کویر ابوزیدآباد
830 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۲

کویر ابوزیدآباد Abuzeid Abad یکی از محبوب ترین و زیباترین مقاصد کویرنوردی کشور است که علاقه مندان بسیاری را در فصول زمستان به خود جذب می کند . کویر ابوزید آباد بخشی از کویر بَندِ ریگ است که در 30 کیلومتری شرق کاشان قرار دارد.

شناخت مکانهای گردشگری کویر ابوزیدآباد

علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی این مکان ، فرهنگ و گویش باستانی مردم این نقطه از کشور نیز یکی از موضوعات قابل توجه می باشد چراکه اهالی کویر ابوزیدآباد به گویش بیذوی سخن می گویند که یکی از گویشهای  قدیمی مرسوم در قسمت مرکزی ایران می باشد  .

اگر دوستدار آرامش و صدای باد و رمل های نرم و متغییر طبیعت کویر هستید در این سفر با ما همراه باشید تا با جلوه ها و زیبایهای متفاوت خلقت خداوندی  در کویر ابوزید آباد آشنا شوید و ساعاتی را به دور از هیاهو و زرق و برق و روشنایی مصنوعی و آسمان آلوده شهر ، در افق باشکوه کویر و آسمان پرستاره اش که مدتها است از دید مردم شهرنشین پنهان شده ، نهایت آرامش را تجربه کنید .

چگونه به کویر ابوزیدآباد برویم

فاصله کویر ابوزیدآباد تا تهران 281 کیلومتر است که و برای رسیدن به این مکان حدود 4 ساعت رانندگی پیش رو دارید . باید از طریق محور تهران –قم به سمت کاشان بروید . پس از ورود به شهر کاشان وارد بلوار قطب راوندی شده و پس از بلوار ملاصدرا و پس از انتخاب مسیر دست چپ دوراهی از شهر کاشان خارج شده و وارد جاده کویر ابوزید آباد خواهید شد .

 

کویر ابوزیدآباد و نقاط دیدنی آن

کویر ابوزیدآباد یکی از بهترین انتخاب ها برای کویرنوردی در ایران است و هر ساله علاقه مندان این نوع طبیعت گردی را به خود جلب می کند . قدم زدن روی ماسه های نرم و طلایی و مناظر خارق العاده رمل ها که با آرایشی خاص در کنار یگدیگر قرار گرفته اند شما را مجذوب خود خواهد کرد .

موقعیت مکانی کویر ابوزیدآباد و دسترسی آسان آن به شهر زیبا و تاریخی کاشان و فاصله نسبتاً مناسب آن با تهران باعث شده مقصدی مناسب برای سفری یکروزه در نظر گرفته شود . در کویر ابوزیدآباد و اطراف آن می توانید از مکانهای تاریخی و باستانی بازدید کنید که شامل :

  • قلعه کرشاهی
  • کوه یخاب
  • روستای ابیانه
  • شهر زیرزمینی نوش آباد (اویی )
  • کاروانسرای سفید آب

می باشد . کویر ابوزیدآباد 950 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و برای دیدن تپه ها و رم های بلند آن باید به سمت شمال آن بروید . همان طور که پیش تر ذکر کردیم  گویش و فرهنگ مردمان این خطه از خاک کشورمان نیز جالب توجه بوده وقبل از ورود به کویر گردش در داخل شهر و بازار آن برای آشنایی با فرهنگ و زبان بومی منطقه خالی  از لطف نیست .

 

شهر زیرزمینی اویی

شهر زیرزمینی اویی واقع در زیر شهر کنونی نوش آباد ، بزرگترین شهر زیرزمینی دنیا است و قدمت آن به دوران پیش از اسلام و ساسانیان یعنی  حدود 1500 سال پیش باز می گردد و از مکانهای دیدنی کویر ابوزیدآباد می باشد .

بازدید از مکانهای تاریخی کویر ابوزیدآباد

شهر نوش آباد در واقع پایتخت انوشیروان ساسانی است و در غرب شهر آران و بیدگل واقع شده است . این شهر زیرزمینی به منظور پناهگاه مورد استفاده قرار می گرفته است از این رو دسترسی و ورود به آن آسان نیست . معماری و نحوه تهویه هوا در این ساختار قدیمی بسیار قابل توجه است .

بازدید از این مکان باستانی گوشه ای از فرهنگ و ذکاوت  و سخت کوشی ایرانیان باستان را به رخ می کشد . چراکه بدون تجهیزات پیشرفته امروزی این شهر  با وسایل ابتدایی در عمق قابل توجهی از زمین حفاری و ساخته  شده است و یکی از بزرگترین مجموعه های دستکند در جهان به شمار می رود .  ارتفاع سقف این شهر زیرزمینی متناسب با قد طبیعی انسان است و دارای اتاق ها و دالانهای  متعدد  تودرتو می باشد .

 

قلعه کرشاهی

این قلعه در فاصله 30 کیلومتری شمال شرقی شهر ابوزیدآباد ، واقع در جنوب بندریگ و در نزدیکی ارتفاعات یخاب کویر ابوزیدآباد قرار دارد .

قلعه کرشاهی بنایی خشتی –گلی است که گفته می شود قدمت آن به دوران پیش از اسلام باز می گردد و دومین بنای خشتی ایران محسوب می شود . این قلعه در زمان حمله مغول به ایران پایگاهی تدافعی به شمار می رفته است .

 

کوه یخاب

کوه یخاب در شمال قلعه کرشاهی قرار دارد و ارتفاع آن حدود 1800 متر می باشد . یکی از سرگرمیهای پرطرفدار در منطقه کویر ابوزیدآباد کوهنوردی و صعود این کوه می باشد .

 

روستای ابیانه

روستای تاریخی ابیانه با قدمتی 1500 ساله در فاصله 35 کیلومتری جنوب منطقه کویر ابوزیدآباد قرار دارد . معماری خاص خانه های این روستا ، لباس های محلی زیبای بومیان از جاذبه های دیدنی این منطقه محسوب میشود . گفتنی است که ابیانه یکی از بهترین مقاصد گردشگری روستایی درایران به شمار می رود و در بین گردشگران داخلی و خارجی محبوبیت ویژه ای دارد .

 

سرگرمی و تفریحات کویر ابوزیدآباد

علاوه بر مکانهای طبیعی و تاریخی واقع در کویر ابوزیدآباد می توانید از شتر سواری ، دوچرخه سواری ، ماشین سواری (سافاری ) و استفاده از موتور چهارچرخ ، رصد اسمان شب کویر ، کویرنوردی و قدم زدن روی ماسه های نرم و گرم و آفتاب ملایم زمستانی این منطقه لذت ببرید .

مثل همه کویرهای ایران مشاهده ستارگان شاید یکی از جذاب ترین سرگرمیهایی باشد که هر گردشگری را سر ذوق می آورد . انجام ورزشهای هیجان انگیز مثل دوچرخه سواری و موتور چهارچرخ روی رمل های روان طرفداران خاص خودش را دارد .

آشنایی با مکانهای تاریخی و فرهنگی کویر ابوزیدآباد

اگر اهل هیجان هستید اما تمایلی به ورزش و سوزاندن کالری ندارید می توانید سافاری را امتحان کنید و سطح آدرنالین خون خود را بالا ببرید . البته باید در نظر داشته باشید که رانندگی روی شن و ماسه و رمل های نرم مهارت خاصی طلب می کند  و بهتر است به افراد حرفه ای این کار سپرده شود .

کاروانسرای سفیدآب

این کاروانسرا یکی از جاذبه های کویر ابوزیدآباد بوده و در حدود 400 سال پیش به دستور شاه عباس صفوی در جنوب شرقی دریاچه نمک آران و بیدگل ساخته شده است .

کاروانسرای سفیدآب در کنار کوه سفید آب و چشمه سفیدآب قرار دارد و آب این کاروانسرا توسط این چشمه تامین می شود . نمای خارجی کاروانسرا آجری بوده و معماری آن اسلامی است .

 

اقامت شبانه در کویر ابوزیدآباد

شب کویر آرامش و جذابیتی دارد که در هیچ مکان دیگری قابل تجربه نیست و کویر ابوزیدآباد از این قائده مستثنی نیست .برای برخی از کویرنوردان مشاهده آسمان شب کویر ، بزرگترین انگیزه ای است که آنها را به این نقطه می کشاند .

کمپینگ بهترین حالت تجربه زیبایی کویراست ، چادر زدن و نشستن کنار آتش به همراه دوستان می تواند تجربه دلپذیری برای شما و همراهانتان رقم بزند . البته دمای هوا در طول شب دست کمی از هوای کوهستان نخواهد داشت ، پس بهتر است با توجه به پیش بینی وضعیت هوا و امکانات مناسب اقدام به کمپینگ کنید .

از طرفی اقامت در کاروانسرای 400 ساله انتخاب دیگری است که خالی از لطف نیست و می توانید با آرامش بیشتری آسمان را رصد کنید . از طرفی اقامتگاه های بوم گردی متعددی در روستاهای اطراف کویر ابوزیدآباد وجود دارد که در صورت تمایل می توانید از آنها استفاده کنید .

دیدنیهای کویر ابوزیدآباد

بهترین فصل برای بازدید از کویر ابوزیدآباد فصل زمستان تا اوایل بهار است . این فرصت را از دست ندهید و از طبیعت منحصربفرد  کویری کشور عزیزمان ایران دیدن کنید .

 

 

گره کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
نظرات (0 نظر)