انواع مختلف کوله پشتی و کاربردهای آنها

مقالات
آشنایی با کاربردهای مختلف انواع کوله 
710 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

بسیاری از گردشگران ،کوهنوردان ، دوچرخه سواران که با کوله پشتی backpack سفر می روند  تایید می کنند که کوله ، بهترین وسیله برای سفر است. سفر با کوله پشتی در قیاس با چمدانهای سنگین و حجیم تجربه بسیار جالبی است چراکه جابجای در هتل و گردش در شهر را بسیار راحت و بی دردسر می کند .

آشنایی با انواع مختلف کوله

برای سفرهای 1 تا 5 شب ، اندازه ایده آل برای یک کوله پشتی  60-40  لیتر  است. برای سفرهای 2 تا 7 شب ، اندازه توصیه شده تا 75-50 لیتر افزایش می یابد ، در حالی که سفرهای یک هفته ای به کوله های  85-60 لیتری  نیاز دارد .

 

بندها و سایر ویژگی های یک کوله پشتی نیز در تجربه سفری  راحت تاثیر گذار هستند . کوله پشتی با اندازه ها و شکلهای مختلف به منظور استفاده در شرایط گوناگون تولید می شود هنگام خرید کوله پشتی باید متناسب با نیاز و نوع فعالیتی که قصد انجام آن را دارید  ، کوله خود را انتخاب کنید .

کوله های مخصوص سفرهای روزانه

کوله پشتی کوهنوردی روزانه  (Climbing daypacks )

کوله پشتی های کوهنوردی روزانه  برای حمل وسایل معمول مانند غذا و آب و همچنین وسایلی مانند کفش ، کلاه ایمنی ، طناب و مهار، به فضا نیاز دارند. آنها کمی بزرگتر از یک کوله پشتی پیاده روی در طبیعت (hiking daypack ) هستند و معمولاً شکل مستطیلی اما کامل دارند .

توجه داشته باشید این کوله برای کوه پیمایی یک روزه طراحی شده است و کوهنوردی که این کوله را انتخاب می کند قصد اقامت شبانه در کوهستان را ندارد .از آنجاییکه این کوله ها باید مجموعه  بزرگی از وسایل را در خود جای دهند ، برای حمل آسانتر به شکلی طراحی شده اند که به بدن کوهنورد نزدیک باشند .

این کوله ها  تحمل و دوام خوبی دارند. هنگام انتخاب یک کوله کوهنوردی ، باید به دو نکته مهم   توجه داشته باشید ، اول اینکه  حمل آن راحت باشد و دیگراینکه ، فضای کافی برای حمل وسایل ضروری کوهنوردی مثل تبر یخ را داشته باشد .

 

کوله پشتی مخصوص دوچرخه سواری

کوله مخصوص  دوچرخه سواری در سایزها و ظرفیت های مختلف وجود دارد ، بنابراین اندازه ای که انتخاب می کنید بیشتر به مدت زمانی که قصد دوچرخه سواری  دارید بستگی دارد. اگر قصد دارید فقط چند ساعت از خانه خارج شوید ، به راحتی می توانید اقلام کمتری را در کوله  جای دهید .

با این حال ، اگر قصد برنامه ریزی یک سفر یک روزه با دوچرخه را دارید  ، به موارد بیشتری نیاز خواهید داشت. در سفرهای روزانه غالباً علاوه بر غذا و آب ، به  ابزار و تجهیزات ضروری  و لباس اضافی نیاز دارید .

برای شروع ، کوله پشتی دوچرخه سواری شما باید دارای تهویه مناسب و حمل بسیار راحت باشد. همچنین باید در حین دوچرخه سواری ثابت بمانید زیرا اگر در حین دوچرخه سواری بیش از حد حرکت کند ، می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و حتی باعث سایش پوست  شود.

شناخت انواع مختلف کوله و کاربردهای ان

به طور معمول ، شما  باید قبل از خرید آن را امتحان کنید ، اما به خاطر داشته باشید وزن خالص کوله باید سبک باشد چراکه اگر با لوازم پر شود قطعا سنگین تر خواهد شد .

 

کوله مخصوص طبیعت گردی روزانه (Hiking Daypacks )

اگر قصد طبیعت گردی  دارید ، به یک کوله پشتی خوب  با اندازه متناسب نیاز  دارید . اگر کوله پشتی خیلی بزرگ باشد ، می تواند تا پایان روز به عضلات شما آسیب وارد کند ، و اگر خیلی کوچک باشد ، نمی توانید وسایل مورد نیاز برای یک پیاده روی موفق را حمل کنید.

مطابق معمول قبل از خرید کوله را امتحان کنید ، به ویژگی هایی که برای فعالیت شما مهم است توجه کنید ، مانند شکل  و طراحی قاب و اندازه کلی آن.

اکثر کوله پشتی های طبیعت گردی و پیاده روی  حداقل برای یک بطری آب فضا دارند و همچنین فضای کافی برای حمل چندین لایه لباس و غذا در آن در نظر گرفته شده است .

 

کوله پشتی های مخصوص گردش در مکانهای دیدنی

از آنجایی که هنگام گشت و گذار در اماکن دیدینی  مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری نیازی به حمل لوازم و تجهیزات زیادی نخواهید داشت ، این کوله پشتی ها سبک تر از انواع دیگر هستند  . این کوله ها در سایزها و اندازه های مختلفی تولید می شوند .

بیشتر کوله های مخصوص گردشگری  10 تا 25 لیتر هستند ، این کوله ها جیب هایی برای وسایل مهم مانند عینک آفتابی و بطری آب دارند. از آنجا که هیچ دو “کوله پشتی گردشگری ” شبیه به هم نیستند ، توصیف آنها به روش دقیق دشوار است. همه آنها متفاوت هستند و تا زمانی که کوله پشتی شما راحت باشد و برای شما سنگین نباشد ، کیف خوبی برای این منظور خواهد بود.

 

کوله پشتی مخصوص ورزشهای زمستانی

این کوله ها مخصوص اسنوبورد و اسکی و سایر انواع ورزش های مرتبط با برف طراحی شده اند ، بنابراین اولین چیزی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید ، ظرفیت حمل  اسکی یا اسنوبورد است. اگر کوله  این ویژگی را ندارد ، به سراغ کوله  دیگری بروید.

مهمتر از همه ، شما باید بتوانید به آسانی  اسکی یا اسنوبورد خود را به کوله متصل  کنید. دومین ویژگی مهم ، حداقل حرکت در حین حمل است ، بنابراین باید مطمئن شوید که کیف محکم است ، اما نه آنقدر محکم که حرکت را برای شما دشوار کند .

تسمه های بزرگ پشت کوله پشتی برای حمل  ایمن  تجهیزات برفی شما تعبیه شده اند  ، بنابراین مطمئن شوید که این بندها محکم و بادوام هستند و همچنین به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانند تجهیزات برفی را که در اختیار دارید نگه دارند.

کوله های مخصوص حمل آب

کوله  های حمل آب  مخصوص دوچرخه سواری و پیاده روی کوچک و سبک هستند ، اما نمی توان اهمیت آنها را نادیده گرفت. آنها کاربر پسند و بسیار راحت هستند و به ورزشکار اجازه می دهند در هر زمان که به آب نیاز دارند به آن دسترسی پیدا کنند.

کوله مخصوص حمل و نوشیدن آب در حین ورزش و فعالیتهای دیگر

معمولاً ویژگی های دیگری نیز دارد که همه آنها برای ورزشکاران مثل دوچرخه سواران  مهم است. این موارد شامل نوار شبرنگ در صورت دوچرخه سواری در  تاریکی ، بندهای قابل تنظیم که در قسمت پشت جناغ قرار می گیرند ، پشتی توری (برای تهویه خوب و کاهش تعرق )  و جیب ، که فضای ذخیره سازی مورد نیاز را در اختیار ورزشکار قرار می دهد .

 

اگرچه معمولاً این کوله ها ضد آب نیستند ، اما مقاومت خوبی دارند . علاوه بر این ، این واقعیت که شما در حین فعالیت می توانید بدون نیاز به توقف آب یا نوشیدنی مورد علاقه خود را بنوشید بسیار با ارزش است .

کوله پشتی کار روزانه

از نام آن پیداست که این کوله برای رفتن به سرکار طراحی شده اند بنابراین باید حداقل گنجایش وسایل مورد نیاز روزانه شما مثل کیف پول وسایر لوازم را داشته باشد .

 

این کوله ها باید  بتواند یک لپ تاپ ، تلفن همراه یا تبلت  را در خود جای دهند و همچنین جیبی داشته باشد که برای وسایلی مانند کیف پول ایمن باشد ، بدین معنی که حداقل یک زیپ در آن  طراحی شده باشد . در اصل ، شما می توانید هر نوع کوله پشتی را برای رفتن به سرکار  انتخاب کنید ، اما ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه ویژگیهایی باید داشته باشد .

 

اگر جای  بطری آب برای شما مهم نیست ، یا تبلت ندارید  لازم نیست که کوله روزانه شما دارای این ویژگی باشد. انتخاب مدل کوله بستگی به این دارد که شما در طول روز چه نوع لوازمی را باید همراه خود داشته باشید ، با علم به آن می توانید کوله متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید .

 

کوله پشتی بزرگ ( مخصوص کمپینگ و اقامت شبانه )

کوله پشتی پیاده روی و کوهنوردی طولانی

 

از آنجایی که این نوع کوله پشتی ها برای کمپینگ شبانه و اقامت های دیگر ساخته شده اند ، باید سبک ، راحت و مناسب باشند. به هر حال ، شما باید بیش از چند لباس برای این سفر بسته بندی کنید ، بنابراین مطمئن شوید که کوله پشتی بدون بار،  سبک است .

کوله پشتی های کوهنوردی و پیاده روی  دارای ابعاد مختلفی هستند و اندازه ای که شما انتخاب می کنید بیشتر بستگی به مدت زمانی دارد که قصد دارید صرف فعالیت خود کنید. به عنوان یک دستورالعمل کلی ، اگر کوهپیمایی شما  تا 3 روز طول بکشید ، به یک کوله پشتی 40 تا 60 لیتری نیاز دارید.

اگر قصد دارید 3 تا 7 روز کوهپیمایی کنید  ، کوله شما باید  50 تا 75 لیتر باشد  و اگر طول سفر شما هشت روز یا بیشتر باشد ، باید یک کوله پشتی 65 لیتری یا بزرگتر تهیه کنید.

مهمتر از همه ، به خاطر داشته باشید که شما  اقلام مختلفی از تجهیزات  را حمل می کنید و  برخی از آنها سنگین هستند ، بنابراین فضای زیاد و جیبهای  مختلف از ویژگی های مهم کوله هستند که باید حتما به آن توجه کنید.

 

کوله پشتی مسافرتی

کوله پشتی مخصوص مسافرت باید راحت قابل حمل باشد و ظرفیت مناسب داشته باشد ، اما فاکتور راحتی حمل و نقل در این کوله به اندازه کوله پشتی کوهنوردی مهم و ضروری  نیست ، چراکه شما حداکثر  لحظاتی در فرودگاه یا ایستگاه اتوبوس … آن را حمل خواهید کرد .

شما به هیچ چیز پیچیده یا فنی احتیاج ندارید ، اما اگر در سفر کاری هستید  ، ممکن است ترجیح دهید کوله ای را انتخاب کنید که جای مشخص برای حمل لپ تاپ در آن تعبیه شده باشد . به این ترتیب برای دسترسی به وسایل خاص نیازی نیست که کل کیف را زیرو رو کنید . کوله پشتی های مسافرتی نیز باید محکم  و با دوام باشند .

 

کوله پشتی ضد آب

این کوله پشتی ها %100 ضد آب هستند . اندازه آنها بسیار متفاوت است ، کوچکترین اندازه  15 لیتر و بزرگترین آنها 120 لیتر است.

اگر در حال پیاده روی ، دویدن یا دوچرخه سواری هستید و یکباره بارش باران شروع شود   ، نیازی به نگرانی نیست زیرا  این کوله  کاملاً ضد آب است. آنها بسیار محکم و با دوام ساخته شده اند و هر قسمت از اجزای طراحی بیرونی آنها ، ضد آب است ، بنابراین باران هرگز مشکلی ایجاد نمی کند.

کوله پشتی ضد آب و موارد استفاده از آن

این کوله ها  معمولاً از یک نایلون مقاوم ساخته می شوند و شرکتهای معروف و معتبری  آنها را تولید می کنند  بنابراین  هنگام خرید این کوله از کیفیت آن مطمئن خواهید بود .

آنها همچنین دارای جیبهای  داخلی و خارجی و بندهای شانه ای محکم هستند که به آنها اجازه می دهد بدون توجه به کاری که انجام می دهید روی پشت شما ثابت قرار بگیرند .

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
نظرات (0 نظر)