هنگام مسافرت با کودک به همراه وسایل نقلیه عمومی  چه نکاتی را باید رعایت کنیم

مقالات
نکات کلیدی که در حین مسافرت با وسایل نقلیه عمومی به همراه کودک  باید رعایت کنیم
790 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۲

مسافرت به همراه کودک  Travelling In a Bus With Baby  یا نوزاد کار بسیار دشواری است ، بسیاری از افراد از مسافرت رفتن در طول ماههای ابتدایی تولد کودک خودداری می کنند که البته کار هوشمندانه است اما همیشه امکان پذیر نیست !

مسافرت با کودک با اتوبوس

امروزه با افزایش جمعیت و شلوغی خیابانها گاهی رفتن از یک قسمت شهر به مکان دیگر مسافرت محسوب می شود ! در این میان افرادی هستند که تصور می کنند استفاده از خودرو شخصی وسیله ای ایمن برای رفت و آمد داخل شهری و حتی مسافرتهای بین شرهی است مخصوصا وقتی کودک همراه شما است .

اما در واقع چنین نیست وتحقیقات گسترده در این باب نشان داده که خطر حادثه و تصادف با خودرو شخصی ده برابر بیشتر از وسایل نقیله عمومی است ! پس زمانیکه وسایل نقلیه عمومی را برای مسافرت خود انتخاب می کنید در حقیقت کودکتان را در امن ترین شرایط ممکن قرار داده اید. اما این وسایل نیز مشکلات خاص خود را دارند مخصوصا زمانیکه پای کودکی در میان باشد .

برای بسیاری از ما، حمل و نقل عمومی ممکن است بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی باشد. فرقی نمی کند  ، مترو یا اتوبوس باشد، اگر به خوبی آماده نباشید، ممکن است بسیاری از موارد اشتباه پیش برود!

ابتدا باید ازجدول زمانی مطلع شوید . سپس باید مسیرها را بشناسید و بعد باید بدانید ، سوار کدام مترو یا اتوبوس شوید تا به مقصد خود برسید… و وقتی میزان ترافیک موجود در خیابان را در نظر می گیرید ، در واقع زمان بندی و برنامه ریزی برای شما معنی جدیدتر و البته دقیق تری دارد .

در حالیکه قبلا به دلایل بسیاری از سفر با اتوبوس لذت می بردی، اکنون با وارد شدن کودک داستان تغییر می کند و دیگر غیرقابل پیشبینی بودن اتوبوس برای شما هیجان انگیز نیست و دوست دارید همه چیز طبق زمان بندی و برنامه ریزی پیش برود !

در این مقاله سعی شده است که نکات کاربردی و کلیدی ، مسافرت راحت و ایمن با وسایل نقلیه عمومی در حالی که کودک همراه دارید مورد بررسی قرار گیرد ، با ما همراه باشید .

 

نکات ضروری که هنگام مسافرت با کودکان باید در نظر بگیرید

ممکن است  هنگام مسافرت با نوزادتان در اتوبوس خیلی چیزها طبق برنامه و خواست شما پیش نرود ، اما رعایت بعضی نکات در طول سفر می تواند میزان اشتباه و وقوع حادثه نا خواسته را به حداقل برساند .

 

سوار شدن به اتوبوس

سوار شدن به اتوبوس در ساعات شلوغی، کار سختی است ، حال تصور کنید هنگامیکه کودکتان  همراه شما است چقدر شرایط  می تواند دشوارتر شود.

در این شرایط منتظر بمانید تا اتوبوس کاملاً متوقف شود. میله کناری را محکم بگیرید و تنها پس از آن خود را به سمت اتوبوس بالا ببرید. در صورت امکان، سعی کنید به هدایت کننده اتوبوس علامت دهید تا او متوجه شود که سوار اتوبوس می شوید.

سوار شدن به اتوبوس به همراه کودک 

اگر بیش از حد مضطرب هستید، از اطرافیانتان بخواهید  تا مراقب شما باشند. همچنین، فراموش نکنید که کفش راحتی بپوشید زیرا در قیاس با کفشهای فانتزی پاشنه بلند و… به شما آزادی حرکت می دهد و ضمنا سوار و پیاده شدن از اتوبوس با این کفشها راحت تر و ایمن تر است .

 

پیدا کردن یک صندلی خوب

 

صندلی را انتخاب کنید که مستقیماً بالای یکی از چرخ‌های اتوبوس قرار نگیرد ، زیرا جای راحتی برای نشستن نیست و ممکن است باعث ناراحتی و یا بهم خوردن حال او شود . معمولا قسمت وسط اتوبوس امن ترین و راحت ترین مکان برای نشستن است .

پنجره اتوبوس

پنجره یک راه عالی برای آرام کردن کودک شما است – او دوست دارد به تمام رنگ ها، صداها و وسایل نقلیه متحرک نگاه کند. از سوی دیگر، برخی از نوزادان ممکن است تحت تأثیر صدا قرار بگیرند و شروع به گریه کنند. ترجیحات کودک خود را بشناسید  و بر اساس آن یک صندلی مناسب انتخاب کنید.

 

اگر کنار پنجره می نشینید، مطمئن شوید که کودک خود را محکم در آغوش خود گرفته اید . بهترین کار این است که او را به خود ببندید تا مطمئن شوید که هیچ اتفاقی رخ نمی دهد.

 

جمعیت داخل اتوبوس یا مترو ( در مسافرتهای بین شهری یا داخل شهر )

اتوبوس شلوغ می تواند یکی از آزاردهنده ترین چیزها در طول سفر باشد. در صورت امکان، سعی کنید،  سوار اتوبوسی شوید که خیلی شلوغ نباشد. البته، گاهی اوقات در بعضی شرایط حق انتخاب زیادی ندارید  و مجبور هستید با اتوبوس پر از مسافرت به سفر بروید !

در چنین مواقعی، بهترین کار این است که کودک خود را در یک آغوشی  قرار دهید و او را به بالاتنه خود در جلو ببندید. به این ترتیب، بدن شما می تواند به عنوان سپری برای کودک در برابر برخرد با دیگر مسافران عمل کند!

همچنین به شما کمک می کند با کودک خود صحبت کنید و او را در یک اتوبوس شلوغ حفظ کنید. برای یک کودک هیچ چیز بهتر از دیدن چهره مامان و شنیدن صحبت های او نیست.

 

اشرار

در حالی که همه ما از صمیم قلب آرزو می کنیم که اینطور نباشد، اشرار و جیب برها، بخشی اجتناب ناپذیر از جامعه هستند. حمل‌ونقل عمومی یکی از رایج‌ترین مکانها برای فعالیت این گروه افراد به حساب می آید ، داستانهای زیادی در مورد کیف قاپها درداخل مترو و اتوبوس می شنویم .

 

تمام عوامل حواس پرتی را دور نگه دارید و مطمئن شوید که هوشیار هستید. تلفن خود را در دسترس داشته باشید (اما نه در دست) تا در صورت نیاز به تماس اضطراری به راحتی در دسترس شما باشد .

مراقب افراد مشکوک باشید که سعی می کنند بیش از حد به کودک یا شما نزدیک شوند. ممکن است افراد با دیدن شما با یک نوزاد این طور وانمود کنند که می خواهند به شما کمک کنند ، در این شرایط  نگرانی شماره یک شما باید محافظت از کودکتان باشد ، مودبانه نه  بگویید . به غریزه خود در هنگام ارائه کمک اعتماد کنید و از “نه” گفتن دریغ نکنید!

محافظت در برابر میکروب

حمل و نقل عمومی واقعاً … “عمومی” است. همه جور مردمی که به همه جا رفته اند، هر روز از اتوبوس استفاده می کنند. چه کسی می داند روی آن صندلی که قرار است روی آن بنشینید چند میکروب وجود دارد؟ چه کسی می تواند بگوید که آیا آخرین فردی که نوار کناری را لمس کرده، سرما خورده است یا از برخی عفونت های ویروسی رنج می برد یا خیر؟

 

اگر کودک شما کوچک است، مطمئن شوید که او را خوب قنداق کنید. هر چه چیزهای کمتری را با دستانش لمس کند، بهتر است. اگر سن او برای قنداق کردن زیاد است، در نظر داشته باشید که حتما دستکش بپوشد. اگر این امکان نیز وجود ندارد، اطمینان حاصل کنید که مواد ضد عفونی کننده مناسب همراه دارید  تا بتوانید مطمئن شوید که کودک شما به عفونت مبتلا نمی شود.

سرگرم کردن کودک در حین مسافرت با اتوبوس

دقت کنید که خودتان هم از لمس سطوح در داخل وسیله نقلیه عمومی پرهیز کنید و اگر به ناچار دست شما آلوده شد قبل از اینکه کودک خود را لمس کنید حتما بوسیله ضدعفونی کننده ها دست خود را تمییز کنید . البته به لطف کوید نوزده این روزها استفاده از مواد ضد عفونی کننده بسیار رایج شده و تقریبا به قسمتی از عادات روزانه زندگی ما تبدیل شده است .

 

محافظت در برابر آلودگی هوا

آلودگی هوا بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی شهری است. هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید. با این حال، اقدامات پیشگیرانه اولیه قطعاً می تواند آثار سوء آن را به حداقل برساند .

بهتر است تا جایی که می توانید قرار گرفتن در معرض دود و ترافیک را محدود کنید، تا زمانی که کودک حداقل 6 ماهه شود. اگر خیابان‌ها شلوغ به نظر می‌رسند، از نشستن روی صندلی کنار پنجره خودداری کنید. دود نباید توسط کودک   و نوزاد تازه متولد شده استنشاق شود.

 

آمادگی قبل از سوار شدن

در حالی که ممکن است اتوبوس سواری برای ما چیز مهمی نباشد، ممکن است برای کودک بسیار طاقت فرسا شود. در نتیجه کودک شما ممکن است عصبانی و بی قرار شود ، یا گریه کند .

در حالی که می دانید شما نمی توانید جلوی این رفتارهای کودک را بگیرید ! اما ، قطعا می توانید قبل از سفر و سوارد شدن به اتوبوس یا مترو کارهایی را انجام دهید تا قدری شرایط تحت کنترل شما قرار گیرد یا لااقل غافلگیر نشوید !

قبل از سوار شدن به اتوبوس اطمینان حاصل کنید که کودک شما به خوبی تغذیه شده است ، لباس راحت پوشانده شده  و به خوبی استراحت کرده است .

قبل از خروج از خانه و سوار شدن به اتوبوس  پوشک او را عوض کنید – به طوری که حتی اگر او در ساعات اولیه سفر ادرار یا مدفوع کرد ، مجبور نباشید فورا پوشک را عوض کنید و بتوانید این کار را در زمان رسیدن به مقصد یا در توقفهای بین مسیر انجام دهید.

 

در نهایت، مطمئن شوید که کیف  پوشک شما کاملا مجهز است! اسباب‌بازی‌های مورد علاقه کودکتان را داخل کیف  پوشک بگذارید . حتی ممکن است ایده خوبی باشد که پستانک یا هر چیز دیگری را که به آرام شدن کودک شما کمک می کند همراه داشته باشید.

 

پس از رسیدن به مقصد

تمام وسایل خود را قبل از پیاده شدن از اتوبوس چک کنید – کیف پول / کیف دستی خود و همچنین کیف پوشک کودک.

آشنایی با نکات ضروری برای مسافرت با اتوبوس به همراه کودک 

با دستمال مرطوب دست و پای کودک را پاک کنید . ( دقت کنید بعضی کودکان به دستمال مرطوب آلژی دارند )

در صورت امکان، کودک خود را حمام کنید.

 

گروه کوهنوردی و گردشگری کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی وگردشگری در داخل و خارج کشور و همچنین همکاری با لیدرهای مجرب و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
نظرات (0 نظر)