کفش کوهنوردی باید چه ویژگیهایی داشته باشد

مقالات
آشنایی با ویژگیهای کفش کوهنوردی
888 بازدید
کوهگرد
چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲

کفش کوهنوردی mountaineering boots  احتمالاً مهمترین جزء از تجهیزات ضروری کوهپیمایی است که باید خریداری کنید. تهیه کفش مناسب برای پیاده رویهای سخت،  مثل دامنه های پرشیب و یخ زده  کوههای مرتفع  نیازمند آگاهی است زیرا در صورت نا مناسب بودن کفش  سفری پرحادثه و خسته کننده  در انتظار شما خواهد بود،  حتی این امکان وجود دارد که از ادامه مسیر باز بمانید .

ویژگیهای مهم کفش کوهنوردی

کوهنوردی یک فعالیت سنگین است. ضروری است که با تجهیزات مناسب و آگاهی از  نحوه بکارگیری  آنها وارد این عرصه شوید  . زیرا تجهیزات با کیفیت کوهنوردی می تواند شما را در رسیدن به باورنکردنی ترین نقاط دنیا کمک کند ولی در مقابل اگر ناکارآمد باشد می تواند به سادگی شما را در معرض خطر قرار دهد .

در بازار انواع مختلفی از کفشهای  کوهنوردی وجود دارد که بسته به نوع شرایطی که برای صعود پیش بینی می کنید ، سطوح مختلف عایق و حفاظت را ارائه می دهند.

حال باید بدانیم که کفش مناسب کوهپیمایی دارای چه ویژگیهایی است ، در این مقاله  سعی شده تا با مهمترین شاخصه های کفش کوهنورد آشنا شویم با ما همراه باشید .

ویژگیهای پایه ای کفش کوهنوردی

اندازه مناسب کفش

تناسب کفش کوهنوردی با پای کوهنورد امری حیاتی است. مهم نیست که یک کفش  چقدر خوب ساخته شده باشد ، اگر به خوبی جا نیفتد عملکرد مناسبی نخواهد داشت. توجه داشته باشید به هنگام پرو کفش حتما باید جوراب مخصوص کوهپیمایی را بهمراه داشته باشید . بهترین زمان برای خرید کفش بعد از ظهر است زیرا پاها ، طی فعالیت و افزایش گردش خون قدری متورم می شود .

عدم لغزش

کفش کوهنوردی باید مجهز به کفه مناسب آج دار باشد تا  از طریق ایجاد اصطحکاک با بستر مانع لغزیدن وسرخوردن کوهنورد در حین حرکت در مسیرهای ماسه ای ، یخی ، برفی یا گلی شود .

تنفس پذیری

کفش کوهنوردی معمولی اغلب تهویه کافی ندارند. این باعث ناراحتی  کوهنورد  در آب و هوای گرم می شود زیرا پاها واقعاً داغ می شوند و عدم تهویه اجازه نمی دهد که رطوبت از کفش خارج شود. در نتیجه  منجر به بسیاری از مشکلات پوستی مانند تاول ، بثورات و عفونت می شود.

 

داشتن کفش کوهنوردی با  تهویه مناسب برای خشک نگه داشتن پاها بسیار مهم است. این امر به گرم و راحت نگه داشتن پا در شرایط آب و هوایی سرد و خنک و راحت بودن در آب و هوای گرم کمک می کند.

 

بالشتک ضربه گیر

کفش کوهنوردی باید به شکلی طراحی شود که از شدت ضربه به کف پا جلوگیری کند .در هنگام صعود اصلی ترین نیرویی که باید به آن غلبه کنید  نیروی جاذبه زمین است .

کفش کوهنوردی و قابلیت جذب و کاهش ضربه به پا

در حین راه رفتن ، نیروی جاذبه زمین  تقریباً 1.25 برابر وزن بدن است . بالشتک تعبیه شده در کفش می تواند ضربه ناشی ازاین نیرو را تا حد زیادی تضعیف کرده و مانع آسیبهای  ناشی از آن  شود .

وزن

برای اکثر کوهنوردان حرفه ای  ، وزن کفش هنگام انتخاب کفش کوهنوردی مهم است. به همین دلیل است که بسیاری از کوهنوردان  باتجربه ترجیح می دهند از کفش های سبک کوهنوردی مانند Salomon XA Pro 3D استفاده کنند.

در مقابل برخی دیگر کفش های پیاده روی چرمی را به عنوان کفش های محکم و قابل اطمینان می پسندند . به طور کلی ،کفشهایی که برای کوهپیماییهای بلند مدت استفاده می شوند  به علت ویژگیهای ساختاری سنگین تر هستند و البته دوام بیشتری نیز دارند .

 

 

 پشتیبانی و ثبات

اگر می خواهید ثبات کفش را تعیین کنید ، فقط قسمت عقب آن را فشار دهید (کناره های پیشخوان پاشنه پا). کفش های کوهنوردی  پایدار معمولاً در برابر فشرده سازی مقاومت می کنند. آنها همچنین در برابر پیچ خوردن مقاوم هستند ،  در حالی که کفش های انعطاف پذیر به راحتی می پیچند.

به طور کلی ، هرچه سطح بیشتری در تماس با زمین باشد ، کفش بیشتر از پا حمایت می کند. این بدان معناست که وقتی سطح زیره کفش به اندازه سطح روی کفش باشد ایمنی و حمایت بیبشتری را ارائه خواهد داد .

 

چه چیزی بر انتخاب کفش کوهنوردی تأثیر می گذارد؟

مطمئناً انتخاب کفش کوهنوردی  عمیقاً با شرایط مسیر پیاده روی و شرایط محیطی ، ارتباط دارد. انتخاب  یک کفش خوب نه تنها به شما این امکان را می دهد که وقت خود را در کوهستان با لذت سپری کنید – یعنی با پاهای راحت و محافظت شده – بلکه بیش از هر چیز به افزایش ایمنی شما کمک می کند.

بنابراین انتخاب نوع کفش کوهنوردی تحت تاثیر نوع کوهپیمایی و فصل آن است . به عنوان مثال کفش کوهنوردی زمستانی باید عایق حرارت و ضد آب باشد ولی کفش کوهپیمایی در مناطق خشک و در فصل تابستان باید قابلیت  تنفس داشته باشد و نیازی به قابلیت  ضد آب بودن ندارد زیرا باعث گرمای شدید و تاول انگشتها می شود.

 

کفش کوهنوردی زمستانی

صعود بر روی یخ و زمین های مختلط  کاری  ظریف و بسیار فنی است . صعود عمودی مستلزم استفاده از تجهیزات مختلف از جمله کرامپونهای تک یا دو نقطه است. کفش کوهنوردی  باید به طور دقیق قابلیت اتصال به کرامپون را داشته باشد و محافظت عالی در برابر سرما را ارائه دهد.

ویژگیهای کفش کوهنوردی زمستانی

همچنین جنس زیره کفش در قسمت میانی کف باید به گونه ای  باشد که باعث سفت شدن کفش  شود. این ویژگی بسیار مهم است زیرا در صعود عمودی  بیشتر وزن شما در قسمت جلویی کرامپون قرار دارد بنابراین برای ایمنی و راحتی شما نیاز به پشتیبانی عالی از پا دارید. مدلهای خاص این فعالیتها معمولاً با کرامپونهای خودکار مانند Pumori LX و Icon Plus GTX سازگار هستند.

 

کوهنوردی در محیطهای مختلف

کوهستانهای مرتفع بسته به آب و هوا و ساختار و جنس مسیرهایشان شرایط متفاوتی دارند و می توانند بستر فعالیتهای مختلفی باشند . از صخره های سنگی تا دیواره های یخی یا گذر از شکافهای بزرگ یخچالها و صعود به قله های مرتفع بالای 4000 متر ، هر کدام شرایط متفاوتی را برای کوهنورد ایجاد می کنند .

بنابراین شما به کفش های چند منظوره نیاز دارید که در یخچال های طبیعی با تنگناها و همچنین در صخره ها یا در امتداد مسیرها ی برفی و یخی به خوبی عمل کند.

نوآوری های تکنولوژیکی در کیفیت کفش کوهنوردی بسیار تاثیر گذار بوده ، امروزه می توانید کفش هایی با کارایی بالا و وزن کمتری پیدا کنید تا به راحتی در هر قدمی که در طی مسیر برمی دارید به راحتی  پای خود را بلند کنید! استفاده از کفشهای  بسیار سفت ضروری نیست.

با کفش سبک و منعطف که قابلیت اتصال به کرامپونهای ساده را داشته باشد می توانید از اکثر مسیرها با کفیتهای مختلف صعود کنید البته انتخاب این نوع کفش کوهنوردی که در کوهپیماییهای ساده انجام می شود بستگی کامل به شرایط بسیار متغیری مانند دما ، کیفیت و کمیت برف و غیره دارد .

اگر به دنبال کفش کوهنوردی مناسب برای درجه حرارت معمولی هستید ، G-Radikal GTX مطمئناً انتخاب خوبی است ، راحتی و تنفس پذیری عالی و درعین حال  ایمنی را حتی در صعودهای فنی فراهم می کند ، بر روی سنگ کارایی خوبی دارد  و قابلیت اتصال به کرامپون را دارد . یکی دیگر از گزینه های امتحان شده ، کفش  Pinnacle GTX است که در عین ثبات ،  راحت است.

 

کفش کوهنوردی مخصوص مناطق بسیار سخت و صخره ای

در فصل تابستان و صعود از صخره های سنگی و سخت (via ferrata  ) کفش کوهنوردی باید سبک ، کاملا متناسب با پا باشد به طوری که صخره نورد به آسانی  و چالاکی توان صعود در دیواره را داشته باشد .

کفش کوهنوردی مخصوص صعد به در دیواره های صخره ای و یخی

در این نوع صعود راحتی پا اصلی اساسی است . کفش کوهنوردی  Ascent GTX همه این ویژگی ها را بعلاوه  سازگاری نیمه اتوماتیک با کرامپون دارا است .انتخابی مناسب برای کوهپیمایی و یک راه حل بسیار مفید برای مقابله با  سطوح  برفی باقی مانده در ابتدای فصل که ممکن است در حین صعود با آنها برخورد کنید .

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه دربرگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی درداخل و خارج کشور و بهرهمندی از لیدرهای با تجربه و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
نظرات (0 نظر)