چگونه چراغ پیشانی مناسب با نیازمان را انتخاب کنیم

مقالات
آشنایی با نکات مهم در انتخاب چراغ پیشانی
719 بازدید
کوهگرد
جمعه ۱۴ مهر ۱۴۰۲

کلید یافتن چراغ پیشانی  headlamp مناسب این است که بدانید چه ویژگی هایی برای شما مهم است. برای چه نوع فعالیتی می خواهید از چراغ پیشانی استفاده کنید ؟ آیا قصد دارید در آخر هفته با دوستان خود کمپ کنید ؟ آیا در این سفر آخر هفته ، در تاریکی  از جنگل گذر خواهید کرد ؟ آیا می خواهید قبل از طلوع خورشید به اسکی بروید ؟

آشنایی با انواع چراغ پیشانی

هنگامی که ایده واضحی  از نحوه استفاده از چراغ پیشانی خود دارید ، خوب می دانید که باید چه انتظاری از چراغ پیشانی داشته باشید  . در اینجا ویژگی های اصلی چراغ پیشانی ذکر شده تا به شما در تصمیم گیری کمک کند . در این مقاله موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد :

 

  • روشنایی چراغ پیشانی: میزان لومن مورد نیاز شما بستگی به کار شما دارد.
  • USB یا قدرت باتری: چراغ های قابل شارژ و باتری های قابل تعویض هر کدام مزایا و معایبی دارند.
  • عمر باتری: نور چقدر دوام خواهد آورد ؟
  • الگو و فاصله پرتو: دریابید که آیا نور متمرکز یا نورافکن برای شما بهتر است.
  • حالت نور قرمز: به چند دلیل فوق العاده مفید است.
  • فاکتورهای دیگری که باید در نظر گرفته شوند: چراغ پیشانی مناسب کودک ، حالت قفل شدن و موارد دیگر.

 

چراغ پیشانی شما باید چه مقدار روشنایی ارائه دهد ؟

لومن ها واحد استاندارد اندازه گیری روشنایی هستند. چراغ پیشانی از 20 لومن تا 1500 لومن یا بیشتر متغیر است.

 

لومنز در چراغ پیشانی نشان دهنده شدت نور تابیده شده است  که به طور مستقیم نشان می دهد چقدر نور به جایی که می خواهید می رود.  مارک های معروف چراغ پیشانی مانند Petzl ، Black Diamond ، Fenix ​​ و Silva  دارای فناوری نوری خود هستند. وقتی به چراغ های پیشانی  یک برند اصل  نگاه می کنید ، تعداد لومن ها راهی مطمئن برای اندازه گیری میزان روشنایی چراغ پیشانی است.

 

میزان لومن مورد نیاز شما بستگی به این دارد که قصد دارید از آن برای چه چیزی استفاده کنید – روشن ترین همیشه بهترین نیست. تقریباً همه چراغ ها دارای حالت تابش  بالا ، متوسط ​​و پایین هستند ، چند نکته کلی:

 

  • لومن کم (25+): برای برپایی کمپ در تاریکی ، مطالعه در چادر ، انجام کارهای نزدیک کمپ ، نگهداری در کیف کمکهای اولیه ، یا استفاده از آن در زمانی که در یک گروه هستید ( روشنایی زیاد چراغ پیشانی باعث آزار هم گروهی های شما می شود ).
  • لومن بالا (200+): برای دویدن درتاریکی یا کوهنوردی در هوای تاریک مناسب است .
  • لومن های بالاتر (600+): برای دوچرخه سواری کوهستانی یا اسکی مناسب است.
  • لومنهای واقعاً زیاد (1000+): برای تشخیص مسیرهای پیاده روی بدون نشانه (پرچم کمی به عنوان نشانه در مسیر کار گذاشته شده است ) ، اسکی یا دوچرخه سواری با سرعت زیاد ، یا برای جستجو و نجات مناسب است.

منابع تغذیه USB یا باتری

همیشه به این فکر کنید که چگونه چراغ پیشانی  خود را شارژ کنید. اگر به دنبال چراغ پیشانی برای ماجراجویی  آخر هفته ، دویدن هنگام غروب هستید ، پس چراغ قابل شارژ یک گزینه عالی است. اما اگر قصد کوله گردی  در سرتاسر جهان را دارید ، چراغی که از باتری گسترده ای استفاده می کند ایده بسیار خوبی است.

چراغ های قابل شارژ: شارژ USB بدون دردسر با تقریباً هر منبع تغذیه : پریزهای دیواری ، پاوربانک های قابل حمل ، شارژرهای   AC  یا شارژرهای خورشیدی. فقط سیم شارژ را فراموش نکنید ، مخصوصاً اگر به شارژر سفارشی نیاز دارد.

باتری های قابل تعویض: باتری های قلمی ( AA ) یا باتریهای نیم قلم (AAA )  تقریباً در هر مکانی یافت می شوند و نیروی فوری را تأمین می کنند. اما باید باتری های اضافی همراه داشته باشید ، باتری های دست دوم را بازیافت کرده و باتری های جدید بخرید.

انتخاب چراغ پیشانی متناسب با نیاز

برخی از چراغ های پیشانی  ازدو  طریق USB یا باتری ، تغذیه می شوند ، بنابراین می توانید از هر دو منبع تغذیه بهترین استفاده را ببرید.

عمر باتری

به طور کلی ، هرچه نور روشن تر باشد ، عمر باتری آن نیز کوتاه تر می شود. مدت زمان دوام باتری برای حالت های مختلف (کم ، متوسط ​​، زیاد یا چشمک زن) متفاوت خواهد بود. به این فکر کنید که از چه حالت هایی بیشتر استفاده می کنید و چراغی را پیدا کنید که در آن حالت مورد استفاده شما ، کارایی خوبی داشته باشد .

با خالی شدن باتری ، برخی از چراغ های LED به تدریج کم نورتر می شوند. اگر پیاده روی یک هفته ای دارید و آهسته حرکت می کنید یا عصرها در حال دویدن در هوای آزاد هستید  ، ممکن است مشکلی ایجاد نشود.

اما اگر در حال کوهپیمایی  یا دوچرخه سواری کوهستانی در شب هستید ، نیاز دارید که نور شما روشن بماند. برای روشنایی پایدار ، به چراغ های پیشانی  که دارای خروجی تنظیم شده هستند توجه  کنید . چراغ پیشانی دارای  خروجی تنظیم شده حاوی  مدارهای هوشمند هستند که روشنایی  چراغ LED را ثابت نگه می دارند تا زمانی که باتری ها دیگر نتوانند آن خروجی را پشتیبانی کنند.

 

باتری ها و آب و هوای سرد

آیا تا به حال باطری گوشی شما در هوای سرد از کار افتاده است ؟ ممکن است در مورد چراغ پیشانی  نیز اتفاق بیفتد. اگر برای استفاده طولانی مدت در هوای سرد به چراغ احتیاج دارید ، چراغ پیشانی مجهز به باتری خارجی تهیه کنید. باتری خارجی  به راحتی در جیب کاپشن شما قرار می گیرند، بدین صورت باتری گرم می ماند و چراغ عملکرد بهتری خواهد داشت .

 

الگوی تابش  و فاصله

بیشتر مدلهای  چراغ پیشانی ،  یا نور نقطه ای دارند یا حالت تابش نورافکن ،  و برخی از مدلها هر دوقابلیت تابش نقطه ای و نورافکن را ارائه می دهند  . الگوی تابش نور  در برگه مشخصات هر چراغ پیشانی ذکر شده است.

تابش  نقطه (متمرکز) : اگر به دنبال چراغ پیشانی هستید تا در پیدا کردن مسیر در تاریکی به شما  کمک کند یا قدم زدن در تاریکی قبل از طلوع خورشید را ایمن تر کند ، پس چراغ پیشانی با تابش نقطه ای برای روشن کردن فاصله های دور بسیار مناسب است .

استفاده از چراغ پیشانی در شرایط مختلف

تابش وسیع: اگر از چراغ پیشانی در اطراف کمپ استفاده می کنید یا بعد از غروب آفتاب می خواهید ماشین خود را تعمیر کنید استفاده از نور وسیع کارایی خوبی دارد .

ترکیبی از هر دو: چراغ هایی که دارای قابلیت تابش  نقطه ای و تابش نورافکن (وسیع ) هستند ، برای فعالیت های سریع مانند پیاده روی در تاریکی یا دوچرخه سواری در شب عالی هستند. ترکیبی از انواع تابش  به شما کمک می کند تا تغییرات زمین را در نزدیکی و آنچه در دورتر قرار دارد را ببینید .

 

نور قرمز

حالت چراغ قرمز به طرز شگفت آوری مفید است. نور قرمز در شب کمتر مزاحم است ، بنابراین برای مطالعه در چادر یا بیدار شدن از خواب برای قضای حاجت  بدون ایجاد مزاحمت برای همسفرتان  مناسب است.

همچنین به شما در حفظ دید در شب کمک می کند ، زیرا نور قرمز باعث نمی شود مردمک چشم شما مانند نور سفید منقبض شود. به علاوه برای مشاهده حیات وحش در تاریکی یا مشاهده  ستارگان  مفید است.

 

سایر ویژگی های مفید چراغ پیشانی

چراغ پیشانی مناسب کودکان

چراغهای طراحی شده برای کودکان اغلب کوچکتر ، رنگهای روشن ، سبک تر و ضعیف هستند . ویژگی هایی مانند خاموش شدن خودکار برای مسافران جوان بسیار مناسب است. به خاطر داشته باشید که LED ها به اندازه کافی روشن هستند که باعث آسیب دائمی در بینایی  شوند ، بنابراین مطمئن شوید که کودک شما می داند چگونه از چراغ پیشانی خود به طور مسئولانه استفاده کند.

 

ضد آب

آیا قصد دارید از چراغ پیشانی خود در هوای بد استفاده کنید؟ به ضد آب بودن توجه کنید. مقاومت الکترونیکی قطعات در برابر آب معمولاً در مقیاس IPX  نشان داده می شوند که ، از IPX-0  (بدون مقاومت در برابر آب) تا IPX-8  ( کاملا ضد آب ) درجه بندی می شوند .

چراغ پیشانی طراحی شده برای  فضای باز حداقل عایق رطوبتی را دارند  ، معمولاً از حدود IPX-4 محافظت در برابر بارش طوفانی باران  به مدت حداقل 5 دقیقه، شروع می شود  تا IPX-7 ضد آب در حالت غرقآبی  تا 1 متر به مدت حداقل 30 دقیقه.

 

طراحی سبک

بسیاری از انواع چراغ پیشانی  برای استفاده در فضای باز تقریباً اندازه و وزن یکسانی دارند. اما اگر می خواهید سبک سفر کنید ، وزن چراغ پیشانی یک چیز مهم است.

 

وزن معمولاً با ویژگی ها (سبک تر = ویژگی های کمتر ، سنگین تر = ویژگیهای بیشتر) همراه است ، بنابراین مهم است که دقیقاً بدانید از چراغ پیشانی  خود چه انتظاری دارید  . هنگامی که ایده روشنی از نیازهای خود دارید ، می توانید چراغ پیشانی  را پیدا کنید که نیازهای اصلی شما را برآورده کرده و در عین حال سبک نیز باشد .

 

نکته: برای کسانی که واقعاً به دنبال چراغ پیشانی سبک  هستند ، باتری های لیتیومی را مد نظر داشته باشید . باتری های لیتیوم سبک تر از نمونه های قلیایی و باتری های شارژی یا هیبرید نیکل  ( NiMH  )هستند و در هوای سرد عملکرد بهتری دارند. اما باید بدانید  که آنها گران تر نیز هستند.

 

حالت قفل کردن

برخی از مدلهای چراغ پیشانی  دارای حالت قفل هستند ، بنابراین با ضربه یا فشار دکمه به طور تصادفی روشن نمی شود. اگر چراغ خود را در کوله پشتی یا کیف  خود بگذارید  ، این ویژگی مفید خواهد بود .

 

حالت های چشمک زن یا تقویت کننده

حالتهای چشمک زن واقعا چشمگیر هستند ، به خصوص اگر قصد دارید با چراغ پیشانی دوچرخه سواری کنید. و حالت های تقویتی یا توربو می توانند برای لحظاتی که به سرعت به روشنایی بیشتر نیاز دارید عالی باشند.

آشنایی با انواع مختلف چراغ پیشانی و کاربردهای آنها

اگر چراغ پیشانی یدکی به همراه دارید  ،می توانید با قرار دادن چراغ پیشانی دربطری خالی آب برای خود یک فانوس بسازید .

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای مجرب و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

 

 

 

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
نظرات (0 نظر)