آشنایی با انواع مختلف چادر 

مقالات
آشنایی با انواع مختلف چادر 
892 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲

در طول تاریخ 50000 ساله بشریت چادر  tent همیشه پناهگاه انسان به شمار می آمده است ، قدیمی ترین چادر در روسیه کشف شده و قدمت آن به 40 هزار سال قبل از میلاد بر می گردد. در 450 سال قبل از میلاد ، مردم کوچ نشین در چادرهایی معروف به  yurts و teepees ( چادر سرخپوستان )  زندگی می کردند .

شناخت انواع چادر  و کاربردهای آنها

چادرهای نظامی 300  سال قبل از میلاد توسط سربازان رومی استفاده می شد . این چادرها خیمه ای و بسیار بزرگ بودند . سربازان آمریکایی در طول انقلاب آمریکا و جنگ داخلی از همان چادرهای خیمه ای بزرگ  استفاده کردند. همچنین در همین زمان بود که چادرهای استتار شده برای نخستین بار استفاده شدند .

 

در قرن بیستم با افزایش محبوبیت کمپینگ  در جامعه ، صنعت تولید چادر برای افزایش کیفیت آن و سهولت استفاده از چادر برای همه افراد جامعه  نوآوریهای زیادی  انجام داده است به طوریکه چادرهای جدید در کنار سایر ویژگیهای فنی از دوام بیشتر ، وزن کمتر و قابلیت عایق در برابر آب برخوردار هستند .

 

چادر ریج ( چادر A شکل یا خیمه ای )

در گذشته تقریبا همه چادرها در این شکل و قالب تولید می شدند . این نام از دیرک محوری که در طول چادر امتداد دارد و سقف چادر را بالا نگه  می دارد گرفته شده است .

طراحی این مدل (  A frame ) در عین سادگی بسیار کارآمد است و شیب قسمت بالای چادر تعدل و استقامت بهتری نسبت به چادرهای مدرن دارد .

این چادرها علی رقم شکل پایدار خود نقاط ضعفی نیز دارند از آنجمله فضای کم داخل چادر که ناشی از فرم خیمه مانند آن است .در این مدل چادر فضای کافی برای ایستادن وجود ندارد و تنظیمات و نصب آن مشکل است . به طور کلی این مدل چادر برای کسانی که به صورت انفرادی مسافرت می کنند یا افرادی که تمایل ندارند زمان زیادی را در داخل چادر سپری کنند مناسب می باشد .

 

به طور سنتی این مدل چادر از یک پارچه ضخیم (برزنت ) تشکیل شده است که روی سه دیرک کشیده شده ، دو دیرک عمودی و یک دیرک افقی . ثبات چادر عمدتا از طریق طنابها و گرهها ناشی می شود که چادر را  به زمین متصل می کند .

 

چادر گنبد شکل

چادرهای گنبدی  یکی از محبوب ترین سبک های چادر هستند و شما می توانید آنها را در طیف گسترده ای از مدل ها و اندازه ها مشاهده کنید. در حالی که بیشتر آنها با ساختار خمیده خود شناخته می شوند ، ممکن است دارای ویژگی هایی مانند چادر بای جلوگیری از نفوذ باران  و قسمت “ایوان” باشند که می توانید از آنها به عنوان فضای ذخیره سازی برای ایجاد فضای بیشتر داخل خود چادر استفاده کنید.

چادر گنبدی

معمولاً دو دیرک  بلند روی چادر به صورت متقاطع کشیده شده و در زمین قفل می شوند. این یک پایه مربع شکل و یک چادر گنبدی شکل ایجاد می کند که می تواند و فضای بیشتری را نسبت به چادر خیمه ای  ارائه دهد. در حالی که چادرهای گنبدی می توانند شرایط آب و هوایی متوسط ​​را تحمل کنند ، چادرهای خیمه ای  برای آب و هوای سخت مناسب تر هستند و ثبات چادر گنبدی به نسبت سایز کاهش می یابد .

 

چادر پاپ آپ ( چادر بازشو یا اتوماتیک )

اکثر چادرها نیاز به آماده سازی و نصب دارند ، اما این چادرها به سادگی  آماده استفاده هستند. استفاده از این نوع چادر به علت سهولت نصب بسیار رایج است .

دیرکهای این نوع چادر به پارچه متصل هستند و قابلیت انعطاف و خم شدن دارند به این ترتیب پس از خروج از کیف دیرکها از شکل تا شده خود خارج شده و به سرعت شکل چادر را درست می کنند .

چادرهای بازشو با الگوهای مختلفی باز و جمع می شوند برخی از آنها تا می شوند و برخی دیگر به شکل چنبره و حلقوی جمع می شوند .

این قابلیت ها باعث می شود که چادر جمع و جور و قابل حمل باشد ، چادرهای باز شود به دلیل استفاده آسان گران تر از چادرهای سنتی هستند .

 

چادر تونلی

اگر خانواده ای بزرگ  و علاقه مند به کمپینک دارید انتخاب چادر تونلی برای شما مناسب است . این چادرها فضای قابل زندگی زیادی را در اختیار شما قرار می دهند . چادرهای تونلی در اندازه های متنوعی در بازار ارائه می شوند .

ساختار این چادرها شامل دیرکهای قابل انعطافی است که از یک سمت چادر به سمت دیگر آن به صورت خمیده و نیم  دایره کشیده شده اند و هنگامیکه چادر روی دیرکها قرار گیرد ظاهری شبه تونل پیدا می کند .

نقاط ضعف : چناچه تمام طول چادر در برابر باد شدید قرار گیرد ، واژگون شده و یا به طور کامل از تعادل خارج می شود . با توجه به اینکه این چادرها فضای زیادی در اختیار شما قرار می دهند مسلما  برای نصب ، فضای زیادی را نیز طلب می کنند .

 

چادرهای ژئودزیک یا نیمه ژئودزیک

این نوع چادر به لحاظ شکل ظاهری یکی از خویشاوندان چادر گنبدی محسوب می شود اما در ساختار آنها از چندین دیرک متقاطع استفاده شده است تا ثبات بیشتری را ایجاد کند .

این نوع چادر بهترین انتخاب برای آب و هوای طوفانی و سخت است و اغلب توسط کوهنوردان استفاده می شود . لازم به ذکر است که ارتفاع این چادرها کم است زیرا برای دامنه های باد خیز کوهستان طراحی شده اند پس در نتیجه برای ایستادن فضای مناسبی ندارد  و مخصوص استراحت بعد از پیاده وری طولانی در کوهستان است .

 

چادر ژئودزیک

طول عمر این چادرها نسبت به بقیه بیشتر است . چادر نیمه ژئودزیک ، کم و بیش ، یک نسخه ساده شده از آن است و اگرچه از چادر گنبدی پایدارتر است ، اما در برابر شرایط جوی شدید و سخت  مقاومت  کمی دارد .

 

چادر بادی

چادرهای بادی جدید و نسبتاً غیر معمول هستند و مانند چادرهای باز شو به آسانی نصب می شوند . برای باز کردن این چادرها باید از پوپ هوا استفاده کنید . هنگامی که چادر در جای خود قرار می گیرد و محکم می شود ، فقط باید سوئیچ را بچرخانید و ببینید چادر چگونه شکل می گیرد. این چادرها سنگین و جاگیر هستند و نسبت به چادرهای دیگر قیمت بالاتری دارند .

 

چادر کوله پشتی ( قابل حمل با کوله پشتی )

این مدل چادر برای کوهنوردان  و طبیعت گردان و کسانیکه با کوله پشتی پیاده سفر می کنند طراحی شده است . چادرهای کوله پشتی ( قابل حمل در کوله پشتی ) سبک ، کوچک  و به سادگی قابل  قابل استفاده هستند .

سبکی لوازم از جمله نکات مهمی است که کوهنوردان در هنگام تهیه و خرید ابزار  مورد نیاز به آن توجه خاصی دارند ، این چادرها از لحاظ سبکی  و سادگی حمل بسیار کاربردی و مفید هستند .

لازم به ذکر است ارتفاع این چادرها کم بوده و برای وقت گذرانی در داخل چادر و معاشرت و نشستهای خانوادگی مناسب نمی باشد اما بعد از یک روز طولانی پیاده روی می توانید این چادر را به سادگی برپا کرده و استراحت کنید .

 

 

چادر Vis -Ã –Vis( به زبان فرانسه یعنی  رو در رو  )

 

در این مدل چادرها در دو سمت آن اتاقهایی تعبیه شده اند که رو به روی هم قرار می گیرند و فضای وسط چادر بزرگ و ارتفاع خوبی دارد . در این چادر فضاهای اضافی به شکل تونل یا گنبد طراحی می شود و آنها برای خانواده ها و گروههای بزرگ فضای ایده آلی ایجاد می کنند .

البته بخشهای اضافی به معنای وزن بیشتر نیز است ولی در عین حال این محفظه ها کمی حریم خصوصی ایجاد می کنند که در چادرهای سنتی این امکان وجود ندارد .

 

چادرهای Pod

چادرهای سبک پاد شامل چندین “غلاف” یا محفظه هستند که به یک منطقه نشیمن بزرگ و مرکزی متصل شده اند. اغلب اوقات ، این محفظه ها با درب مخصوص خود از مرکز چادر جدا می شوند ، بنابراین در کنار چادرهای کاملاً مجزا ، چادرهای سبک غلاف بیشترین میزان حریم خصوصی را ارائه می دهند.

شناخت شکلهای مختلف چادر 

این مدل چادر  یکی از بزرگترین چادرهای موجود در بازار است و برای خانواده های پرجمعیت  می تواند انتخاب مناسبی باشد . نقاط منفی این چادرها  وزن زیاد و فضای زیاد برای نصب است .

 

چادرهای کلبه ای

چادر کلبه ای یک فضای بزرگ دارد که می توان توسط جداکننده های داخلی این فضا را به بخشهای جداگانه تقسیم کرد . این چادرها مربع شکل ، پایدار و بلند هستند به گونه ای که به راحتی می توانید در داخل آنها بایستید .

این چادرها برای شرایط بد آب و هوایی مناسب نیستند . نصب این چادرها کار پیچیده و مشکل است اما هنگامیکه نصب شد محیطی ایده آل برای کمپهای خانوادگی وگروههای بزرگ فراهم می کند ، ضمنا درب بلند این چادر ورود و خروج را آسان می کند .

 

چادر هرمی

می توان گفت که این چادرها شکل مدرن چادرهای تیپی ( چادر سرخپوستان ) است . این چادرها ساختار ساده ای دارند که شامل یک دیرک مرکزی است و یک پارچه ضخیم که روی آن کشیده شده و توسط میله ها و بندها به زمین متصل میشود .

این چادرها بسیار سبک بوده و به راحتی قابل تنظیم هستند . اچادرهای هرمی فضای زیادی ندارند و همچنین ارتفاع آنها فقط در مرکز چادر بلند است .امکان ایجاد فضای مجزا در چادرهای هرمی وجود ندارد و این چادرها دارای  کفپوش نیستند .

 

چادرهای بیوی

 

این مدل چادر مخصوص کوهنوردان انفرادی است که می خواهند حداقل بار را با خود حمل کنند . چادرهای بیوی شکلی از چادرهای خیمه ای هستند البته در ارتفاع بسیار کم و فقط جای دراز کشیدن یک نفر در آن طراحی شده است  تقریبا می توان گفت بی شباهت  به کیسه خواب نیست .

البته علی رقم اندازه کوچک این چادرها ، محافظت خوبی در برابر عوامل جوی داشته و می توانید یک شب را بدون اینکه زیر باران خیس شوید به صبح برسانید .

 

چادر هموک ( یا ننوی مسافرتی )

این چادرها که به درختان متصل شده و از زمین فاصله دارند و دقیقاً مانند یک ننو عمل می کنند ، اما آنها به صورت کامل پوشانده شده اند تا بتوانید با محافظت کامل در آن استراحت کنید .

شرایط مختلف استفاده از انواع متفاوت چادر 

آنها برای مناطق جنگلی ایده آل هستند ، به ویژه در مناطقی که ممکن است زمین مرطوب باشد و خوابیدن را مشکل کند . این چادر در حقیقت یک ننوی مجهز به سقف و دیواره است که به راحتی قابل نصب و قابل حمل است .

 

چادرهای بل

این چادرها جزء چادرهای تشریفاتی و لوکس هستند و برای مسافرانی طراحی شده اند که مدل و شکل چادر برای آنها بسیار مهم است . این چادرها یک فضای واحد دارند و از نظر شکل ظاهری و سبک  شبیه چادرهای سرخپوستی است .

این چادرها نسبت به حرارت مقاوم بوده و می توان داخل آنها از بخاری هیزمی استفاده کرد – در چادرهای  سرخپوستی قدیمی نیز نسبت به حرارت مقاوم بودند و سرخپوستان در داخل آنها آتش روشن می کرند – استفاده از این چادرها در شبهای تابستان نیز ایده آل است .

این چادرها برای شرایط بد آب و هوایی مناسب نیستند . در دیواره چادر دریچه هایی طراحی شده اند که تهویه هوا را انجام می دهند .

 

چادرهای سایبانی

چادرهای سایبان  در اصل فقط یک قاب فلزی با روکش چادر هستند و چیدمانی کاملاً باز ارائه می دهند. اینها چادرهایی هستند که در مجالس و رویدادهای عمومی ، خصوصی و تبلیغاتی می بینید ، زیرا می توانند سایه ای برای بازدیدکنندگان ایجاد کنند در حالی که به همه اجازه می دهند آزادانه در اطراف خود قدم بزنند. آنها در اندازه های مختلف وجود دارند و همچنین می توان آنها را برای حفظ حریم خصوصی بیشتر پوشش داد.

 

چادرهای ساحلی

شما نمی توانید  با این مدل چادر  در طبیعت کمپ  بزنید ، اما آنها پوشش عالی را در ساحل ایجاد می کنند. این چادرها در حقیقت نوعی سایه بان هستند که شما را از اشعه آفتاب و برخورد ماسه بر اثر وزش باد محفوظ نگه می دارد .

آگاهی و شناخت از کاربردهای چادر  در مکانهای مختلف

 چادر قابل نصب بر روی ماشین

اگر برای مدت طولانی مسافرت می کنید و همیشه نمی توانید چادر نصب کنید  ، یک چادر بالای ماشین ممکن است برای شما مفید باشد. این مدل چادر به سادگی روی ماشین نصب می شود و شما را در برابر آلودگی خاک و مشکلات دیگر مثل سیل یا جانوران و غیره  حفظ می کند .

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه ارزشمند در زمینه برگذاری تورهای  کوهنودری و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان متخصص در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
نظرات (0 نظر)