چگونه وزن کوله را برای سفر های طبیعت گردی و کوهنوردی کاهش دهیم

مقالات
چگونه وزن کوله را کاهش دهیم
769 بازدید
کوهگرد
یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲

وزن کوله پشتی How Much Should Your Pack Weigh  یا باری که در پشت خود به هنگام طبیعت گردی حمل می کنید موضوع بسیار قابل توجهی است زیرا باید متناسب با توان و قدرت بدنی شما باشد . در حقیقت تجهیزات و وسایلی که داخل کوله ، بسته بندی می کنید باید با وزن شما هماهنگی داشته باشد .

 

چگونه برای تجربه طبیعت گردی خاطره انگیز وزن کوله را کاهش دهیم

امروزه بسیاری از تولید کنندگان کوله پشتی و تجهیزات طبیعت گردی در تلاش هستند که این ابزارها را با حداقل وزن ممکن وارد بازار کنند . امروزه می دانیم که کوله پشتی با توجه به جنسیت و قد و وزن متفاوت مصرف کننده طراحی و عرضه می گردد .

تجهیزات ضروری طبیعت گردی و کوهپیمایی  روز به روز کم حجم تر و سبک تر می شوند و تنوع محصولات ارائه شده ، حق انتخاب بیشتری به مصرف کننده ارائه می دهد اما در نهایت انتخاب با مصرف کننده است ، داشتن دانش کافی و آگاهی در انتخاب کوله پشتی مناسب و چگونگی بسته بندی تجهیزات با وزن ایده آل  بسیار مهم است .

هدف از طبیعت گردی ، بالابردن سطح سلامت جسمی و روحی است . حال تصور کنید که در مسیر در حال پیاده روی هستید اما کوله شما به قدری سنگین است که به زور می توانید راست بایستید ! تمام لذت طبیعت گردی  را از دست می دهید .

عوامل زیادی در تعیین وزن کوله دخالت دارند اما  توصیه وزن دقیق برای هر کوهنورد کار دشواری است . در این مقاله قصد داریم عوامل موثر بر وزن کوله را بررسی کنیم و ببینیم چگونه می توان کوله پشتی را با وزن سبک تری بارگیری کرد با ما همراه باشید .

 

دستورالعمل های کلی تعیین وزن کوله

 

وزن یک کوله پشتی بارگیری شده نباید بیش از 20 درصد وزن بدن شما باشد. (اگر وزن شما 68 کیلوگرم است، وزن کوله پشتی شما نباید بیشتر از 13 کیلوگرم  باشد) .

یک کوله کوهنوردی که برای پیاده روی روزانه بارگیری شده نباید بیش از 10 درصد وزن بدن شما وزن داشته باشد. (اگر وزن شما 68 کیلوگرم است، وزن کوله شما برای پیاده روی نباید بیشتر از 7-6 کیلوگرم باشد.)

بنابراین، برای مثال، کوهنوردی که 68 کیلوگرم  وزن دارد، باید سعی کند 13 کیلوگرم  یا کمتر را در هنگام طبیعت گردی  و 7-6 کیلوگرم یا کمتر را در هنگام پیاده‌روی روزانه حمل کند. استفاده از این درصدهای وزن بدن به عنوان یک راهنما به شما کمک می کند تا وزنی را که حمل می کنید قابل کنترل نگه دارید.

با این حال، این قوانین  در هر شرایطی کار نمی کنند. به عنوان مثال، افراد  بسیار ظریف و کم وزن معمولا بیشتر از %20 وزن خود بار حمل می کنند زیرا ،  طبق این روش شما فقط می‌توانید وزن کوله خود را بسیار کم کنید  و در این شرایط ممکن است بسیاری از وسایل ضروری قابل بارگیری نباشند و این غیر ممکن است !

 

طبق نظر کارشناسان عوامل دیگری نیز در وزن کوله تاثیر گذار هستند که شامل :

مدت زمان سفر: هر چه سفر طولانی‌تر باشد، به غذا، آب و سوخت بیشتری نیاز خواهید داشت که البته به وزن کوله شما می‌افزاید. حتی در ماجراجویی‌های چند روزه ، شما همچنان تمایل دارید که وزن کوله  نزدیک به 20 درصد وزن بدنتان باشد، بنابراین باید برای کم تر کردن بار خود فکری کنید .

فصل/آب و هوا: وقتی  در هوای سرد طبیعت گردی می کنید ، باید لباس و وسایل گرمتر و سنگین تری همراه داشته باشید بنابراین در قیاس با فصل گرم ، وزن کوله شما بیشتر خواهد بود .

ترجیح شخصی: برخی از افراد برای راحتی در کمپ ارزش قائل هستند و مایلند وزن ذاتی ناشی از حمل وسایل تجملاتی مانند نَنو، لباس های اضافی و یک پد خواب ضخیم و نرم را بپذیرند. دیگران با پوشیدن لباس های یکسان برای روزها و خوابیدن روی یک پد سبک مشکلی ندارند.

 

چگونه وزن کوله  را کاهش دهیم

بیشتر کوهنوردان و کوله گردها بر ارزش سبک بودن وزن کوله واقف هستند : یک کوله سبک می تواند به شما کمک کند سریع تر، دورتر و راحت تر سفر کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که نباید  با حذف وسایل ضروری مانند کیت کمک‌های اولیه و سایر ابزارهای مهم ، امنیت و سلامت خود را به خطر بیندازید.

روشهای مناسب بارگیری و کاهش وزن کوله

برای سبک کردن وزن کوله می توانید نسخه سبکتر تجهیزات ضروری را جایگزین کنید . همچنین، آنقدر سبک نروید که مجبور شوید برای غذای اضافی یا یک لباس گرم به دوستان کوهنوردی خود تکیه کنید. هیچ کس یک انسان محتاج  را دوست ندارد.

 

برای کاهش وزن کوله چه نکاتی را باید مدنظر قرار دهیم

وزن پایه خود را بدانید: وزن پایه عبارت است از وزن کوله بارگیری شده شما، منهای «مواد مصرفی» مانند غذا، آب و سوخت. شما این چیزها را حذف می کنید زیرا مقدار آنها از سفر به سفر متفاوت است و در طول سفر با خوردن، نوشیدن و آشپزی ، از وزن آنها کاسته می شود.

اما هر چیز دیگری که در کوله شما وجود دارد، مانند چادر، کیسه خواب، فیلتر آب، اجاق گاز و لباس، از سفری به سفر دیگر تغییر چندانی نخواهد کرد. دانستن وزن پایه به شما عدد ثابتی می دهد که می توانید روی کاهش آن کار کنید.

برخی از کوله گردها وزن پایه را بر اساس ، وزن پایه کوله خود تعریف می کنند. به عنوان مثال، اگر وزن پایه شما کمتر از 5/4 کیلوگرم باشد ، شما یک کوله گرد فوق سبک هستید  و اگر وزن پایه شما کمتر از 9 کیلوگرم باشد، یک کوله‌گرد سبک در نظر گرفته می‌شوید. اکثر کوله گردههای سنتی وزن پایه زیر 13 کیلوگرم  خواهند داشت.

 

وسایل خود را وزن کنید: از ترازو آشپزخانه یا ترازوی  چمدان برای وزن کردن تمام وسایل فعلی خود استفاده کنید. این شامل همه چیز از لباس زیر شما تا اجاق گاز می شود. احتمالاً تعداد انگشت شماری اجناس مشابه در خانه دارید، مانند چند کت پشمی، و دانستن وزن دقیق هر کدام می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام یک را با خود ببرید.

ثبت وزن‌ها برای مقایسه آیتم‌ها و برنامه‌ ریزی ماجراجویی بعدی مفید است و می‌توانید وزن‌ها را جمع کنید تا وزن پایه خود را بدست آورید.

 

تجهیزات  قدیمی را با تجهیزات سبک تر جایگزین کنید: هر سال تجهیزات سبک تری وارد بازار می شوند. بنابراین، تعویض وسایل قدیمی و سنگین‌تر با قطعات جدید و سبک‌تر، به سرعت وزن کوله شما را کاهش می‌دهد.

ابتدا روی چهار مورد بزرگ تمرکز کنید: کوله پشتی، کیسه خواب، پد خواب و چادر. برای شروع ، سعی کنید کوله و چادری تهیه کنید که وزن هر کدام حدود یک کیلوگرم یا کمتر باشد. همین کار را برای وزن ترکیبی کیسه خواب و پد خود انجام دهید. اگر واقعاً “گرم ” را حساب می کنید ، گزینه‌های سبک‌تر هم وجود دارد. این موارد واقعاً وزن کوله را کاهش می دهد.

 

وسایل غیر ضروری را حذف کنید: وقتی از سفر برگشتید، همه چیز را از کوله خود خارج کنید و روی زمین بگذارید. سپس چیزهای خود را به سه دسته تقسیم کنید : اقلامی که زیاد استفاده کرده اید، اقلامی که گهگاه استفاده می کنید و مواردی که هرگز استفاده نکرده اید.

گاه به گاه به چیزها نگاه دقیقی بیندازید و هرگز انباشته نکنید و تصمیم بگیرید که آیا دفعه بعد واقعاً به آنها نیاز دارید یا خیر.  بسیاری از کوهنوردان لباس و غذای زیادی مصرف می‌کنند، بنابراین، از خودتان بپرسید: آیا واقعاً نیاز دارید که آن شلوارهای پیژامه یا لباس‌های زیر اضافی را همراه همراه داشته باشید ؟ یا دفعه بعد که به سفر می روید( فلان خوراکی) را مصرف خواهید کرد ؟

بررسی و شناخت روشهای مناسب کم کردن بار و وزن کوله

گرفتن عکس از انبوه وسایل خود می تواند مفید باشد تا بتوانید هنگام بستن کوله  برای سفر بعدی ، وسایل غیرضروری که استفاده نکرده اید به یاد بیاورید. در اینجا باز تکرار می کنیم که مواردی مانند جعبه کمک‌های اولیه ، ممکن است زیاد مورد استفاده قرار نگیرد، اما باید همیشه همراه شما باشد.

 

برنامه غذایی: برداشتن سریع دسته ای از غذا در هنگام خروج از خانه، راهی مطمئن برای پایان دادن به یک بسته سنگین است. چند لحظه وقت بگذارید با یادداشت کردن آنچه برای هر وعده غذایی می خورید، منوی خود را از قبل برنامه ریزی کنید.

اگرچه حمل کمی غذای اضافی عاقلانه است، اما کمی برنامه ریزی مانع از آن می شود که مقدار غیر منطقی نان یا شکلات در کوله شما قرار گیرد. به طور کلی بسته بندی 900 گرم غذا (یا 2500 تا 4500 کالری) برای هر فرد در روز بسته به اندازه، وزن و سطح فعالیت کافی است .

 

بسته بندی مجدد: آیا واقعا برای سفر آخر هفته به یک لوله غول پیکر خمیر دندان نیاز دارید؟ یا یک جعبه بزرگ پنیر ؟ بسته بندی مجدد یا خارج کردن اقلام یک راه آسان برای کاهش وزن است. می توانید از بطری های کوچک مسافرتی قابل استفاده مجدد برای چیزهایی مانند خمیر دندان و ضد آفتاب استفاده کنید. برای غذا، غذاهای خود را در کیسه های پلاستیکی ساده و سبک قرار دهید به جای اینکه بسته بندی اصلی را همراه خود ببرید .

 

همچنین به نحوه بسته بندی وسایل و لباس خود فکر کنید. کیسه های  انفرادی برای سازماندهی  عالی هستند. بسیاری از کوله‌گردهای سبک سفر ، حتی هر گرم بار اضافی را در نظر می گیرند و کیسه مخصوص حمل چادر را کنار می گذارند و چادر را مستیماً روی کوله  خود حمل می کنند. همین امر در مورد کیسه های  که میله‌های چادر و عصای کوهنوردی  را نگه می‌دارند نیز صدق می‌کند.

 

از فهرست تجهیزات ضروری برای سفر  استفاده کنید: استفاده از فهرست در هنگام بسته بندی به شما کمک می کند تا وسایل غیر ضروری را داخل کوله قرار ندهید. برای اینکه واقعاً وزن کوله  را کاهش دهید، از بردن وسایلی که فقط یک بار استفاده دارند، مانند بالش خودداری کنید به جای آن می توانید از ژاکت رول شده استفاده کنید.

 

وزن را به اشتراک بگذارید: بار را بین همراهان  خود پخش کنید. فقط به این دلیل که شما صاحب چادر، اجاق گاز و فیلتر آب هستید به این معنی نیست که باید همه آنها را حمل کنید. این موارد مشترک را بین گروه توزیع کنید تا به کاهش وزن کمک کنید.

 

تعادل کوله پشتی

مهم نیست که وزن کوله  شما چقدر سبک باشد، انباشته شدن ناگهانی وسایل در کوله می تواند منجر به یک بار ناخوشایند و ناپایدار شود.

آشنایی با روشهای مناسب کاهش وزن کوله

قبل از هر چیز، توصیه می شود  از کوله ای  استفاده کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا تمام وسایل و لباس‌های شما در داخل قرار گیرد ، نه اینکه از کوله کوچکی   استفاده کنید که برای آوردن وسایل مورد ضروری ، نیاز باشد که بسته بندی بیرونی انجام دهید. وجود اقلام خارج از کوله می تواند باعث ناپایداری بار شود.

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (شهریور 1403)
نظرات (0 نظر)