آشنایی با جاذبه های توریستی استان مرسین در ترکیه

مقالات
آشنایی با جاذبه های گردشگری مرسین 
1282 بازدید
کوهگرد
دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

مرسین  Mersin  استانی در جنوب ترکیه و در ساحل دریای مدیترانه بین آنتالیا و آدانا است. مرکز استان شهر مرسین است و شهرستانهای آن شالم آنامور Ansmur ، آیدین جیک Aydincik ،بوزیازی Byzyazi ،چاملی یایلا  Çamlıyayla ،اردملی Erdemli ،گلنار Gülnar ، موت Mut ،سلیسیفکه  Silifke و طرسوس Tarsus می باشد .

آشنایی با جاذبه های توریستی استان مرسین 

طرسوس ضمن اینکه بزرگترین و تاریخی ترین شهر این استان محسوب می شود ،زادگاه سنت پول یکی از مبلغان مسیحیت نیز است .

گردشگری فرهنگی و مذهبی

مرسین مانند دیگی است که فرهنگهای مختلف در آن ذوب شده اند. سنت پائولوس، اولین رسول مسیح، در تارسوس در 25 کیلومتری مرسین متولد شد. تارسوس میراث فرهنگی 6 هزار ساله را در خود جای داده است .

کاوش های باستان شناسی انجام شده در تومول یوموکتپه  Yumuktepe tumulus واقع در مرکز مرسین نشان می دهد که این شهر برای اولین بار 9 هزار سال پیش ساخته شده است. شهر سیلیفکه Silifke  ، که توسط سلفکوس نیکاتور Selefkos Nikator ، یکی از فرماندهان اسکندر مقدونی تأسیس شده است، در حال تدارک جشن برای  2300 امین سالگرد خود است.

میراث منحصر به فرد تمدن های یونان، روم و بیزانس در حدود 100 شهر باستانی در اطراف سیلیفکه پراکنده است. علاوه بر اینها، آنتاکیا، شهر سنت پیر که پس از 3 ساعت رانندگی می‌توانید به آنجا برسید و کاپادوکیه، شهر ستون‌های خاکی با فاصله 4 ساعت رانندگی، از دیگر جاذبه‌های گردشگری هستند که نباید از دست داد.

گردشگری زیست محیطی

دلتای سیلیفکه گوکسو Goksu Delta و دلتای دریاچه نمک رودخانه تارسوس بردان Tarsus Berdan  تالاب هایی هستند که در استان مرسین تحت توافقات بین المللی محافظت می شوند. اگر به این بهشت پرندگان و مکان‌های پرورش لاک‌پشت علاقه‌مند هستید، می‌توانید هر زمان که بخواهید به یک سافاری عکس بپیوندید.

شناخت مکانهای دیدنی استان مرسین 

ورزش های آبی و رفتینگ

تورهای رفتینگ در کوپروکای تحت نظارت راهنماها و مربیان مجرب در تعطیلات آخر هفته از می تا سپتامبر برگزار می شود.

 

کنوانسیون گردشگری

بسیاری از سالن های کوچک و بزرگ شهر مرسین میزبان گردهمایی های بین المللی بوده اند. هتل های این شهر  ظرفیت مناسبی دارند.

گردشگری باستان شناسی

مرسین از نظر تعداد سایت های کاوش های باستان شناسی در بین شهرهای آناتولی رتبه اول را دارد. حدود 10 مرکز حفاری ویرانه های تمدن های مختلف را کاوش کرده اند. به غیر از موزه مرسین، گردشگران می توانند همه روزه به استثنای سه شنبه ها از خانه آتاتورک مرسین، موزه تارسوس، موزه سیلیفکه، خانه آتاتورک سیلیفکه و موزه موزاییک نارلیکویو دیدن کنند.

 

گردشگری ارتفاعات و فلات مرسین

منطقه ایچل بهشت فلات مرسین است. می توانید از هوای خنک در ده ها فلات درهم آمیخته با مکان های باستان شناسی در قلب کوه های توروس به دور از گرمای سوزان و سر و صدای شهرها لذت ببرید.

 

مکان‌های باستان‌شناسی و مکان‌های تاریخی مهم در مرسین

آناموریوم Anamurium

این شهر باستانی در قسمت شرقی کیپ آنامور- دماغه آنامور منطقه‌ای در ساحل دریای مدیترانه در استان مرسین ترکیه – در 6 کیلومتری جنوب غربی آنامور واقع شده است. اولین بار توسط رومیان ساخته شد و در دوران بیزانس بازسازی گردید.

شناخت مکانهای تاریخی استان مرسین 

قلعه ماموره  Mamure Castle

این قلعه در 6 کیلومتری جنوب شرقی آنامور در استان مرسین  قرار دارد . به منظور خنثی کردن حملات از دریا و خشکی دیوارهای این قلعه حفره  دار بوده و توسط خندق از سه طرف محافظت می شد.

قلعه توسط رومی ها، بیزانسی ها، کارامانوگولاری ها و عثمانی مورد استفاده قرار گرفته است . قلعه ماموره دارای آثار معماری ترکی-اسلامی مانند مساجد، فواره ها و حمام های ترکی است.

قلعه سیلیفکه

این قلعه بیضی شکل بر روی تپه ای در سیلیفکه در استان مرسین ساخته شده  و گرداگرد آن توسط خندق احاطه شده است. ویرانه هایی از دهلیزهای قوسی شکل، آب انبارها، مخازن و دیگر سازه ها در داخل قلعه وجود دارد.

این قلعه در دوران باستان به عنوان سکونتگاه مورد استفاده قرار می گرفت. بعداً توسط صلیبیون در طول نبردهای خود علیه ترکها اصلاحاتی روی آن انجام شد. 10 برج از 23 برج آن سالم باقی مانده است. ویرانه های یک مسجد، که گمان می رود باقیمانده از حکومت ییلدیریم بیازیت بوده، در داخل قلعه دیده می شود.

اوزونکابورچ  Uzuncaburç (Olba-Diocaesarea)

اوزونکابورچ  که در 30 کیلومتری شمال Silifke قرار دارد از طریق دره ها و جنگل ها در استان مرسین قابل دسترسی است. اوزونکابورچ یکی از مراکز مذهبی دوران هلنیستی بود، و در آن دوره «اولبا» و در دوره روم «دیوکساریا» نامیده می‌شد.

در ورودی آن یک تئاتر مربوط به دوره روم و در اطراف آن جاده مقدسی با بقایای باستانی وجود دارد. تمام 36 ستون معبد زئوس اولبیوس که 2300 سال قدمت دارد با دیوارهای بلند گرداگرد آن  و  حیاط وسیعش دست نخورده باقیمانده است .

در انتهای جاده مقدس معبدی برای تیخه (فورتونا)، الهه موفقیت و خوش شانسی ساخته شده است. دروازه تاریخی شهر با سنگ های تراشیده ساخته شده است.

برجی که قدمت آن به دوران هلنیستی بازمی‌گردد و گورهای سنگی که دامنه‌های شمالی دره را پوشانده‌اند نشان دهنده آن است که  اوزونکابورچ یکی از مهم‌ترین شهرهای آن دوره بوده است.

 

دروازه کلئوپاترا

از سه دروازه شهر که زمانی توسط دیوارها احاطه شده بودند، تنها دروازه ای که رو به دریا بود دست نخورده باقی مانده است. در افسانه ها آمده است که کلئوپاترا از این دروازه وارد شهر شد تا با آنتونیوس ملاقات کند.

 

آیاتکلا  Aya-Thekla (Hagia Thekla)

در حدود 50 سال قبل از میلاد ساخته شده است، با افسانه ها و میراث فرهنگی که در خود دارد، مکانی منحصر به فرد است.

نقش برجسته های انسانی حکاکی شده بر روی صخره

هنگام رفتن از قلعه دختر- کیزکالسی (قلعه دوشیزه که به نام دنیز کالسی نیز شناخته می شود) قلعه ای است که در جزیره کوچکی در استان مرسین ترکیه واقع شده است- به سمت روستای حسینلر-یک روستا در استان مرسین است که در ناحیه سیلیفکه واقع شده‌است-   ، اگر در کیلومتر ششم  از جاده خارج شوید  و دو کیلومتر دیگر به سمت غرب حرکت کنید، به نهر شیطان (Seytan Deresi) می رسید.

آشنایی با آثار تاریخی استان مرسین 

در شیب صخره ای این دره عمیق، پیکره های انسانی حک شده است. قدمت این نقش برجسته‌های رومی به قرن اول قبل از میلاد برمی‌گردد .

غارهای بهشت-جهنم

این گودال بزرگ که بر اثر فرسایش حاصل از نهرهای زیرزمینی بوجود آمده است از عجایب طبیعی استان مرسین محسوب می شود . گفته می شود که در دوران باستان محل زندگی هیولایی به نام تایفون بوده است . در ورودی غار کلیسای کوچکی وجود دارد که مردی پارسا به نام پائولوس باعث ساخت آن شد.

برای رسیدن به کلیسا باید 300 پله پایین بروید. بعد از کلیسا، صدای نهر زیرزمینی اسطوره ای در نقطه ای که غار به پایان می رسد شنیده می شود. گودال جهنم که 75 متر جلوتر از گودال بهشت ​​است به همین ترتیب به وجود آمده است .

گودال جهنم حیرت انگیز به نظر می رسد. شایعه شده است که در گذشته گناهکاران و جنایتکاران را در این گودال می انداختند. نقل شده است که تایفون، که در اساطیر «غول غول‌ها» بود ، در اینجا محصور شده بود.

کانلیدیوانه Kanlıdivane

کانلیدیوانه  شهری باستانی است که در اطراف یک گودال بزرگ در استان مرسین، ترکیه واقع شده است. در کیلومتر 45 بزرگراه مرسین –سیلیفکه از سمت راست خارج شوید و 3 کیلومتر دیگر بروید تا به شهر باستانی کانلیدیوانه  برسید .

در Kanlıdivane که شامل خرابه‌های معبد، کلیسا، آب انبار و شهری است که قدمت آن به دوره‌های هلنیستی، رومی و بیزانسی بازمی‌گردد، یک برج هلنیستی نیز وجود دارد که در قرن دوم قبل از میلاد ساخته شده است. وقتی از پله‌های باستانی به داخل فروچاله پایین   می‌روید، چهره‌های زنان و مردان را می‌بیند که روی صخره در سمت راست حک شده‌اند.

گفته می شود که در زمان امپراتور بیزانس، تئودوسیوس دوم، جنایتکاران را به داخل این فروچاله  می انداختند که در آن حیوانات وحشی وجود داشتند.

یوموکتپه Yumuktepe

یوموکتپه ، تپه ای در شمال غرب شهر مرسین است. در نتیجه کاوش های انجام شده در این تپه ، 33 تمدن کشف شد. یوموکتپه از عصر نوسنگی سکونتگاه بشر بوده و تاریخ زندگی بشر در این مکان بدون وقفه در دوران کالکولیتیک، برنز، هیتی، بیزانس و دوران اسلامی ادامه یافت.

دیدار از سایتهای حفاری و باستان شناسی شهر مرسین 

آثاری که در موزه مرسین به نمایش گذاشته می‌شوند شامل سلاح‌های مورد استفاده در دوره هیتی، سرامیک، مهرهای سنگی، لوازم ماهیگیری مسی، مجسمه‌های زنانه، جواهرات و کوره‌ها است. قلعه ای که در 25 متری زیر تپه کشف شده است، کپی کوچکی از قلعه ای است که در بوگازکوی ساخته شده است.

چاه سنت پل

این چاهی است که در حیاط خانه ای ویران شده، جایی که اعتقاد بر این است که سنت پل در آن زندگی می کرده، در مرکز شهر تارسوس واقع شده است. حفاری های اخیر برخی از دیوارها را کشف کرده است.

 

کلیسای سنت پل

اعتقاد بر این است که سنت پل، یکی از شخصیت های برجسته مسیحیت، این کلیسا را به عنوان کلیسای جامع سنت پل در مرکز شهر تارسوس در سال 1102 ساخته است. این کلیسا با دیوارهای ضخیم و بلند به سبک رومی، پنجره های عمیق با یک ضلع داخلی عریض و ضلع خارجی باریک و ستون های قطورساخته شده است .

غار هفت خوابیده

این غار که در سوره کفه قرآن آمده است در 14 کیلومتری شمال غربی طرسوس قرار دارد و هم مسلمانان و هم مسیحیان آن را مکانی مقدس می دانند.

در حدود سال 250 پس از میلاد، داکیانوس، فرمانروای یونانی شهر تارسوس، به 7 جوان که پذیرفته بودند خدای واحدی را بپرستند، هشدار داد که مجازات خواهند شد، مگر اینکه بت ها را پرستش کنند. این 7 جوان از ظلم حاکم گریخته و به این غار پناه برده اند که طبق روایت قرآن  309 سال در آنجا خوابیده اند.

صومعه آلاهان

در 24 کیلومتری شمال شهرستان موت در استان مرسین قرار دارد. در طول دوره گسترش مذهب مسیحیت ، کسانیکه به این مذهب روی می آوردند از سوی حکومتهای آن دوران مورد  شکنجه و آزار و اذبت قرار می گرفتند و مردم برای رهایی از این شرایط مجبور به زندگی در غارها و خانه های حجاری شده در دامنه صخره ها در نقاط کوهستانی شدند. طبق افسانه، این بنا به یاد سنت پل، یکی از حواریون مسیح، و برنابا ساخته شد.

موزاییک سه فرشته و حمام رومی

موزه Narlikuyu  در ساحل خلیج در 67 کیلومتری مرسین واقع شده است. این موزه کوچک شامل یک حمام رومی با کف کاشی معرق است. موزاییک سه فرشته  را به تصویر می کشد که در اساطیر تحت عنوان گریتیه شناخته می شوند. حمام رومی توسط رومیان در قرن چهارم ساخته شده است .

ویرانشهر Viranşehir (Soli – Pompeipolis)

در 12 کیلومتری ساحل مرسین واقع شده است. این شهر باستانی که در عصر هلنیستی به نام «سولی» شناخته می‌شد، توسط پارس‌ها، مقدونی‌ها، سلفکوها و رومی‌ها اداره می‌شد. سولی توسط پمپئوس، یکی از باشکوه‌ترین فرماندهان امپراتوری روم فتح شد و پس از چند نوسازی، «پمپه‌پولیس» نام گرفت.

در اثر زمین لرزه ای که در 527 قبل از میلاد روی داد ویران گردید. در حال حاضر به نام “ویرانشهیر” شناخته می شود. جاده آن با ستون های موازی و بندر قدیمی ارزش بازدید دارد .

آشنایی با بناهای تاریخی شهر مرسین 

خرابه های کوریکوس و قلعه دختر Corycus Ruins and Maiden Castle

در 23 کیلومتری غرب اردملی و در کنار دریا واقع شده است. این شهر پرجنب و جوش و محصور در بین دیوار ها از قرن چهارم قبل از میلاد ، شاهد دوره های رومی، بیزانسی، یوسیگنان و کارامانوگولاری بوده است . قلعه Maiden برای محافظت از شهر باستانی Korykos ساخته شده است. سنگ کاری مستحکم قلعه، کاملاً چشمگیر است.

 

گروه کوهنوردی و گردشگری کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی وگردشگری در داخل و خارج کشور و همچنین همکاری با لیدرهای مجرب و کارشناسان حرفه ای در زمینه تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
نظرات (0 نظر)