نحوه انتخاب عصای مناسب برای  کوهنوردی و راهنوردی (hiking )

مقالات
چگونه عصای-کوهنوردی مناسب را انتخاب کنیم
849 بازدید
کوهگرد
چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

عصای کوهنوردی  Trekking poles وسیله ای استاندار است که همه کوهنوردان ، راهنوردان ، و کوله گردها از آن استفاده می کنند  . چه در حال برنامه ریزی کوهنوردی  آخر هفته باشید یا یک  پیاده روی بزرگ در طبیعت ، مطمئناً کوله پشتی حاوی وسایل ضروری را بر روی پشت خود حمل می کنید و در زمین های ناهموار قدم خواهید گذاشت .

آشنایی با انواع عصای-کوهنوردی

عصاهای کوهنوردی به شما کمک می‌کنند پایدار بمانید و ضربه‌های وارده به مچ پا، لگن و زانو را کاهش دهید، بنابراین می‌توانید با خستگی و درد کمتر به مقصد برسید. شما همچنین می توانید از عصای کوهنوردی برای ایجاد یک سرپناه استفاده کنید.

در بازار انواع مختلف عصای کوهنوردی عرضه می شود . شما چگونه تصمیم می گیرید کدام یک را بخرید؟ بسته به اهداف پیاده‌روی خود، درباره اندازه‌های میله‌های کوهنوردی و مواردی که باید به دنبال آن باشید، بیاموزید.

اندازه مناسب را پیدا کنید: بیشتر انواع عصای کوهنودری  قابل تنظیم هستند، اما شما همچنان به طول مناسب برای خود نیاز دارید.

تاشو در مقابل تلسکوپی: نحوه فشرده شدن قطب ها و جوانب مثبت و منفی را بدانید.

مواد مختلف: کربن یا آلومینیوم، به علاوه گزینه هایی برای دستگیره هایی که در دست دارید.

ویژگی های اضافی: چیزهای مفید دیگری که باید در نظر بگیرید.

 

پیدا کردن عصای کوهنوردی با اندازه مناسب

بیشتر انواع عصای کوهنوردی دارای طول های قابل تنظیم با مکانیزم قفل برای محکم کردن تیر در ارتفاعات مختلف هستند. یک عصای کوهنوردی با طول مناسب باید به صورتی باشد که وقتی آن را در دست گرفته اید و نوک آن روی زمین است زاویه دست شما باید 90 درجه باشد .

برای محاسبه اندازه مورد نیاز خود، بایستید و با آرنج خود یک خم 90 درجه ایجاد کنید. فاصله بین مچ دست و زمین را اندازه بگیرید – این طول ایده آل شما برای عصای کوهنوردی است.

شکل های مختلف عصای-کوهنوردی و کاربردهای آنها

در سربالایی های شیب دار، ممکن است بخواهید قطب ها را 5 تا 10 سانتی متر کوتاه کنید تا به جلو بردن شما کمک کند. در فرودهای شیب دار، بلند کردن قطب ها با ایستادن بیشتر بدن به ثبات و راحتی کمک می کند. اگر از دامنه تپه عبور می کنید، ممکن است بخواهید که عصای کوهنوردی شما در  سرپاینی بلندتر از سربالایی باشد.

 

عصای تلسکوپی در مقابل تاشو

بسیاری از انواع مختلف عصای کوهنوردی قابل جمع شدن هستند تا به راحتی آنها را به کوله پشتی خود وصل کنید. اگر برنامه خاصی در ذهن دارید، مانند راهنوردی ( hiking ) زمستانی در کوهستان ، خوب است مزایا و معایب نحوه فشرده شدن قطب‌ها را بدانید.

 

قطب های تلسکوپی: ساخته شده از دو یا سه بخش قطبی که در داخل یکدیگر قرار می گیرند و سپس تا قفل در طول مورد نظر امتداد می یابند. آنها به راحتی تنظیم می شوند و سخت تر از میله های تاشو هستند. عصاهای  دو بخشی معمولاً برای استفاده در زمستان هستند زیرا دوام بیشتری دارند، اما به اندازه عصاهای  سه بخشی کوتاه نیستند.

 

عصاهای تاشو: مانند تیرهای چادر دارای بند در محور هستند و تا می شوند. آنها معمولاً راحت تر بسته بندی می شوند و وزن کمتری نسبت به عصاهای تلسکوپی دارند، اما اغلب قابلیت تنظیم کمتری دارند. اگر برای فعالیتهای سریع و سبک، مانند پیاده‌روی و دویدن در مسیر، به عصا  نیاز دارید، این مدلها بهتر هستند.

 

عصاهای تا شو مکانیسم های  قفل متفاوتی دارند:

سیستم های اهرمی FlickLock روی میله بسته می شود. تنظیم آنها آسان است، حتی با دستکش، برای هوای سرد یا زمانی که شما مرتباً طول را تغییر می دهید عالی است.

سیستم های قفل پیچشی دارای قطعه ای هستند که در داخل میله منبسط می شود تا آن را در جای خود قفل کند. این سیستم  در مسیرهای کوهستانی راحت تر استفاده می شود ، زیرا در صورت لزوم آن را محکم‌تر می‌چرخانید.

 

کربن در مقابل عصاهای  راهپیمایی آلومینیومی

یک عصای کوهنوردی بسته به موادی که از آن ساخته شده است ممکن است سبک تر یا بادوام تر باشد.

 

کربن: بسیار سبک تر از آلومینیوم است، اما در صورت خم شدن از یک نقطه خاص شکسته می شود، که می تواند شما را بدون عصا،  در زمین های ناهموار یا دورافتاده رها کند. عصاهای ساخته شده از کربن برای کسانی که اضافه وزن ندارند و به دنبال حرکت سریع از میان کوه ها هستند عالی است.

 

آلومینیوم: این نوع عصاها بادوام تر و در عین حال سنگین تر هستند . آلومینیوم بر اثر فشار خم می شود ولی به راحتی نمی شکند ، بنابراین اگر به طور غیرمنتظره ای بر اثر فشار خم شود دوباره می توانید آن را به حالت مستقیم برگردانید . عصاهای  آلومینیومی ارزان تر از نوع کربنی بوده  و انتخابی اقتصادی و مناسب برای کوهنوردی محسوب می شوند.

 

مواد بکار رفته در ساخت دستگیره عصای کوهنوردی

گیره قسمتی از عصا است که با دست می گیرید. برخی از مواد بکار رفته در دستگیره باعث می شود که نگهداشتن آنها با دست راحت تر بوده  و در هوای سرد عملکرد مناسب تری داشته باشند . برخی دیگر نیز صرفه اقتصادی بیشتری دارند .

 

فوم: نرم و راحت در دستان شما جای می گیرد اما، از آنجایی که آب و عرق دست را جذب می کند، سریعتر از مواد دیگر تجزیه می شود.

شناخت انواع عصای-کوهنوردی

چوب پنبه: به آسانی قالب دستان شما می شود و به طور طبیعی در برابر رطوبت مقاوم است، بنابراین در شرایط مرطوب ، خیس نمی ماند. این مدل دستگیره برای کسانی که دستانشان زیاد عرق می کند  بسیار مناسب است . عصاهای با دستگیره های چوب پنبه ای اغلب گران تر هستند.

 

لاستیک: لاستیک در سرما گرمتر می ماند و شوک و لرزش را کاهش می دهد. نکته منفی این است که آنها می توانند باعث ایجاد تاول یا کبودی و عرق کردن دست ها شوند، بنابراین بهتر است برای سفرهای زمستانی استفاده شوند زیرا در این شرایط شما معمولا دستکش می پوشید و هوا نیز سرد است .

 

ویژگی های اضافی عصای کوهنوردی

برخی ویژگیهای اضافه شده به عصای کوهنوردی در هنگام انتخاب و خرید ،  باید در نظر گرفته شوند زیرا می توانند مفید و کاربردی باشند .

 

جذب شوک: برخی از عصاها در دستگیره هایشان کمک فنر کوچکی دارند که هنگام پایین آمدن از تپه ها مقداری از فشار را جذب می کند  که این ویژگی برای افرادی که مشکلات مفصلی دارند مفید است. نکته منفی این است که کمک فنرها بخشی از انرژی  را که بازوهای شما انجام می دهند تا شما را به جلو بکشانند را جذب می کنند .

 

بند های مچ دست: بیشتر عصای کوهنوردی دارای بند های مچی هستند که به پایداری کمک می کند و تضمین می کند که در صورت که دسته از دستان شما رها شود عصا گم نخواهد شد . این تسمه‌ها قابل تنظیم هستند و دور مچ دست و زیر انگشت شست شما می‌پیچند تا به راحتی و بدون خسته کردن دست به آن متصل شود .

 

انواع مختلف نوک ها: بیشتر عصا ها دارای نوک های فولادی یا کاربید هستند که برای تعادل در زمین فرو می روند. اینها تقریباً در تمام سطوح پیاده روی خوب هستند، به جز در نواحی سنگلاخی یا نواحی صخره ای صاف . اگر قصد دارید روی زمین های سخت پیاده روی کنید، نوک های لاستیکی را که روی نوک های فلزی استاندارد قرار می گیرند، اضافه کنید.

 

کاربردهای انواع مختلف عصای-کوهنوردی در سطوح متفاوت

سبدهای گِل یا برف: دامن‌ها یا صفحه های  کوچکی که چند سانتی‌متر بالاتر از نوک عصا  قرار می‌گیرند تا از فرو رفتن آن در سطوح نرم مانند برف یا گل جلوگیری کنند. بیشتر عصاهای کوهنوردی دارای سبدهای کوهنوردی کوچکی هستند که در بهار، تابستان و پاییز به خوبی کار می کنند. برای پیاده روی در برف یا کفش برفی، تعویض سبدهای پودری بزرگتر مفید خواهد بود.

 

گره کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
نظرات (0 نظر)