در هنگام انتخاب جوراب کوهنوردی به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم

مقالات
چگونه جوراب کوهنوردی مناسب با نیاز خود را انتخاب کنیم
860 بازدید
کوهگرد
شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲

 انتخاب جوراب کوهنوردی  Hiking Socks   مناسب تاثیر بسزایی بر کیفیت کوهنوردی و طبیعت گردی شما دارد ، در واقع همانطور که داشتن کفش مناسب کوهنوردی بسیار ضروری است انتخاب جوراب کوهنوردی نیز به همان انداره اهمیت دارد و بهتر است که بگوییم این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند .

نکات تاثیر گذار در انتخاب جوراب کوهنوردی

در زمان خرید کفش مناسب کوهنوردی باید جورابی که برای کوهنوردی طراحی شده است را از قبل تهیه کرده و پوشیده باشید . جوراب مناسب یعنی راحتی پا و پیاده روی طولانی تر، اما در مقابل ، جوراب نامناسب ، مصادف است با پاهای ناراحت ، خستگی زود رس و البته تاول !

یک جوراب کوهنوردی خوب باید از پا در برابر اصطکاک محافظت کند و خاصیت جذب رطوبت خوبی داشته باشد. برخی از ویژگی های کلیدی که هنگام انتخاب جوراب کوهنوردی باید به آنها توجه کرد عبارتند از

  • تنظیم دما
  • جذب ضربه
  • جلوگیری از تاول
  • بهبود گردش خون

 

چرا باید جوراب کوهنوردی بپوشید؟

جوراب کوهنوردی  برای اطمینان از راحت ترین پیاده روی ممکن در مسیرهای سخت طراحی شده اند. برخلاف جوراب‌های نخی معمولی، جوراب‌های مناسب کوهنوردی به گونه ای طراحی شده اند تا پاها را خشک نگهدارند و به دلیل بالشتک های تعبیه شده در ساختار آنها از شوک و ساییدگی پا جلوگیری می کند که این ویژگی به نوبه خود مانع از ایجاد تاول‌های دردناک ناشی از ساییده شدن کفش به پشت پای شما در حین راه رفتن می‌شود.

 

انواع جوراب

انواع مختلفی از جوراب ها در بازار وجود دارد که آناتومی و ساختار متفاوتی دارند. هنگام انتخاب جوراب کوهنوردی و طبیعت گردی باید بدانید در چه نوع مسیری و با چه آب و هوایی پیاده روی  خواهید داشت تا  بر اساس آن جوراب مناسب را خریداری کنید .

جوراب‌های مخصوص دویدن: این جوراب‌ها معمولاً از موادی مانند پنبه، مواد مصنوعی یا ترکیبات پشمی برای افزایش تنفس و قدرت جذب رطوبت  ساخته می‌شوند. طول این جورابها  متفاوت است و از سبک تا وزن متوسط ​​متغیر هستند .

جوراب اسکی و کوهنوردی: ساخته شده از پشم و مواد مصنوعی با طول بیشتر برای تناسب داشتن با چکمه بلند اسکی یا کفش ساق بلند کوهنوردی. این جوراب‌ها معمولاً بسیار گرم‌تر هستند و تنفس پذیری خوبی دارند، وزن این جورابها از سبک تا سنگین متغییر بوده و بهترین گزینه برای فعالیت های کوهستانی از جمله یخ نوردی، کوهنوردی هستند .

جوراب کوهنوردی  Hiking Socks : ساخته شده از پشم و مواد مصنوعی با طول ها و وزن های مختلف. اکثر جوراب‌های کوهنوردی قابل استفاده با کفش و پوتین کوهنوردی هستند  ، اگرچه برخی فقط برای استفاده با کفش‌های کوهنوردی  ساخته شده‌اند.

ویژگیهای مهم جوراب کوهنوردی

طول (قد ) آنها متفاوت است و با وزن سبک تا سنگین در بازار موجود هستند . این مدل جوراب بهترین گزینه برای کوهنوردی  روزانه، پیاده روی سریع در طبیعت ، دویدن در مسیرهای سخت و ناهموار به مدت طولانی، و کوله گردی است .

جوراب های عمومی: آنها معمولاً با مواد پنبه ای ساخته می شوند که برای استفاده روزمره عالی است اما در هوای سرد یا مرطوب عملکرد خوبی ندارد. این جورابها انتخاب خوبی برای فعالیت های معمولی  روزمره هستند  و البته قیمت بالایی ندارند .

آسترها: این جوراب های مصنوعی (ساخته شده از مواد پلی استر نازک) برای افزایش توانایی جذب رطوبت در جوراب های ضخیم تر یا جلوگیری از احتمال ایجاد تاول استفاده می شود. آسترها گزینه مناسبی برای پوشیدن با یک جفت جوراب کوهنوردی یا پیاده روی سازگار هستند. اگر پاهای شما مستعد تاول است ، یک جفت بخرید و ببینید که آیا تفاوت ایجاد می کند یا خیر!

 

پارچه مورد استفاده در جوراب کوهنوردی

جنس جوراب عاملی کلیدی برای تنفس، گرما و چسبندگی آن است تا در هنگام سرد و مرطوب بودن هوا و مکان پیاده روی پاهای  شما را خشک نگه دارد.

جورابهای بافته شده از پشم (پشم مرینوس ) یا الیاف مصنوعی (به عنوان مثال، پلی پروپیلن، اکریلیک، پلی استر) انتخاب مناسبی هستند زیرا این مواد دارای ویژگی هستند که از آب به عنوان عایق برای گرم نگه داشتن پاهای شما (حتی اگر بیرون سرد باشد) استفاده می کنند.

هر چند جورابهای پنبه ای در هوای گرم بهترین انتخاب هستند اما در شرایط مرطوب و سرد کارایی خوبی ندارند و در صورت خیس شدن به راحتی خشک نشده و باعث سردشدن پا می شوند و این می تواند سلامتی شما را تهدید کند .

جوراب تولید شده از موادی مانند اسپندکس، لاکرا، یا اجزای نایلون قابلیت تنفس را افزایش می دهند و به طور کلی تناسب بهتری با فعالیت شما در هوای سرد کوهستانی ارائه می دهند .

نکته دیگری که باید هنگام خرید جوراب کوهنوردی مدنظر قرار دهید این است که ، درصد پارچه هایی که در ساخت جوراب بکار رفته اند را بررسی کنید. این به شما ایده ای از محدوده تنظیم حرارت و سرعت خشک شدن را می دهد.

به طور کلی همانطور که ذکر کردیم دو نوع الیاف ( مصنوعی و طبیعی ) در بافت جوراب کوهنوردی بکار می روند که در بعضی از جورابها ترکیبی از هر دو الیاف با درصد پشم بیشتر استفاده می شود .

 

پشم مرینوس

پشم مرینوس برخلاف  پشم های معمولی آلرژی زا نیست و دوام بالایی دارد . پشم مرینوس عایق مناسبی بوده و پاها را گرم نگه می دارد و در صورت خیس شدن نیز از پا محافظت می کند و به اندازه جورابهای دارای الیاف مصنوعی بدبو نمی شود .

بنابراین اگر به دنبال جورابی هستید که بسیار گرم و با بهترین عملکرد باشد، به دنبال جورابی باشید که عمدتاً از پشم مرینوس ساخته شده باشد. پشم مرینوس در نیوزلند و استرالیا تولید می شود و جورابهای بافته با این ماده طبیعی سبک وزن ، نرم و بسیار راحت هستند .

کاربرد الیاف طبیعی در بافت جوراب کوهنوردی

مواد مصنوعی

جورابهای بافته شده از الیاف مصنوعی به طور عمده از پلی استر و پلی پروپیلن تهیه می شوند . جورابهای بافته شده از الیاف مصنوعی ارزان تر بوده ،سریع تر خشک می شوند و نسبت به پشم مرینوس دوام بیشتری دارند .

اما الیاف مصنوعی در دمای بسیار پایین قابلیت عایق خود را از دست می دهند و نمی توانند به طور موثر پاها را گرم نگه دارند بنابراین انتخاب این مدل جوراب برای کوهنوردی در مناطق بسیار سرد مناسب نیست . اما اگر در پاییز یا بهار به طبیعت گردی می روید جوراب با الیاف مصنوعی برای شما مناسب است .

 

مزایای استفاده از الیاف مصنوعی و طبیعی با هم

هنگامیکه به مشخصات درج شده روی جوراب توجه می کنید ممکن است اسم مواد مصنوعی مانند نایلون، الاستین، اکریلیک، اسپندکس و غیره را ببینید . این مواد مصنوعی برای افزایش دوام و قدرت جذب رطوبت  در تولید جوراب مورد استفاده قرار می گیرند .

در واقع هر کدام از این مواد ویژگیهایی را به محصول می افزایند به عنوان مثال پشم مرینوس گرما را فراهم می کند، پلی آمید دوام بیشتری به جوراب کوهنوردی داده در حالی که اسپندکس موجب فرم گرفتن جوراب میشود . در زیر به ویژگیهای هر کدام از این مواد می پردازیم .

الاستین و اسپندکس: با ایجاد خاصیت ارتجاعی تناسب بهتری را فراهم می کند.

اکریلیک: این الیاف مصنوعی مانند پشم قابلیت جذب رطوبت ندارند . شرکت‌ها از این مواد برای کاهش حجم مواد اولیه (مانند پشم) استفاده می‌کنند . به این ترتیب میزان مصرف پشم کمتر می شود اما هنوز قابلیت جذب رطوبت وجود دارد .

 

وزن جوراب کوهنوردی

جوراب کوهنوردی بر اساس میزان ضخامت به چهار گروه تقسمیم می شود که هر کدام کارایی و فواید خود را درشرایط ویژه دارا می باشد .

 

فوق العاده سبک

شرایط: هوای داق تا گرم

طول سفر: پیاده روی یک روزه یا چند ساعت کوهنوردی

بهترین موارد استفاده: پیاده روی سریع ، آب و هوای گرم تابستان، کوهنوردی  روزانه، دویدن، صعودهای فنی کوهستانی

توضیحات: یک جوراب فوق سبک برای دویدن و کوهنوردی  در هوای داق و گرم مناسب است. این نوع جوراب قابلیت تنفسی بالا  و حداقل بالش را در اولویت قرار می دهد، بنابراین نسبت به سایر انواع جوراب وزن و ضخامت کمتری دارد .

 

سبک وزن

شرایط: هوای گرم تا خنک

طول سفر: پیاده روی یک روزه

بهترین کاربردها: پیاده روی، کوله گردی، دویدن، دوچرخه سواری، استفاده های عمومی تفریحی در فضای باز

توضیحات : این جورابها مخصوص هوای گرم تر و فعالیت با شدت بالاتر است.قابلیت تنفس در بافت آن مناسب است اما برای شرایط بسیار سرد کارایی خوبی ندارد .

 

وزن متوسط

شرایط: هوای گرم تا سرد

طول سفر: روزهای کوتاه تا طولانی، گشت و گذارهای چند روزه

بهترین کاربردها: پیاده‌روی و کوله گردی ، همه کاره برای اکثر آب و هوا و مصارف

توضیحات: برای کوهنوردی  طولانی تر در امتداد پاشنه و جلوی پا ، بالشتک بیشتری تعبیه شده است. همچنین، ضخیم‌تر هستند تا در هوای سرد عایق شوند.

مهمترین ویژگیهای جوراب کوهنوردی

اگر به دنبال یک جوراب کوهنوردی همه کاره هستید، این جوراب همه کاره ترین دسته است و انتخاب خوبی است. به عنوان مثال – جوراب Farm to Feet Damascus یک گزینه با وزن متوسط است که برای همه نوع فعالیت  از پیاده‌روی روزانه گرفته تا طبیعت گردی در مسیرهای ناهموار مناسب است .

 

سنگین وزن

شرایط: هوای سرد

طول سفر: چند روز پیاده روی در مسیر کوهستانی

بهترین موارد استفاده: ورزش های زمستانی

توضیحات: در طراحی این نوع جوراب گرما و راحتی  در اولویت قرار دارد در نتیجه محصول سنگین وزن و دارای بالشتک سنگین در قسمت جلویی پا و پاشنه است.

همچنین از مواد زیادی در طول جوراب استفاده شده است. این وزن معمولاً تنفس کمتری دارد و مانند جوراب‌های سبک‌تر قابلیت جذب رطوبت خوبی ندراد. اگر مستعد ابتلا به تاول هستید، استفاده از جورابهای لاینر توصیه می شود. این نوع جوراب برای هوای سردتر یا کوهنوردی  طولانی مدت مناسب است .

 

ویژگیهای کلیدی جوراب کوهنوردی

 

طول جوراب

جوراب ها بسته به شرایط خاص مصرف در طول ها و اندازه های مختلف تولید می شوند . جوراب‌های بلندتر با پوتین های کوهنوردی یا طبیعت گردی  سازگاری بیشتری دارند و گرما و محافظت بیشتری را ارائه می‌کنند.

اگر قصد دارید در شرایط خنک تر پیاده روی کنید یا از کفش کوهنوردی استفاده کنید، انتخاب جوراب بلند مناسب تر است . توجه داشته باشید اگر قرار است در محیطی با علف های بلند طبیعت گردی کنید بهتر است که جوراب شما بلندتر نیز باشد .

لازم به ذکر است که جورابها با طول کمتر تنفس پذیری بیشتری دارند اما با بیشتر کفش های کوهنوردی سازگار نبوده و آن طور که باید گرمای پاها را حفظ نمی کنند .

 

پانل فشرده سازی

جوراب هایی که پوشش فشاری در اطراف قوس و پاشنه دارند، معمولاً تناسب بهتری را ارائه می دهند و در داخل کفش سرنمی خورند . فشرده‌سازی همچنین به کاهش استفاده از مواد حجیم برای تولید جوراب کمک می کند و به این ترتیب محصول نازک‌تر و ساده‌تر خواهد بود .

 

جوراب انگشتی در مقایسه باجوراب معمولی

نقاط مثبت : وضعیت و تعادل بهتر، پیشگیری از تاول و نقاط داغ ، تراز مناسب انگشتان پا

این مدل جوراب فقط با کفش های Vibram FiveFingers سازگار است . بسیاری از مردم جوراب های پا را به جوراب های معمولی ترجیح می دهند. گفته می شود که آنها به تعادل، باز شدن انگشتان پا و پیشگیری از تاول کمک می کنند.

بررسی ویژگیهای کلیدی جوراب کوهنوردی

نقاط منفی : به علت پوشش بین انگشتان پا ، گرمای کمتری تولید می شود .  فضای بین انگشتان پا قابل تنفس نیست.

پانل های قابلیت تنفس

به دنبال جورابی باشید که در ساخت آن ، پنل هایی برای افزایش تنفس تعبیه شده است ، این ویژگی لحاظ شده در طراحی جوراب کوهنوردی بیشتر درجاهایی از پا قرار می گیرد که عرق بیشتری تولید می شود مانند  قوس پا.

 

اگر در شرایط سرد کوهنوردی می کنید ، این مهم است که پای شما کمتر عرق کند و خشک بماند ، بنابراین هنگام کاهش سرعت، پاهای شما سرد نمی شود . این امر در هوای گرم نیز برای خشک و خنک نگه داشتن پاهای شما در هنگام حرکت مهم است.

 

طراحی بدون درز

اکثر جوراب‌های کوهنوردی  طرحی بدون درز دارند که یک دوخت صاف و یکنواخت و یکدست را شامل می شود . علاوه بر این، درز باید بالای پا بنشیند، نه در نوک انگشتان پا.با آنکه اکثر جوراب های کوهنوردی این ویژگی را دارند، اما حتما آن را بررسی کنید.

 

انداره مناسب

مطمئن شوید که با استفاده از نمودار اندازه شرکت های تولید کننده ، جوراب را در سایز مناسب پای خود خریداری کنید . هنگام امتحان کردن آنها، حتما به تناسب خاص در پاشنه و پنجه توجه کنید.

پاشنه باید در محل صحیح قرار گیرد، و هیچگونه بافت یا نخ اضافی در نوک انگشتان پا قرار نداشته باشد چراکه در طی پیاده روی در داخل جوراب جمع شده و ایجاد تاول می کند . از طرف دیگر، اگر جوراب خیلی کوتاه باشد، در حال پیاده روی سرخورده و جمع می شود و شما ناچار هستید متوقف شده و آن را بالا بکشید .

 

طرح های خاص جنسیتی

جوراب زنانه و مردانه با تفاوتهای اندکی در بازار موجود هستند ، شاید رنگ مشخص ترین تفاوت ظاهری  بین جوراب مردانه و زنانه باشد اما تفاوت های کمتری نیز در ساخت جوراب مشاهده می شود. جوراب های زنانه با نیمرخ باریک در سرتاسر جلوی پا و پاشنه ساخته شده اند، در حالی که جوراب های مردانه نمای پهن تری دارند.

اگر زنی با پای پهن هستید، جوراب مردانه می تواند بهترین باشد. یا اگر مردی با پاشنه باریک هستید، ممکن است یک جوراب زنانه برای تناسب بهتر پیدا کنید. بسیاری از جوراب های موجود در بازار تک جنسیتی هستند و معمولا برای هر دو جنس کار می کنند.

 

 

 

مراقبت و نگهداری از جوراب

حتی اگر جوراب هایی مانند جوراب Darn Tough دارای ضمانت مادام العمر هستند، مهم است که دستورالعمل های نگهداری جوراب خود را بررسی کنید. پارچه هایی مانند پشم مرینو و پلی پروپیلن نیاز به مراقبت خاصی دارند که ممکن است پیچیده تر از شستشوی ماشینی باشد.

آشنایی با نکات مهم در انتخاب جوراب کوهنوردی

بنابراین قبل از اینکه جوراب های خود را داخل ماشین لباسشویی یا خشک کن بیندازید، دستورالعمل های مراقبت را بررسی کنید تا از عملکرد و سرزندگی جوراب پیاده روی خود اطمینان حاصل کنید.

 

 

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
نظرات (0 نظر)