آشنایی با کاربرد تلفن‌های ماهواره‌ای در طبیعت‌گردی

مقالات
استفاده از تلفن‌های ماهواره‌ای در طبیعت گردی
1451 بازدید
کوهگرد
سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲

تلفن‌های ماهواره‌ای Satellite Phone بهترین وسیله‌  ارتباطی در زمانی هستند که شما خارج از منطقه تحت پوشش تلفن همراه قرار دارید. البته ناگفته نماند در زمان بروز بلایای طبیعی نیز استفاده از این شبکه ارتباطی نجات بخش است زیرا در اینگونه موارد، معمولا شبکه های موبایل آسیب دیده و کاربری خود را از دست می‌دهند.

آشنایی با کاربردهای تلفن‌های ماهواره‌ای

استفاده از ارتباطات ماهواره ای برای کسانی که در مکان‌های دورافتاده هستند ضروری است و برای برخورداری از امکانات تلفن ماهواره ای باید از گوشی‌های خاص ماهواره ای استفاده شود.

خوب است بدانید، گوشی‌های ماهواره‌ای از همه ویژگی های موجود در تلفن های هوشمند امروزی برخوردار نیستند. اکثر این تلفن ها  صفحه‌نمایش لمسی پیشرفته، فناوری دوربین یا برنامه‌های پیشرفته ندارند، اما در مناطق و موقعیت‌هایی که گوشی‌های موبایل به علت عدم دسترسی به شبکه، قابل استفاده نیستند به راحتی کار می کنند.

 

تلفن‌های ماهواره‌ای برای برقراری ارتباط موفقیت‌آمیز نیاز به اتصال مستقیم به ماهواره دارند. لازم به ذکر است که این گوشی ها  در فضای بسته کار نمی‌کنند برای اینکه یک تلفن ماهواره ای در داخل ساختمان کار کند باید به یک آنتن خارجی متصل شود. استفاده از گوشی‌های ماهواره‌ای آسان است، اما عملکرد آن‌ها کمی متفاوت از تلفن‌های همراهی است که عموماً مردم به آن‌ها عادت دارند.

اگر عاشق طبیعت‌گردی و اکتشاف سرزمین‌های دورافتاده هستید یا اینکه کوهنوردی مصمم و مشتاق فتح بلندی های جهان با استفاده از تلفن‌های ماهواره‌ای ماجراجویی شما ایمن و مطمئن خواهد بود.

 

مهمترین شرکت های ارائه دهنده تلفن‌های ماهواره‌ای

مانند هر صنعت دیگری، در زمینه تولید گوشی‌های ماهواره‌ای نیز نام بعضی تولیدکنندگان به دلیل کیفیت محصولات نسبت به بقیه برجسته‌تر است. در دنیا مردم اغلب تلفن های ماهواره ای Iridium و Inmarsat را انتخاب می کنند که در چندین مدل تولید می شوند.

البته، حتی با وجود استفاده از این گوشی‌ها، باز هم ممکن است ارتباط شما دچار تداخلاتی شود. هرچند هر دو شرکت پوشش جهانی ارائه می‌دهند که قطب شمال و جنوب را دربر میگیرد اما  Iridium دارای ماهواره در پایین و Inmarsat در مدار بالای زمین است.

تلفن‌های ماهواره‌ای که در اتصال با  ماهواره‌های مدارهای پایینی کار می‌کنند در معرض از دست دادن گاه به گاه سیگنال در کوه‌ها و جنگل‌ها هستند، در حالی که گوشی‌های مرتبط با ماهواره‌های مدارهای بالاتر تماس ایمن تر و بهتری را ایجاد می کنند به این ترتیب Inmarsat در مناطق دور دست کارایی بهتری دارد.

البته در ایران از تلفن های ماهواره ای ثریا استفاده می‌شود. ثریا  یک ارائه دهنده تلفن همراه ماهواره ای منطقه ای است. این شرکت در امارات متحده عربی مستقر است و بیش از 110 کشور در اروپا، خاورمیانه، شمال، مرکز و شرق آفریقا، آسیا و استرالیا را تحت پوشش دارد.

تلفن های ماهواره ای ثریا

شرکت ارتباطات تلفن آسیا Asia Telecommunications  تنها نمایندگی کمپانی ثریا در ایران است. بنابراین برای دریافت سیم کارت و فعال سازی آن باید به این شرکت مراجعه کنید.

مدل های مختلف تلفن‌های ماهواره‌ای

بررسی گوشی ماهواره‌ای ثریا مدل  Thuraya X5 Touch

کمپانی ثریا در زمینه تولید تلفن‌های ماهواره‌ای شبیه به گوشی‌های هوشمند پیشگام است. با استفاده از آنتن همه جانبه خود بهترین کارایی را در دریافت و تشخیص سیگنال‌ها دارد.

آنچه شگفت انگیز است و بسیاری از تلفن های ماهواره ای دیگر با آن مشکل دارند، توانایی راه رفتن و صحبت کردن است.

تلفن هوشمند ماهواره‌ای Thuraya X5 به کاربران این امکان را می‌دهد تا در هنگام راه رفتن و استفاده از ارتباط ماهواره‌ای تجربه بی‌نظیری داشته باشند. به غیر از تماس ماهواره ای، این دستگاه همچنین از فرکانس های 2G، 3G و 4G در سراسر جهان پشتیبانی می کند.

نکات مثبت

صفحه لمسی هوشمند بسیار عالی

آنتن ماهواره ای همه جهته

توانایی راه رفتن و صحبت کردن یکپارچه

مانند اکثر تلفن های همراه از فرکانس ها پشتیبانی می کند

دارای دو سیم کارت

اتصال سریع

 

گوشی ماهواره ای ثریا مدل Thuraya XT Lite

اگر در انتخاب گوشی ماهواره‌ای اصلی‌ترین اولویت شما عمر باتری است، گوشی ماهواره‌ای ثریا Thuraya XT Lite انتخاب مناسبی است.

این دستگاه در عین استحکام دارای وزن سبک و ابعاد مناسب بوده و می‌توانید به راحتی در هر مکانی آن را حمل کنید. حتی دارای عملکرد دوگانه GSM (رومینگ) است که ارتباطات را بهبود می بخشد.

در طراحی این گوشی ماهواره‌ای مصرف کنندگان غیر انگلیسی زبان نیز در نظر گرفته شده‌اند به طوریکه تلفن ماهواره ای Thuraya XT Lite دارای 12 زبان قابل برنامه ریزی است که استفاده از آن را برای بسیاری از افراد آسان می کند. عملکرد این گوشی بسیار شبیه تلفن همراه است به این معنا که از شماره گیری سریع و ثبت سابقه تماس پشتیبانی می کند.

آشنایی با بهترین تلفن‌های ماهواره‌ای شرکت ثریا

Thuraya XT Lite دارای یک باتری قابل شارژ است و از 6 ساعت مکالمه پشتیبانی می‌کند و در حالت استندبای تا 80 ساعت آماده استفاده است.

در هنگام خرید گوشی‌های ماهواره‌ای به چه نکاتی باید توجه کنیم

تلفن‌های ماهواره‌ای اغلب سنگین تر و بزرگتر از گوشی‌های همراه هستند اما کارایی بسیار موثر آنها در هر شرایط و هر محیطی باعث شده تا صرفنظر از ورنشان به عنوان یکی از ضروری ترین ابزارهای ماجراجویی در مناطق دور دست مورد استفاده قرار بگیرند.

در انتخاب گوشی‌های ماهواره‌ای باید نکاتی را در نظر بگیریم که شامل:

ساختار و دوام گوشی‌های ماهواره‌ای

در هنگام طبیعت‌گردی در مسیرهای سخت دستگاه باید ساختار محکمی داشته باشد تا از ورد رطوبت و گرد و غبار جلوگیری شود این ویژگی دوام گوشی ماهواره ای را افزایش می‌دهد ضمن اینکه در طول سفر امکان استفاده از آن در همه مکانها امکان پذیر است.

مقاومت در برابر آب وهوا

تلفن‌های ماهواره‌ای باید در هر شرایطی کار کنند. قابلیت ضدآب ویژگی مهمی است که باید در نظر گرفته شود. بعضی گوشی‌ها حتی ضد ضربه هستند به این ترتیب اگر هنگام کوهنوردی از دست رها شوند در برخورد با صخره ها آسیبی به آنها نمی رسد!

قابلیت حمل آسان

هنگامیکه به سفرهای کوله‌گردی می‌روید بسیار ضروری است کوله‌بار شما تا جای امکان سبک باشد. استفاده از گوشی ماهواره ای که اندازه و وزن مناسب داشته باشد به طوریکه در جیب خارجی کوله شما جا شود بسیار مفید خواهد بود مخصوصاً در مواقعی که نیاز به دسترسی آسان و سریع دارید.

کاربرد آسان

هیچ چیز به اندازه سختی کار کردن با دستگاه، کاربر را ناامید نمی‌کند. وظیفه اصلی تلفن‌های ماهواره‌ای فراهم کردن ارتباط اضطراری است. اگر دستگاه پیچیده‌ای داشته باشید نمی‌توانید با سرعت مورد نیاز تماس برقرار کنید یا پیام بفرستید و در نتیجه پاسخ نیز به موقع دریافت نخواهد شد!

بهترین گوشی‌های ماهواره‌ای به آسانی و بدون نیاز به آموزش مورد استفاده قرار می‌گیرند. گوشی ماهواره‌ای ثریا و Inmarsat Isatphone و Iridium Extremes دارای صفحه حسی هستند و به همراه دفترچه راهنما ارائه می‌شوند.

صفحه نمایش و صفحه کلید

تلفن‌های ماهواره‌ای دارای صفحه نمایش بزرگتر کارایی آسان‌تری دارند (اگر دستگاه شما را خیلی حجیم نمی کند). مدل‌هایی که دارای صفحه نمایش با نور پس زمینه هستند در محیط های کم نور بهترین عملکرد را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

گوشی‌های ماهواره‌ای مجهز به صفحه نمایش تمام رنگی و دارای صفحه کلید روشن ضدآب   برترین  نمونه های هستند.

عمر باتری

عمر باتری بسیار مهم است و باید یکی از اولین چیزهایی باشد که در هنگام خرید تلفن‌های ماهواره‌ای به آن توجه می‌کنید. بهترین  نمونه‌ها آنهایی هستند که  زمان مکالمه زیادی را در اختیار شما قرار می دهند.

بهتر است از میان مواردی جستجو کنید که زمان مکالمه 4-8 ساعت و باتری در حالت آماده به کار حداقل 30 ساعت را ارائه می دهند.

طبیعت گردی و ماجراجویی با تلفن‌های ماهواره‌ای

شبکه ماهواره‌ای

هنگام انتخاب گوشی ماهواره‌ای مهمترین چیزی که باید مدنظر قرار دهید استفاده از شبکه ماهواره‌ای پایدار است. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد شرکت ثریا معتبرترین شبکه ماهواره‌ای در خاورمیانه است که در حاضر در ایران بهترین خدمات را ارائه می‌دهد .

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه برگزاری تورهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای باتجربه و کارشناسان حرفه‌ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می‌توانید از مراکز معتبر و قابل‌اعتماد تجهیزات موردنیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
نظرات (0 نظر)