آشنایی با برند پتزل تولید کننده تجهیزات صخره نوردی و کوهنوردی

مقالات
آشنایی با برند پتزل
753 بازدید
کوهگرد
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۲

برند پتزل Petzl ، شرکت فرانسوی معروفی است که در زمینه تولید تجهیزات کوهنوردی و غارنوردی ، ملزومات ایمنی مربوط به کار در ارتفاعات (ایمنی عمودی در مهندسی عمران)  و چراغ پیشانی فعالیت می کند .

کارخانه پتزل در شهر کرول (نزدیک گرنوبل) واقع در جنوب شرقی فرانسه قرار دارد . برند پتزل در سال 1970 توسط یک غارنورد به نام فرناند پتزل تاسیس شد.

آشنایی با تاریخچه برند پتزل

تخصص کمپانی پتزل در تولید محصولات مربوط به :

  • ورزش های عمودی: تجهیزات کوهنوردی، راهنوردی ، غارنوردی و غیره.
  • کار در ارتفاع و نجات: ابزارهای مناسب برای کار در ازتفاعات با دسترسی مشکل و تجهیزات تکنیکی مناسب برای نجات
  • چراغ‌های پیشانی : چراغ قوه قابل نصب بروی پیشانی برای آزادی عمل در حین کوهپیمایی و سایر فعالیت ها

است .

تاریخچه

فرناند پتزل (  Fernand Petzl ) فعالیت غارنوردی خود را از اواخر دهه 1930 آغاز کرد . او در سال 1936 با غارنورد تازه کاری به نام پییر شوالیه  (Pierre Chevalier ) آشنا شد ، این دو غارنورد به فکر افزایش کیفیت وکارایی ابزار غارنوردی خود بودند و در این زمینه شروع به فعالیت کردند .

در سال 1943 شوالیه طناب های نایلونی را به جای نردبان های غارنوردی طراحی و آزمایش کرد . این نوآوری تقریبا پایه و اساس فناوری تولید ابزارهای ایمنی در تمام فعالیت های عمودی شد .

در اواخر دهه 1960 فرناند پتزل آزمایشات بیشتری در این زمینه انجام داد و در نهایت در سال 1968 اولین طناب های صعود خود را تحت عنوان محصولات فرناند پتزل به بازار عرضه کرد . او ، تقریبا 5 سال بعد ( 1973 ) اولین چراغ پیشانی کوهنوردی خود را روانه بازار کرد .

فرناند پتزل در سال 1975 دفتر خود را در شهر کرول تاسیس کرد و به این صورت برند پتزل متولد شد و این آغاز فعالیت شرکت پتزل بود . دو سال پس از تاسیس شرکت ، برند پتزل اولین مهار ایمنی عمودی (vertical safety harness ) خود را به بازار معرفی کرد .

در اوایل دهه 1980، این شرکت شروع به گسترش محصولات خود از غارنوردی به ورزش های عمودی مانند صخره نوردی و کوهنوردی و همچنین نجات کرد. شرکت بتزل در سال 1981 اولین چراغ پیشانی خود را با نام تجاری Zoom وارد بازار کرد .در سال 1990 اولین تولیدات برند پتزل مربوط تجهیزات کار در ارتفاع و ایمنی آغاز شد .

اولین ترمز خودکار(وسیله ای برای فرود ایمن با طناب ) این شرکت، یک سال بعد در آمریکا با عنوان Grigri تولید شد.شرکت پتزل فناوری یخ نوردی را در سال 2000 به محصولات خود اضافه کرد و همچنان به توسعه شرکت ادامه داد تا اینکه در سال 2003 فرناند پتزل درگذشت و پسر او ، پل ، ریاست شرکت را به عهده گرفت .

در حال حاضر تیم برند پتزل شامل مبتکران و گروهی از کوهنوردان حرفه است که به توسعه و افزایش محصولات پتزل کمک می کنند . برخی از این کوهنوردان صعود در سخت ترین مسیرهای صخره نوردی  جهان را در کارنامه خود دارند .

 

تجهیزات ایمنی حرفه ای

شعار برند پتزل دستیابی به غیر ممکن ها است . هدف این برند تولید ابزارها و تجهیزات نوآورانه ای است که به ورزشکاران علاقه مند به صخره نوردی و غارنوردی  اجازه می دهد تا موقعیت خود را ارتقا دهند و از خود در محیط های عمودی یا تاریک محافظت کنند.

شناخت و بررسی محصولات برند پتزل

تیم فعال برند پتزل همواره در تلاش است تا بهترین راه حل ها را برای پاسخگویی به نیازهای کاربران ارائه دهد و تا امروز به این هدف وفادار بوده است .

خطوط محصولات پتزل شامل تسمه ایمنی، کلاه ایمنی، گیره طناب، تبر یخ و انواع چراغ های پیشانی  می باشد. این محصولات هم در صخره نوردی ورزشی و غارنوردی و هم در فعالیت های  حرفه ای، نجات و کارهای عمومی کاربرد دارند.

در ادامه قصد داریم در مورد بهترین کلاه ایمنی برند پتزل را مورد بررسی قرار دهیم با ما همراه باشید .

 

انتخاب کلاه ایمنی متناسب با انواع مختلف صخرهنوردی

پیدا کردن کلاه کوهنوردی مناسب می تواند مشکل باشد. هنگام انتخاب کلاه کوهنوردی ویژگیها و فاکتورهای مهمی را باید مدنظر قرار دهید تا در بین انبوه محصولات موجود در بازار ، کلاه مناسب خود را پیدا کنید .

رشته های زیادی در سنگنوردی وجود دارد،  مانند ، صخره نوردی داخل سالن ، درخت نوردی، ورزش در فضای باز، یخنوردی، صخره نوردی سنتی، کوهنوردی و بولدرینگ.

کلاه ایمنی بیشتر در صخره نوردی ورزشی، سنتی، کوهنوردی، یخنوردی  و صخره نوری نوع multi-pitching  استفاده می شود. برای انتخاب کلاه ایمنی برای هر فعالیت، مدت زمانی را که به آن فعالیت می پردازید و ویژگی های تهویه کلاه را باید در نظر بگیرید.

مدت استفاده از کلاه ایمنی کوهنوردی احتمالاً کوتاهتر از مدت استفاده از کلاه ایمنی در یک صخره نوردی سنتی multi-pitching یا صخره نوردی ماجراجویانه  است. لازم به ذکر است که کلاه ایمنی با تهویه مناسب که برای صعودهای عرق‌آور تمام روز استفاده می‌شود، ممکن است برای استفاده در یخ‌نوردی در دمای زیر صفر مناسب نباشد.

 

نکاتی که باید موقع انتخاب کلاه ایمنی در نظر بگیرید

در صورت وجود احتمال ریزش سنگ، استفاده از کلاه ایمنی می تواند از پارکینگ شروع شود. لازم نیست منتظر بمانید تا در پایه صعود قرار بگیرید تا محافظ سر خود را بپوشید. در مسیر، یک تمرین خوب این است که قبل از رسیدن به پایه صعود، کلاه ایمنی خود را روی سر بگذارید.

آشنایی با کلاه ایمنی صخره نوردی برند پتزل

اطمینان حاصل کنید که کلاه کاملا روی سر قرار می گیرد و اندازه مناسبی دارد  و در طول صعود شل نمی‌شود، با بستن محکم همه تسمه‌های قابل تنظیم تعبیه شده در کلاه ، از ثبات آن اطمینان حاصل کنید .برای ایمنی بیشتر تمام تسمه ها را به طور مکرر از نظر یکپارچگی ساختاری بررسی کنید و اگر تسمه ها فرسوده یا پاره شده بودند، کلاه ایمنی را تعویض کنید.

پوسته بیرونی کلاه را دائماً از نظر فرورفتگی و وجود ترک  و همچنین لایه داخلی ( فوم ) برای پارگی بررسی کنید. در صورت افتادن کلاه از ارتفاع بلافاصله آن را تعویض کنید.

طبق گفته‌های برندهای معتبر تولیدکننده کلاه ایمنی مانند برند پتزل  و غول خرده‌ فروشی در فضای باز  REI، کلاه‌های ایمنی بسته به دفعات استفاده معمولاً ده سال دوام می‌آورند. کوهنوردانی که چندین بار در ماه صعود می کنند باید هر پنج سال یکبار کلاه خود را تعویض کنند.

 

محافظ بالا و جانبی کلاه ایمنی کوهنوردی

کلاه های کوهنوردی دارای محافظ تقویت شده ای هستند که قسمت های بالایی، جانبی و عقب را پوشش می دهد. بیشتر استحکام ساختاری بر روی بالای کلاه متمرکز شده است تا از سر در برابر سقوط سنگ ها و سقوط احتمالی محافظت شود.

 

با این حال، مطالعات و تجربیات اخیر منجر به لزوم محافظت یکسان از پشت و پهلوها شده است. از این رو، پوشش محافظ بالا و جانبی کلاه ، در سال 2018 توسط برند پتزل  معرفی شد.

 

هنگامی که کلاه ایمنی دارای برچسب محافظ بالایی و جانبی است، به این معنی است که با استاندارد EN 12492 و تست های استاندارد UIAA 106 مطابقت دارد که عمدتاً به ایمنی بالای کلاه می پردازد. برای آزمایش این استاندارد، یک بار 5 کیلوگرمی از پشت، جلو و کناره های کلاه در ارتفاع 50 سانتی متری رها می شود.

 

اندازه و شکل کلاه ایمنی

اندازه گیری کلاه ایمنی کار دشواری است، اندازه و ساختار سر در افراد ، متفاوت است . بهترین و مطمئن ترین گزینه این است که قبل از خرید امتحان کنید، به خصوص اگر سرتان با شکل منحصر به فرد ، کوچکتر یا بزرگتر از افراد معمولی است.

آشنایی با ویژگیهای کلاه ایمنی برند پتزل

اندازه را بررسی کنید و به خاطر داشته باشید که ممکن است نیاز باشد تا در زیر کلاه ایمنی کلاه گرم بپوشید. برای یافتن حداقل و حداکثر محدوده ای که کلاه ایمنی می تواند در خود جای دهد از تسمه های قابل تنظیم استفاده کنید.

 

وقتی همه چیز را در جای خود قرار می دهید، کلاه نباید روی سر شما تکان  بخورد. اطمینان حاصل کنید که تسمه ها شل نیستند و کلاه ایمنی حتی در حرکت شدید نیز به خوبی بر روی سر قرار می گیرد. هنگامیکه کلاه را روی سر تنظیم کردید ، بپرید و سر خود را به اطراف تکان دهید ، در این شرایط کلاه باید محکم و بدون تکان روی سر شما قرار داشته باشد .

 

ویژگی ها و کاربردهای مختلف کلاه ایمنی برند پتزل

کلاه‌های کوهنوردی برای محافظت از سر در برابر ضربه ناشی از سقوط یا سقوط سنگ طراحی شده است . آنها مجهز به یک پوسته بیرونی سخت، گیره های نصب چراغ پیشانی  ، دریچه هایی برای جریان هوا، لایه فوم برای راحتی و جذب ضربه و چندین بند قابل تنظیم برای محکم کردن آن بر روی سر شما هستند.

 

کلاه کوهنوردی برای پراکنده کردن ضربه از نقطه برخورد (سقوط سنگ ) به سراسر کلاه طراحی شده است. با این حال، سخت ترین ساختار در بالای کلاه ایمنی برای محافظت از سقوط با سر و ریزش سنگ است. از این رو، استفاده از آن در فعالیت های دیگر مانند دوچرخه سواری مناسب نیست!

 

برخی از کلاه های ایمنی دارای امتیاز دوگانه هستند و همچنین می توانند در تورهای اسکی یا کوهنوردی با اسکی استفاده شوند. به هر شکل هر کلاه ایمنی برای فعالیت خاصی طراحی شده است و ایمن ترین روش استفاده از آن در نظر گرفتن این نکته است .

 

مزایای استفاده از کلاه ایمنی

کلاه ایمنی یک قطعه ضروری از وسایل کوهنوردی است که هر کوهنوردی باید آن را در کوله  خود داشته باشد. هر کوهنورد حرفه ای می داند که حوادث بیشماری در حین کوهپیمایی ممکن است رخ دهد و پوشیدن کلاه ایمنی می تواند از آن جلوگیری کند .

با این حال، بسیاری از کوهنوردان ترجیح می دهند از کلاه ایمنی استفاده نکنند و در نتیجه  خود و همچنین همنوردان  خود را به خطر می اندازند .

کلاه ایمنی در صورت احتمال سقوط و یا برخورد جانبی با دیواره ها از جمجمه به طور کارآمدی محافظت می کند . ریزش سنگ و یخ چه در صخره ها و چه در ارتفاعات کوه ها پدیده ای طبیعی است .

عدم استفاده از کلاه ایمنی ، احتمال آسیب دیدگی خطرناک را بالا برده و برای همنواردان شما ایجاد زحمت می کند ،چراکه به جای ادامه مسیر باید شما را به نقطه امن برسانند و این چیزی نیست که شما بخواهید .

حتی در صعودهای ورزشی، کلاه ایمنی جان شما را نجات می دهد. گیر کردن پایتان در طناب، شما را وارونه می کند و احتمال سقوط و برخورد سر به سنگ وجود دارد در صورت پوشیدن  کلاه ایمنی ، از خطر مرگ یا آسیب جدی نجات پیدا می کنید !

 

آیا باید کلاه بولدرینگ بپوشید؟

کلاه ایمنی برای محافظت از بالای سر طراحی شده است. از آنجایی که در فعالیت بولدرینگ تخته سنگ ها کوتاه هستند، احتمال ریزش سنگ بسیار کم است. با این حال، کلاه ایمنی با محافظ جانبی، جلو و عقب ممکن است برای بولدرها مفید باشد و به محافظت از سر در هنگام فرود دشوار یا سقوط ناشیانه کمک کند.

 

آیا کلاه کوهنوردی با چراغ وجود دارد؟

خیر. کلاه‌های کوهنوردی اغلب دارای گیره‌های چراغ پیشانی هستند که به شما این امکان را می‌دهند که بند چراغ‌ پیشانی خود را برای صعودهای قبل از سحر یا شب روی کلاه ایمنی نصب کنید .

شناخت و بررسی کلاه ایمنی برند پتزل

کلاه‌ها معمولاً دارای 4 گیره هستند، دو گیره در جلو، دو گیره در پشت، که بند چراغ پیشانی  را در جای خود نگه می‌دارد و آن را روی کلاه ایمنی شما محکم می‌کند.

 

 

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری با لیدرهای با تجربه و کارشناسان حرفه ای در زمینه ابزارهای کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخ گویی به شما عزیران است.

با مشورت و راهنمایی کارشناس مجموعه ما می توانید از مراکز معتبر و قابل اعتماد تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کرده و از کیفیت و اصالت آنها مطمئن باشید . برای دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید.

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سهند کمال (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کلیمانجارو
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کازبک گرجستان
نظرات (0 نظر)