چگونه اجاق کمپینگ مناسب با نیاز خود را انتخاب کنیم

مقالات
آشنایی با انواع اجاق مسافرتی و کمپینگ
901 بازدید
کوهگرد
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲

عوامل زیادی در انتخاب اجاق مناسب کمپینگ  Camping Stove تاثیر گذار هستند . توجه به اینکه برای چند نفر غذا می پزید ؟ آیا دوست دارید غذاهای پیچیده درست کنید؟

عوامل موثر در انتخاب اجاق مخصوص کمپینگ

برای کمک به انتخاب شما ما در این مقاله مهمترین عوامل که در انتخاب اجاق کمپینگ باید در نظر گرفته شود را بررسی کرده ایم . این عوامل شامل :

  • تفاوت بین اجاق رومیزی و اجاق مستقل (اجاق دارای پایه )
  • اجاق گاز با قدرت حرارت دهی متناسب با نیاز (BTUs )
  • اجاق گاز با منبع سوخت متفاوت

 

انتخاب مدل اجاق

اولین نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید انتخاب اجاق گاز با طراحی متناسب با  نیاز شما است . اجاق گاز کمپینک در دو شکل وجود دارد:

  • مدلهای مستقل با پایه
  • مدلهای رومیزی قابل حمل آسان

اجاق های مستقل پایه دار :  بزرگتر ، سنگین تر و توان حرارتی بیشتری(BTUs ) نسبت به مدلهای رومیزی داشته و معمولا دارای دو یا سه شعله هستند . این نوع اجاق انتخاب خوبی برای گروههای بزرگ گردشگر است که برای آماده سازی غذا حرارت و شعله بیشتری نیاز دارند .

یکی دیگر از مزایای مدلهای مستقل این است که می توان آنها را تقریباً در هر مکانی راه اندازی کرد و نیازی به جستجوی سطح صاف در محل کمپ نیست.

 

مدلهای رومیزی : همانطور که از نامشان پیدا است برای استفاده ،  روی میز یا نیمکت قرار می گیرند . این مدل اجاق ، بسیار کوچکتر و سبک تر از مدلهای مستقل است . برای پخت و پز با این اجاق باید آن را روی سطح محکم قرار دهید، میز مخصوص کمپ می تواند مکان مناسبی باشد.

در قیاس با مدلها مستقل پایه دار اجاق رومیزی فضای کمتر و البته  حرارت کمتری برای آشپزی دراختیار شما قرار می دهد با این وجود این مدل اجاق گاز  برای کمپینگ خانوادگی کوچک مناسب است .

 

تعداد شعله مورد نیاز

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید ، انتخاب تعداد شعله  مورد نیاز است. به طوراستاندارد اجاق های کمپینگ مستقل و رومیزی دو شعله  هستند .  مدلهای محبوب مانند کلمن تریتون ( Coleman Triton ) و اجاق گاز کمپ اورست  در همه نوع کمپینگ ، از سفرهای آخر هفته دو نفره  تا کمپهای یک هفته ای یک خانواده شش نفره عملکرد بسیار مطلوبی دارند .

شناخت تفاوت بین اجاق کمپینگ و کوهنوردی

با توجه به آنچه گفته شد در بعضی از موارد انتخاب اجاق گاز کمپینگ تک شعله به خوبی می تواند جوابگوی نیاز شما باشد . مثلا در یک کمپ کوتاه مدت دو یا سه نفره استفاده از اجاقهای کمپینگ تک شعله مثل  Eureka SPRK+ Butane   و اجاق مدل تک شعله  MSR WindBurner Stove Combo System  برای پخت غذاهای کم آب یا استفاده از یک ظرف برای پخت ،  کارایی خوبی دارند .

علاوه بر این ، آنها فضا و حجم کمتری را اشغال می کنند و به طور قابل توجهی در قیاس با اجاقهای دوشعله سبک تر هستند و می توانند انتخاب خوبی برای کوله گردها باشند .

 

اگر قصد دارید نقش سرآشپز گروه  را داشته باشید  و پیش بینی می کنید که برای افراد بیشتر از 7 نفر آشپزی کنید بهتر است که از اجاقهای سه شعله  مثل Camp Chef’s Tahoe و مدل Expedition 3X  استفاده کنید ، این مدل اجاق فضای زیاد و شعله قوی دارد.

از طرف دیگر برای افزایش فضای آشپزی می توانید اجاق گازهایی را انتخاب کنید که به  هم متصل می شوند و در نهایت به یک بطری پروپان (کپسول محتوی سوخت ) وصل می شوند .مانند  Jetboil Genesis Basecamp System  و   Eureka Gonzo Grill Cook System.

در پایان ، تعداد شعله های  مورد نیاز شما به ترکیبی از ترجیحات شخصی ، میزان پیچیدگی وعده های غذایی و تعداد افراد  برمی گردد.

 

فضای آشپزی

نکته نهایی و اغلب نادیده گرفته شده هنگام بحث در مورد تعداد شعله در اجاق گاز  ، فضا است. یک اجاق بزرگ کمپینگ به شما این امکان را می دهد تا دو ظرف بزرگ را در کنار یکدیگر همزمان استفاده کنید به عنوان مثال می توانید یک ماهیتابه 30 سانتیمتری را درکنار قابلمه پخت اسپاگتی در یک زمان بکار ببرید .

در مدل های جمع و جور هم می توان  دو تابه 25 سانتیمتری را کنار هم استفاد ه کرد و البته در همین نمونه ها می توانید یک آشپزی کامل خانگی را انجام دهید قبل از خرید ، توصیه می کنیم مشخصات هر اجاق گاز را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید فضای کافی برای وسایل آشپزی خود دارید.

 

به چه مقدار حرارت نیاز دارید

هنگامیکه در بازار به دنبال اجاق  کمپینگ می گردیم  یکی از مشخصات کلیدی که فروشنده برای توصیف کیفیت اجاق به آن اشاره می کند برچسب BTU  است . اما آن  به چه معناست؟

BTU  مخفف  British Thermal Unit  به معنی : میزان انرژی مورد نیاز برای گرم کردن 1 پوند آب به انداره یک درجه فارنهایت است . بنابراین ، این عدد بیانگر  میزان توان تولید حرارت یک اجاق گاز است. به عبارت دیگر ، شعله  با  BTU  بیشتر می تواند گرمای بالاتری  را نسبت به شعله  با تعداد BTU  کمتر تولید  کند.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند بر عملکرد اجاق گازها تأثیر بگذارد : از جمله طراحی کلی، اندازه شعله  ، مقاومت در برابر باد و غیره . به طور کلی استفاده از BTU به عنوان یک فاکتور برای مقایسه اجاقهای مختلف می تواند شاخصی دقیق و خوب باشد .

مفهوم برچسب BTU در اجاق مسافرتی و کوهنوردی

تعداد BTU مورد نیاز شما بستگی به این دارد که آشپزی شما در چه حجمی و پخت چه نوعی غذایی انجام خواهد شد . به طور خلاصه ، افزایش قدرت به شما این امکان را می دهد تا غذاهای بیشتری را سریعتر بپزید ، و این ویژگی بسیار عالی است.

با توجه به همه این موارد ، مقدار بیشتر عدد  BTU  همچنین به این معنی است که سوخت را سریعتر مصرف می کنید  ، که در صورت تمام شدن ، نیاز به برنامه ریزی قبلی و همراه داشتن یک یا دو قوطی اضافی است .

ویژگی های مهم: مقاومت در برابر باد و کنترل حرارت

صرف نظر از جایی که در آن کمپ  زده اید ، باد می تواند یک عامل  اصلی اختلال در آشپزی شما باشد . اگر اجاق گاز شما حتی در یک روز نسبتاً طوفانی  محافظت نشده باشد ، به دست آوردن حرارت  ثابت برای پخت یکنواخت و کارآمد غذای شما دشوار خواهد بود (و بادهای  شدید می تواند شعله را کاملاً خاموش کند).

برای شرایط بهتر آشپزی  ، به دنبال اجاق هایی باشید که مجهز به سپر باد در سه طرف برای محافظت از شعله  هستند. با این وجود ، اگر اجاق گاز ایده آل شما دارای محافظ نیست ، می توانید به صورت موقتی یک حفاظ در اطراف آن قرار دهید.

یکی دیگر از ویژگیهای مهم که باید در نظر بگیرید توانایی کنترل حرارت  است. جوشاندن سریع آب در حرارت زیاد مهم است ، اما اکثر وعده های غذایی به این روش پخته نمی شوند.

 

برای غذاهایی که به کمی ظرافت بیشتری نیاز دارند (سس ها و سوپ ها را در نظر بگیرید) ، باید مطمئن شوید که اجاق گاز شما کنترل  موثر حرارت دارد یا این که می تواند حرارت شعله را در شرایط کم تنظیم کند.

عملکرد خوب پخت غذا چیزی نیست که در برگه مشخصات اجاق  پیدا شود ، اما مدلهای درجه یک معمولاً در این شرایط عملکرد بهتری خواهند داشت.

به عنوان مثال ، اجاق کمپ اورست  (130 دلار) دارای کنترل حرارت در حد  عالی است ، در حالی که اجاق های مقرون به صرفه مانند کلمن کلاسیک (44 دلار) در این مورد کارکرد خوبی ندارند . اگر از شعله  کم استفاده می کنید ، داشتن شیشه جلو( دیواره حفاظتی در اطراف شعله که  مانعی در برابر باد محسوب می شود ) به روشن نگه داشتن شعله کمک می کند.

نوع سوخت و ظرفیت

اکثریت قریب به اتفاق اجاق های کمپینگ با پروپان کار می کنند: این سوخت در دماهای مختلف به خوبی عمل کرده و فوراً روشن می شود . برای اکثر کمپینگهای آخر هفته ، یک بطری 16 اونسی کافی است ، اما توصیه می کنیم در صورت کمبود سوخت ، یک یا دو قوطی  پشتیبان تهیه کنید.

مخزن کلاسیک 5 گالنی (که به آن تانک 20 پوندی ( 20 کیلو گرم ) نیز گفته می شود) برای راحتی بیشتر و بدون نیاز به بارگیری مجدد ، انتخاب خوبی  است.

نگهداری آنها آسان است ، در مقایسه با بطری های کوچک در بلندمدت صرفه اقتصادی بیشتری دارد . تقریباً در هر شهر قابل پر شدن است و غذاهای زیادی را برای شما به ارمغان می آورد. برای آماده سازی آن و  اتصال به اجاق  باید ، آداپتور و شلنگ خریداری کنید .

لازم به ذکر است که  پروپان در دمای زیر انجماد  کارایی ندارد . اگر قصد دارید در زمستان یا در ارتفاعات کوهستان  کمپب کنید  ، اجاق گاز مایع گزینه بهتری است.

سوخت مایع می تواند به شکل بنزین بدون سرب ، گاز سفید تمیز ، نفت سفید ، سوخت جت یا حتی دیزل باشد که معمولا در فروشگاههای مخصوص ابزار کمپینگ به فروش می رسند .

گاز سفید یکی از بهترین انتخاب ها برای کمپینگ در شرایط سخت جوی  است. اجاق گازهای مایع علی رقم هزینه بالای که دارند در شرایط جوی مناسب هیچ برتری نسبت به سیستم های پروپان ندارند اما اگر به طور انحصاری در زمستان کمپ  می زنید ، اجاق گاز مایع بسیار مطمئن تر از پروپان است .

 

آخرین نوع سوختی که ممکن است در کمپینگ استفاده کنید ،  چوب است . اجاق های چوبی در سالهای اخیر به دلیل راحتی و در دسترس بودن ، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند شما می توانید به سادگی شاخه ها و چوب ها را در محل کمپ  جمع کنید و آماده شروع آشپزی شوید .

مقومت اجاق مسافرتی در برابر باد

با این حال ، استفاده از این روش معایب خودش را دارد زیرا شعله و گرمای حاصل از آن  چندان قابل کنترل نیست و در بعضی محیطها  دسترسی به چوب غیرممکن است و در بسیاری  مکانها به دلیل امکان بروز حریق ( مثلا در جنگل )  روشن کردن آتش ممنوع می باشد. در مجموع ، ما برای اکثر مسافران پروپان را توصیه می کنیم ، زیرا  بی عیب ترین و مطمئن ترین گزینه است

 

آیا روشن شدن اجاق بوسیله دکمه ارزش صرف هزینه اضافی را دارد .

اکثر اجاق ها با مدل های سطح ابتدایی دارای احتراق دستی هستند ، که لازم است گاز را روشن کرده و با کبریت یا فندک به اندازه کافی به مشعل نزدیک شوید تا شعله آن روشن شود.

در مقابل نمونه هایی از اجاق ها تولید شده اند که می توان بدون نیاز به فندک یا کبریت با فشردن یک دکمه یا پیچاندن شیراجاق  آن را روشن کرد.  اما این قابلیت به مرور زمان خراب می شود و برای روشن کردن این اجاقها نیز به کبریت و فندک نیاز خواهید داشت ، در هر شکل انتخاب با شما است .

آیا وزن و اندازه برای شما اهمیت دارد؟

هنگامیکه با ماشین به مسافرت و محل کمپ میرویم وزن ابزارهای موردنیاز چندان اهمیت  ندارند اما این مقوله در زمانی که با کوله خود مسافرت می کنید اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند . با این اوصاف ، باید بسته به شرایط خود و نوع مسافرت اجاق مناسب با نیاز خود را انتخاب کنید . به عنوان مثال ، اجاق کمپ اورست  دارای وزن مناسب 12 پوند است و به راحتی جمع می شود ، اما علارقم  اندازه و وزن پایین همتراز با نمونه ای بزرگ اجاق کارایی دارد .

 

مقایسه اجاق کوله گری و کمپینگ

در مقایسه با اجاق های  مخصوص کمپینگ ، اجاق های کوله گردی  از ثبات کمتری برخوردارند ، بسیار کوچکتر هستند و تنها یک شعله  دارند ، عمدتا برای جوشاندن آب طراحی شده اند (اغلب در یک قابلمه یا تابه کوچک ، اما نه بیشتر). اجاق های کمپینگ ، همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم ، سنگین تر ، بزرگتر ، مقاوم تر و حمل آنها اغلب سخت است.

مقایسه اجاق کمپینگ و کوله گردی

اما اجاق کمپینگ شبیه آشپزخانه شما در خانه است و به شما امکان می دهد غذاهای پیچیده تری تهیه کنید. مطمئناً اجاق های کوله پشتی برای سفرهای سریع  و کمپینگ با یک تا دو نفر قابل استفاده هستند ، اما تنوع زیادی  ندارند و انواع غذاهایی که می توانید بپزید را به شدت محدود می کند.

گروه کوهنوردی و طبیعت گردی کوه گرد با داشتن سالها تجربه در زمینه برگذاری تورهای کوهنوردی و طبیعت گردی در داخل و خارج کشور و همکاری بالیدرهای مجرب و کارشناسان زبده در مورد ابزار و تجهیزات کوهنوردی و طبیعت گردی آماده پاسخگویی به شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناس ما تماس حاصل فرمایید .

 

مقالاتمرتبط

تور هایکوهگرد

خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله علم کوه (تیرماه 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کویر ابوزیدآباد
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله توچال (نوروز 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله اورین بام آذربایجان غربی (طرح سیمرغ)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور جنگل ابر شاهرود
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آراگاتس ارمنستان
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله کاچکار ترکیه
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله سبلان (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور کمپینگ جنگل های ارسباران
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله البروس روسیه (مرداد 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله آرارات ترکیه (تیر 1403)
خراسان رضوی، مشهد
(35) نظر
تور صعود به قله دماوند ( خرداد 1403)
نظرات (0 نظر)